Menu

NASZE ŚMIECI, NASZA SPRAWA

Rok 2012

DOŻYNKI GMINNE W ŚMIARACH

Drukuj
1 2 3
Tradycyjnie w pierwszą niedzielę września mieszkańcy gminy Wiśniew obchodzą Dożynki Gminne. Co roku odbywają się one w innej miejscowości. W tym roku świętowaliśmy w Śmiarach. Podobnie jak w ubiegłych latach, również tym razem odwiedzili nas zaprzyjaźnieni samorządowcy ze Słowacji.

Obchody Święta plonów rozpoczęła Msza św. dziękczynna sprawowana przez proboszcza parafii Śmiary ks. Sławomira Groszka, podczas której poświęcone zostały wieńce dożynkowe przygotowane na tę uroczystość przez mieszkańców gminy.

Po uroczystościach w kościele dokonano otwarcia i poświęcenia chodnika w miejscowościach Mroczki i Śmiary.
Prace prowadzone w ostatnim czasie w miejscowościach Mroczki i Śmiary mają na celu nie tylko poprawę estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa uczestników drogi – mówił Wójt Gminy Wiśniew Krzysztof Kryszczuk Na krętej drodze do tej pory piesi musieli chodzić po jezdni, co nie było bezpieczne. Teraz mieszkańcy miejscowości Mroczki i Śmiary drogę do kościoła i do szkoły przebywają komfortowym chodnikiem. Przypomnę, iż inwestycja ta była współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, działanie „Odbudowa i rozwój wsi”. Wartość zadania to 329.402,65 zł.”

Do symbolicznego przecięcia wstęgi wójt gminy Wiśniew Krzysztof Kryszczuk zaprosił: Dariusza Napiórkowskiego – Dyrektora Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Waldemara Kraskę – Senatora RP, Józefa Orzyłowskiego – Przewodniczącego Rady Gminy Wiśniew, Andrzeja Oknińskiego i Tadeusza Dąbrowskiego – radnych Rady Gminy Wiśniew, Adama Biernackiego – sołtysa sołectwa Śmiary oraz Romana Krasuskiego – sołtysa sołectwa Mroczki.

Następnie barwny dożynkowy pochód ruszył w kierunku miejsca biesiady. Korowód otwierali starostowie Dożynek – Pani Zofia Ługowska ze Śmiar oraz Pan Waldemar Jastrzębski z Łupin.
Pani Zofia Ługowska wraz z mężem Antonim prowadzi 20-hektarowe gospodarstwo rolne w Śmiarach. Małżeństwo w 1978 roku  przejęło je od rodziców. Niedawno przekazali je synowi. Początkowo było to gospodarstwo wielokierunkowe. Obecnie specjalizuje się w produkcji mleka. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane i stale udoskonalane. W 2005 roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi odznaczył je za wydajność i wysokie osiągnięcia. Obecnie stado liczy 17 krów. Podstawą żywienia zwierząt jest sianokiszonka, kukurydza, siano – wszystko to pochodzi z własnych upraw. Pani Zofia czas wolny poświęca rodzinie. Ma córkę i dwóch synów.
Pan Waldemar Jastrzębski wraz z żoną Ewą od 1988 roku prowadzi 21 – hektarowe gospodarstwo rolne w miejscowości Łupiny. Przejął je od swojego stryja. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego. Wielkość stada to 16 sztuk. W 2009 roku Pan Waldemar został odznaczony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Medalem „Zasłużony dla Rolnictwa”. Chętnie pomaga innym, zawsze można na niego liczyć. Jest postrzegany jako wzorowy rolnik oraz dobry sąsiad. Lubi majsterkować. Czas wolny spędza z żoną.


Niesione przez przedstawicieli poszczególnych miejscowości wieńce stanowiły integralny i niepowtarzalny element dożynkowego orszaku.

O godzinie 14:00 na scenie rozpoczęły się uroczystości dożynkowe. Starostowie przekazując chleb upieczony z tegorocznych zbiorów gospodarzowi gminy Wiśniew wójtowi Krzysztofowi Kryszczukowi poprosili, aby „(…) dzielił go sprawiedliwie, nie za dużo i nie za mało, tak żeby dla wszystkich starczyło i nie zabrakło w następnym roku.”  Następnie poczęstowali chlebem wszystkich gości. Każdy mógł skosztować wypieków z  tegorocznej mąki i każdy mógł podziwiać z bliska wieńce dożynkowe  przekazane gospodarzom dożynek. Wieńce ustawione przy estradzie zachwycały różnorodnymi formami i kunsztem wykonania.

