Archiwum styczeń - marzec 2014
Dnia 26 stycznia 2014 r. w Zespole Oświatowym w Śmiarach odbył się V Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek „KOLĘDNICZE SERCE POLSKIE”. Pierwsze miejsce zajął Chór Miasta Garwolin, drugie „Bandurzystki” z Ukrainy, a trzecie Zespół Śpiewaczy „Aura” z Sarnak.
Festiwal rozpoczęła Msza św. sprawowana w kościele parafialnym w Śmiarach przez ks. proboszcza Sławomira Groszka. Oprawę muzyczną zapewniły grupy śpiewacze, które prezentowały swe umiejętności w Festiwalu.
- Festiwal Kolęd i Pastorałek to jedna z uroczystości w naszej gminie, gdzie inauguracja Mszą świętą jest jej ważną częścią. Wspólne śpiewanie kolęd to przepiękna tradycja jednocząca pokolenia, ale i przede wszystkim prezentacja wartościowych pod względem religijnym i artystycznym kolęd i pastorałek dawnych i współczesnych. Za inicjatywę zorganizowania festiwalu w naszej gminie i kontynuowanie tego wartościowego przedsięwzięcia jesteśmy wdzięczni przede wszystkim pani Janinie Dołgich – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, która to ideę festiwalu wyprowadziła z rodzinnego kraju – tymi słowami gospodarz gminy Wiśniew – Krzysztof Kryszczuk otworzył V Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek „KOLĘDNICZE SERCE POLSKIE”.
W tym roku obchodziliśmy mały jubileusz. Do tej pory na scenach festiwalu wystąpiło ponad 40 zespołów i grup kolędniczych z Polski, Ukrainy, Czech, Litwy i Białorusi. Jak co roku festiwal przybiera formę konkursu. W tegorocznych zmaganiach z kolędą i pastorałką wzięło udział ponad 160 artystów. „Betlejemskie Pole”, „Nad Betlejem w Ciemną noc” „W Betlejem cicho” tymi kolędami otworzyli festiwal gospodarze festiwalu – połączone zespoły Zespół Seniora z Radomyśli i Zespół Ludowy im. Zb. Myrchy WIŚNIEWIACY. Następnie na scenie występowały:
- Chór „Echo”, działający przy parafii św. Trójcy w Radzyniu Podlaskim, kierownikiem zespołu jest pan Tomasz Szczygielski,
- Chór Miasta Garwolin, kierownikiem zespołu jest Radosław Mitura,
- Zespół „Młynarzyki” z gminy Wodynie, kierownikiem zespołu jest Marianna Śledź,
- Zespół Śpiewaczy „Aura” z Gminnego Ośrodka Kultury w Sarnakach, kierownikiem zespołu jest Tadeusz Goś,
- Chór „Cante Domino”, działający przy parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem św. Małgorzaty w Ulanie, kierownikiem zespołu jest Robert Chilimoniuk,
- Zespół „Melodia” z Domaszewnicy, kierownikiem zespołu jest Władysława Skwara,
- Zespół „Modry Len” z Kapelą z Adamowa, kierownikiem zespołu jest Alina Górczyńska,
- Zespół „Bandurystek” z miasta Równe na Ukrainie.
Podczas obrad Jury, panie z Sarnak, działając również jasko kabaret „Łzy sołtysa”, wystawiły widowisko „Herody”. Ludowe, bożonarodzeniowe przedstawienie, oparte na fragmencie Ewangelii opisującym rzeź niewiniątek i śmierć króla Heroda, które w poszczególnych regionach Polski różni się scenariuszem, ale zawsze pozostawia to samo przesłanie - dobro zwycięży nad złem. Scenariusz obfitował w dowcipnie, ironicznie i wplątane w satyrę polityczną widowisko, które bardzo spodobało się publiczności. Na scenie wystąpiły również inni chętni uczestnicy konkursu umilając oczekiwanie na werdykt.
Po długiej naradzie Jury w składzie:
- Michał Hołownia – przewodniczący Jury – dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach,
- Małgorzata Borkowska – prezes Stowarzyszenia „Tradycja – Rozwój – Przyszłość”,
- Bożena Wyrębek – kierownik referatu Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia UG Wisniew.
postanowiło przyznać następujące nagrody:
I miejsce – Chórowi Miasta Garwolin pod dyr. Radosława Mitury,
II miejsce – Bandurzystkom z Równego (Ukraina),
III miejsce – Zespołowi Śpiewaczemu „Aura” z Sarnak.
oraz wyróżnienia: Zespołowi „Młynarzanki” z gminy Wodynie i „Modry Len z Kapelą z Adamowa.
- Wysoki poziom wykonawczy zespołów, ogromne zaangażowanie, wrażliwość muzyczna, świąteczna atmosfera oraz danie publiczności możliwości poznania kolęd mniej znanych lub zapomnianych - tak jury komentowało tegoroczny festiwal.
Choć poziom artystyczny był bardzo wysoki to występ Chóru Miasta Garwolin swoim wykonaniem nie pozostawił innym uczestnikom konkursu szans. Lista zwycięstw, nagród, wyróżnień oraz miejsc w jakich chór występował jest długa i bardzo imponująca. Jak dało się słyszeć wśród innych uczestników „przegrać z takim rywalem było zaszczytem”.
W tym roku gościliśmy również gości z za granicy – Zespół „Bandurzystek” z Ukrainy, który uplasowały się na II miejscu naszego festiwalu. Zespół tworzą dwie sympatyczne siostry Irena i Natalia Jewtuszok, które śpiewają i grają na bandurach (instrument ludowy ukraiński). Od 15 lat dziewczyny są zapraszane na imprezy i festiwale również do Polski. - Lubimy koncertować w Polsce. W Gminie Wiśniew byłyśmy dwa lata temu na festiwalu, tak jak i w tym roku zostałyśmy bardzo ciepło przyjęte. Dzisiejszy koncert jest naszym trzecim podczas tego pobytu w Polsce. Byłyśmy w Siedlcach, Mościbrodach, a dziś jesteśmy tutaj w Śmiarach – mówi Natalia. - Gdy schodziłyśmy ze sceny po naszym występie, nie mogłyśmy przejść! – dodaje siostra. - Ludzie zaczepiali nas i gratulowali, dziękowali za przyjazd, to było bardzo miłe.
Na zakończenie tradycyjnie wszystkie zespoły odśpiewały kolędę „Bóg się rodzi”. Potem nasi drodzy goście zostali zaproszeni na poczęstunek.
Festiwal swoją obecnością zaszczycili: wiceprzewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Maria Koc, Przewodniczący Rady Gminy Wiśniew – Józef Orzyłowski, proboszcz parafii Śmiary ks. Sławomir Groszek.
V Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek „KOLĘDNICZE SERCE POLSKIE” współfinansowany został z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie, ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Obszarów wiejskich na lata 2007 – 2013 Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007- 2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju wsi.