Menu

NASZE ŚMIECI, NASZA SPRAWA

Rok 2012

DZIEŃ KUKURYDZY

Drukuj
1 2 3
26 sierpnia 2012 r. w Ciosnach, a dokładniej w Baranku, odbył się „Dzień Kukurydzy” zorganizowany przez Spółdzielnię Producentów Mleka „Zagroda Podlaska” przy współpracy grupy producentów ,,Liwomlek”, ,,Mleczna zagroda” i ,,Mleczna kraina plus” oraz siedleckiego Oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

„Dzień Kukurydzy” jest jednym spośród 10 szkoleń organizowanych w ciągu roku przez Spółdzielnię i ODR Siedlce. Tym razem zgromadził zainteresowanych nie w sali wykładowej, lecz na polu. Rolnicy mieli możliwość zaobserwowania różnic i omówienia, jak zachowują się poszczególne odmiany kukurydzy w określonych warunkach klimatycznych i pogodowych.

Dość obszerny i bardzo interesujący wykład przedstawił prof. Józef Adamczyk z Hodowli Roślin w Smolicach – naukowiec, twórca ponad 70 – ciu polskich odmian kukurydzy, nazywany„ojcem polskiej kukurydzy”.

Przy tej okazji rozstrzygnięty został konkurs na najsmaczniejsze ciasto oraz najładniejszą kukurydzę. W pierwszym konkursie jurorzy po spróbowaniu 15 ciast postanowili nagrodzić ciasto o nazwie „Salceson” Urszuli Jasińskiej z Wólki Kamiennej, zaś wyróżnienie otrzymały Kamila Chromińska z miejscowości Tchórzew Plewki, Grażyna Borkowska z miejscowości Borki – Paduchy i Iwona Prokopiuk z Próchenek. Na uwagę zasługuje fakt, że jedno z ciast przygotował 13 – letni Ireneusz Jurzyk ze swoją 9 – letnią siostrą Martą.

Natomiast w konkursie na najładniejszą kukurydzę prof. Józef Adamczyk  wyróżnił dwóch rolników: Tomasza Jasińskiego z Wólki Kamiennej i Mirosława Jurzyka z Ciosnów.

- Spółdzielnia Producentów Mleka „Zagroda Podlaska” kładzie duży nacisk na dokształcanie rolników i wymianę doświadczeń – powiedział członek Spółdzielni Producentów Mleka „Zagroda Podlaska” Mirosław Jurzyk. – W wielu audycjach radiowych czy telewizyjnych jest stawiana za wzór grupowego działania. Swoje uwagi i spostrzeżenia członkowie przedstawiają w gazetach rolniczych o zasięgu krajowym. Za swoją działalność zostaliśmy uhonorowani złotą odznaką Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Organizując szkolenia zapraszamy wykładowców uniwersyteckich i wybitnych praktyków z różnych dziedzin produkcji rolnej. Spotkania takie zawsze są otwarte dla wszystkich chętnych rolników. W niedzielnym spotkaniu swoje stoisko wystawiło 14 firm współpracujących z rolnikami hodującymi bydło mleczne. Udział w szkoleniu wzięło 180 osób. Widać, że zapotrzebowanie na tego typu szkolenia jest bardzo duże. W przyszłości chcielibyśmy, by „Dzień Kukurydzy” stał się imprezą cykliczną.


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0
loader...

Nasze wyróżnienia i certyfikaty