Zaproszenie do udziału w Dożynkach 2012 Gminy Wiśniew przyjęło wielu gości m.in.: Senator RP – Waldemar Kraska, Poseł na Sejm RP – Krzysztof Borkowski, Starosta Siedlecki – Zygmunt Wielogórski, radni Rady Powiatu Siedleckiego na czele z Przewodniczącym Rady – dr. Henrykiem Brodowskim, Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego – Dariusz Napiórkowski, Wiceprezydent Miasta Siedlce – Jarosław Głowacki, Kierownik Delegatury Placówki Zamiejscowej w Siedlcach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie – Andrzej Silny, Kierownik Biura Powiatowego ARiMR – Ireneusz Sobiczewski, Prezes Międzygminnego Banku Spółdzielczego w Zbuczynie – Dariusz Jasiński, Dyrektor Naczelny Zakładu Elektrotechnicznego „ZELTECH” Stanisław Przesmycki z córką Agnieszką, Prezes Zarządu PUK w Siedlcach – Grzegorz Gołąbek, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia „Kapitał – Praca – Rozwój” – Beata Izdebska, Dyrektor MBS w Zbuczynie Oddział w Wiśniewie – Jacek Rymuza, członek Zarządu PWiK Sp. z o.o. – Jan Niedziółka.
Obecni byli również radni Rady Gminy Wiśniew na czele z przewodniczącym Józefem Orzyłowskim, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy Wiśniew oraz sołtysi.

Podczas Święta Plonów tradycyjnie gościliśmy przedstawicieli samorządów ze Słowacji. W tym roku przyjechali do nas z Kapelą Ludową. W skład delegacji wchodzili: Starosta Gminy Hubošovce – Katarína Škvarlová, Starosta Gminy Jakubovany – Anton Janičina, Starosta Gminy Uzovce – Vincent Tomko, Starosta Gminy Dubovica – Bistrík Hudák oraz Starosta Gminy Drienica – Igor Birčák.

- Spotykamy się dzisiaj, by świętować w naszej gminie zakończenie żniw i podziękować Bogu za owoce całorocznego trudu i wysiłku rolników z terenu gminy zgodnie ze staropolską tradycją i ludowym zwyczajem – powiedział wójt Krzysztof KryszczukZ tej okazji składam wszystkim rolnikom z terenu gminy wyrazy wdzięczności, szacunku i uznania za trud i wysiłek w pracy na roli oraz za uzyskane plony, a także dążenie do podnoszenia poziomu gospodarowania – zmagając się z przeciwnościami natury i kłopotami dnia powszedniego. Słowa podziękowania kieruję pod adresem instytucji współpracujących z rolnikami. Dziękuję również wszystkim gościom z Polski i zagranicy za obecność podczas dzisiejszej uroczystości.

- Serdecznie pozdrawiam uczestników Dożynek Gminy Wiśniew – napisała w liście Stanisława Prządka poseł na Sejm RP – Życzę, by niepowtarzalny klimat tej uroczystości i jej barwna oprawa pozwoliła Państwu na przyjemny odpoczynek. Pragnę serdecznie pogratulować zakończonej sukcesem inwestycji budowy chodnika w miejscowościach Mroczki i Śmiary. Dzięki wysiłkowi, jaki podjęły władze Gminy i efektywnym wykorzystaniu środków pochodzących z Unii Europejskiej dziś mieszkańcy mogą bezpiecznie i wygodnie poruszać się po drodze.

Kolejnym punktem było wręczenie medali „Zasłużony dla rolnictwa”. W tym roku wśród odznaczonych znaleźli się: Stanisław Paciorek, zam. Zabłocie, Szymon Jastrzębski, zam. Śmiary, Marek Zieliński, zam. Wólka Wiśniewska, Krzysztof Jastrzębski, zam. Radomyśl, Kazimierz Radzikowski, zam. Mroczki oraz Jan Krasuski, zam. Mroczki.

