Menu

NASZE ŚMIECI, NASZA SPRAWA

Zarządzanie kryzysowe

ZADANIA OBRONY CYWILNEJ

Zgodnie z art. 137 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jednolity, Dz.U. 2004, Nr 241, poz. 2416 z późn. zm.)  obrona cywilna ma na celu:

  • Ochronę ludności, zakładów pracy i urządzeń użyteczności publicznej, dóbr kultury;
  • Ratowanie i udzielanie pomocy poszkodowanym w czasie wojny;
  • Współdziałanie w zwalczaniu klęsk żywiołowych i zagrożeń środowiska oraz usuwaniu ich skutków.

Podstawowymi jednostkami organizacyjnymi przeznaczonymi do wykonywania zadań obrony cywilnej są formacje obrony cywilnej. Formacje tworzą w drodze rozporządzenia ministrowie, a wojewodowie, starostowie, wójtowie lub burmistrzowie (prezydenci miast) w drodze zarządzenia, uwzględniając w szczególności: skalę występujących zagrożeń, rodzaj formacji, ich przeznaczenie oraz stan osobowy i organizację wewnętrzną. Formacje obrony cywilnej mogą tworzyć także pracodawcy.
 
Szczegółowy katalog zadań obrony cywilnej zawiera Pierwszy Protokół Dodatkowy do Konwencji Genewskich z 12 sierpnia 1949 r., dotyczący ochrony ofiar międzynarodowych konfliktów zbrojnych, sporządzonych w Genewie dnia 8 czerwca 1977 r. (Dz. U.1992, Nr 41, poz. 175), który Rzeczpospolita Polska przyjęła 19 września 1991 r.
 
W rozumieniu Protokołu określenie „obrona cywilna” oznacza wypełnianie wszystkich lub niektórych wymienionych niżej zadań humanitarnych, mających na celu ochronę ludności cywilnej przed niebezpieczeństwami wynikającymi z działań zbrojnych lub klęsk żywiołowych i przezwyciężanie ich bezpośrednich następstw, jak też zapewnienie warunków koniecznych do przetrwania. Są to następujące zadania:

  1. służba ostrzegawcza;
  2. ewakuacja;
  3. przygotowanie i organizacja schronów;
  4. obsługa środków zaciemnienia;
  5. ratownictwo;
  6. służby medyczne, włączając w to pierwszą pomoc oraz opiekę religijną;
  7. walka z pożarami;
  8. wykrywanie i oznaczanie stref niebezpiecznych;
  9. odkażanie i inne podobne działania ochronne;
  10. dostarczanie doraźnych pomieszczeń i zaopatrzenie;
  11. doraźna pomoc dla przywrócenia i utrzymania porządku w strefach dotkniętych klęskami;
  12. doraźne przywrócenie działania niezbędnych służb użyteczności publicznej;
  13. doraźne grzebanie zmarłych;
  14. pomoc w ratowaniu dóbr niezbędnych do przetrwania;
  15. dodatkowe rodzaje działalności, niezbędne dla wypełnienia któregoś z zadań wyżej wymienionych, w tym planowanie i prace organizacyjne.

 Wykorzystano materiały znajdujące się na stronie internetowej Obrony Cywilnej Kraju – www.ock.gov.pl
 

UWAGA !
 
Szefem Obrony Cywilnej Gminy Wiśniew jest Wójt Gminy – Krzysztof Kryszczuk.
 
Sprawami obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego w Urzędzie Gminy w Wiśniewie zajmuje się insp. Robert Szczepanik. W przypadku wniosków, uwag, pytań lub wątpliwości dotyczących prezentowanej tematyki, zapraszamy do odwiedzenia Urzędu Gminy i kontakt  z ww. pracownikiem (pok. nr 8) lub telefonicznie – (0 25) 641 73 13 wew. 105.
 
W tym miejscu na stronie internetowej UG Wiśniew będą ukazywały się komunikaty i ostrzeżenia dotyczące problematyki obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego, mających wpływ na  życie, zdrowie lub bezpieczeństwo mieszkańców Gminy Wiśniew. Gorąca prośba i apel do wszystkich osób odwiedzających stronę internetową Urzędu Gminy, o przekazywanie zamieszczonych treści swoim najbliższym, sąsiadom i znajomym, by jak największa ilość osób została jak najszybciej powiadomiona o ewentualnym zagrożeniu.
 
Prosimy również o zapoznanie się z tabelą sygnałów alarmowych i treścią komunikatów ostrzegawczych (ulotka z sygnałami alarmowymi znajduje się również na drzwiach wejściowych do UG, na tablicy ogłoszeń przy przystanku PKS w Wiśniewie i w placówkach oświatowych znajdujących się na terenie Gminy Wiśniew).   

loader...

Nasze wyróżnienia i certyfikaty