Archiwum styczeń - marzec 2014
We wtorek 11 marca 2014 roku w świetlicy w Wiśniewie-Kolonii, z inicjatywy wójta gminy Wiśniew, odbyło się zebranie mieszkańców wsi Wiśniew-Kolonia w sprawie planowanej budowy linii elektroenergetycznej 400 kV Kozienice – Siedlce.
Zebranie zostało zorganizowane w związku z napływającymi do Urzędu Gminy sygnałami niezadowolenia mieszkańców Wiśniewa-Kolonii, dotyczącymi przebiegu projektowanej linii elektroenergetycznej - zwłaszcza przez tereny zabudowane. Celem spotkania było zapoznanie mieszkańców z otrzymanym od inwestora planem lokalizacji linii oraz uzyskanie na ten temat opinii mieszkańców. Zebranie nie miało rozstrzygnąć, którędy ostatecznie przebiegała będzie linia, a jedynie pomóc w podjęciu właściwej, optymalnej decyzji.
W zebraniu udział wzięli przedstawiciele Urzędu Gminy Wiśniew: wójt gminy – Krzysztof Kryszczuk, z-ca wójta gminy – Józef Jan Romańczuk, kierownik referatu inwestycji – Dariusz Kierzkowski, radny gminy – Grzegorz Jurzyk, sołtys wsi Wiśniew-Kolonia – Agnieszka Jadczak, przedstawiciele firmy Elfeko SA, przygotowującej inwestycję: Jacek Misiec, Michał Zagórski, Anita Najdyhor oraz około 40 mieszkańców wsi Wiśniew-Kolonia.
Na początku zebrania wójt gminy – Krzysztof Kryszczuk poinformował mieszkańców o planowanej budowie na terenie gminy dwutorowej linii elektroenergetycznej 400 kV „Kozienice – Siedlce”, która przebiegała będzie przez miejscowości: Mroczki, Śmiary, Tworki, Kaczory, Wiśniew, Wiśniew-Kolonia, Borki-Sołdy, Borki-Kosiorki, Helenów. Aktualnie Wójt Gminy Wiśniew, jako organ administracyjny, prowadzi procedurę zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Wiśniew w związku z planowaną lokalizacją przedmiotowej linii elektroenergetycznej. Do Urzędu Gminy Wiśniew wpłynął również wniosek inwestora w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pod tę linię. Wójt poinformował zebranych, że w związku z zaprojektowaniem linii w pobliżu zabudowań miejscowości Wiśniew-Kolonia, postanowił zasięgnąć opinii mieszkańców w sprawie inwestycji.
W następnej części zebrania swoje prezentacje przedstawili przedstawiciele firmy Elfeko S.A. Michał Zagórski scharakteryzował inwestora oraz firmy uczestniczące w procesie inwestycyjnym, którymi są:
- inwestor: Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. – operator systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce, spółka skarbu państwa, odpowiedzialna za pracę i rozwój polskiego systemu elektroenergetycznego oraz połączenia transgraniczne z sąsiednimi systemami,
- inżynier kontraktu: Polskie Sieci Energetyczne Inwestycje S.A. – spółka należąca do Grupy Kapitałowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych, której działalność obejmuje nadzór inwestorski oraz sporządzanie projektów sieci i urządzeń elektroenergetycznych,
- wykonawca: konsorcjum firm, których liderem jest Elfeko S.A. – spółka kompleksowo obsługująca inwestycje infrastrukturalne: energetyczne i telekomunikacyjne.
W dalszej części Michał Zagórski przedstawił cel projektowanej linii, którym jest stworzenie warunków do rozwoju gospodarczego województwa mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego oraz możliwość przyłączenia do sieci nowych odbiorców energii elektrycznej i inwestorów. Zwrócił uwagę na korzyści dla regionu i gminy w związku z budową linii, którymi są: zwiększenie niezawodności dostaw energii elektrycznej, coroczne przychody z podatków od budowli. Scharakteryzował również inwestycję, jej podstawowe parametry techniczne oraz omówił oddziaływanie linii na środowisko, w tym na ludzi z uwzględnieniem emisji hałasu, pola elektrycznego oraz magnetycznego. Poinformował również mieszkańców, że każdy właściciel nieruchomości przez którą przebiegać będzie linia dostanie odszkodowanie. W pasie technologicznym o szerokości siedemdziesięciu metrów obowiązywał będzie zakaz budowy. Dyrektor - Jacek Misiec przedstawił trzy warianty przebiegu linii na terenie miejscowości Wiśniew-Kolonia.
Po wystąpieniach przedstawicieli firmy Elfeko mieszkańcy przedstawili swoje zastrzeżenia dotyczące lokalizacji linii, zgłosili wątpliwości do przedstawionego zasięgu oddziaływania linii na środowisko oraz wyrazili obawy dotyczące wpływu linii na zdrowie ludzi. Dyrektor Misiec wyjaśnił, że będzie jeszcze prowadzone oddzielne postępowanie w sprawie środowiskowych uwarunkowań realizacji inwestycji i w jego toku zostaną uwzględnione wszelkie oddziaływania na środowisko, w tym ludzi.
Na zakończenie zebrania – na wniosek mieszkańców - zostało przeprowadzone głosowanie, w którym wzięło udział dwudziestu ośmiu mieszkańców. Za pierwszym i drugim wariantem nie opowiedział się żaden uczestnik głosowania, natomiast za wariantem trzecim opowiedziały się dwadzieścia cztery osoby. Cztery osoby wstrzymały się od głosu.
W związku z tym, że zebranie nie było reprezentatywne dla całej miejscowości, ponieważ nie wzięły w nim udziału osoby zamieszkujące wszystkie rejony, wójt gminy podjął decyzję o dalszym poszukiwaniu optymalnego wariantu lokalizacji linii elektromagnetycznej i przedstawił swoje stanowisko przedstawicielom inwestora.