Następnie sceną zawładnęli artyści. Program tegorocznych dożynek zapowiadał się bardzo ciekawie. Wystąpili:
- Ludowy Zespół Pieśni i Tańca im. Zb. Myrchy „Wiśniewiacy”,
– Lidia Skiba – Polka z miasta Żółkiew na Ukrainie,
– Zespół Taneczny „Połunyczka” ze Lwowa na Ukrainie,
– Zespół Seniora z Radomyśli,
– reprezentacje szkół z terenu gminy Wiśniew,
– Kapela Ludowa ze Słowacji.


Podczas festynu nie zabrakło konkursów dla publiczności. Stanisław Ługowski przedstawiciel Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oddział w Siedlcach przygotował i przeprowadził konkurs wiedzy rolniczej. Sprawdzona została również wiedza na temat gminy Wiśniew.

Następnie przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu na „Najładniejszy ogródek i najładniejszą zagrodę gminy Wiśniew” oraz na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”.

W konkursie „Najładniejszy ogródek i najładniejszą zagrodę gminy Wiśniew” komisja w składzie Wioleta Rosa – Hołubiec – pracownik Urzędu Gminy Wiśniew oraz Joanna Ługowska pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Wiśniewie po obejrzeniu ogródków i zagród przydomowych postanowiła przyznać następujące nagrody:
- I miejsce – Tadeusz Dąbrowski, zam. Śmiary,
- II miejsce – Hanna i Adam Pogonowscy, zam. Mroczki,
- III miejsce – Agnieszka i Wojciech Bazak, zam. Mościbrody oraz Jadwiga i Adam Jasińscy, zam. Borki – Kosiorki.

Oceny prac dokonała komisja w składzie Przewodnicząca – Katarína Škvarlová, członkowie: Anton Janičina, Vincent Tomko, Bistrík Hudák, Igor Birčák oraz sekretarz – Karolina Orzyłowska. W konkursie wzięło udział łącznie 15 wykonawców. Nagrody przyznawane były w dwóch kategoriach.

W kategorii szkół przyznane zostały następujące nagrody:
- I miejsce – Zespół Oświatowy w Wiśniewie,
– II miejsce – Zespół Oświatowy w Śmiarach,
III miejsce – Zespół Oświatowy w Radomyśli.


W kategorii dorośli komisja przyznała:
- I miejsce – mieszkańcy wsi Tworki,
– II miejsce – mieszkańcy wsi Daćbogi,
III miejsce – mieszkańcy wsi Łupiny.

Ponadto wyróżniono wieńce wykonane przez mieszkańców następujących miejscowości: Mroczki, Wólka Wiśniewska, Pluty, Gostchorz, Zabłocie, Stare Okniny, Wiśniew, Śmiary oraz Radomyśl. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Podczas festynu dzieci mogły pomalować twarze i włosy. Największą zaś atrakcją dla najmłodszych było wesołe miasteczko.

W godzinach wieczornych wspólną zabawę pod gołym niebem rozpoczął zespół EUFORIA. Później sceną zawładnęła gwiazda wieczoru – Zespół Ex BOLTER JANSKy. Świętowanie o godzinie 22:00 zakończył pokaz sztucznych ogni. Organizatorzy Dożynek zapraszają już za rok na kolejną wspólną zabawę, która odbędzie się 1 września w Radomyśli.


Sponsorami tegorocznych dożynek byli:

– Zakład Elektrotechniczny „ZELTECH” w Siedlcach.
PPH „AGRO-TOP” spółka z o.o. w Wiśniewie.
– Międzygminny Bank Spółdzielczy w Zbuczynie.
– Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. w Siedlcach.
– Usługi Budowlane Aleksander Bancerz w Wólce Domaszewskiej.
– Zakład Handlowo-Usługowy „CZAREX” w Łosicach.
PUH „MEL-KAN” Kazimierz Jakubiak w Ryżkach.
– Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych „INŻYNIERIA” S.A., w Łukowie.
– Tartak Carpinus w Wiśniewie.
PUK Siedlce spółka z o.o. w Siedlcach.
– Firma ROLNIK w Radomyśli.
– Cukiernia Klonowa w Siedlcach.
– Piekarnia EWSTA w Radomyśli.
– Sklep Szaraczek w Wiśniewie.
– Pracownia Cukiernicza Prima w Kaczorach.
– Ubojnia Zwierząt Gospodarczych w Plutach.
– Warsztat samochodowy Mirosława Jastrzębskiego w Łupinach.

Serdecznie dziękujemy.
 
Więcej zdjęć w Fotogalerii


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0
loader...

Nasze wyróżnienia i certyfikaty