Menu

NASZE ŚMIECI, NASZA SPRAWA

Archiwum październik-grudzień 2016

WYŁONILI AMBASADORÓW ZMIAN ZIEMI SIEDLECKIEJ!

Drukuj
1 2 3

Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej przeprowadziła konkurs pt.: „Ambasador zmian Ziemi Siedleckiej”. Chciała w ten sposób nagrodzić lokalnych liderów, którzy codzienną pracą przyczyniają się do pozytywnych zmian na terenie działania LGD. Gala wręczenia wyróżnień odbyła się 14 grudnia w Siedlcach.

Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej działa na terenie gmin Domanice, Kotuń, Mokobody, Mordy, Siedlce, Skórzec, Suchożebry, Wiśniew, Wodynie i Zbuczyn. Konkurs adresowany był do mieszkańców oraz podmiotów, funkcjonujących na terenie tych gmin.

- Celem konkursu jest wyróżnienie i promocja działalności lokalnych liderów zmian, tzw. „Ambasadorów”, którzy poprzez swoją codzienną aktywność w różnych obszarach życia społecznego i gospodarczego budują kapitał społeczny na obszarze funkcjonowania Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej, inspirują innych do podejmowania działań na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, przyczyniają się bezpośrednio do rozwoju społeczności lokalnych – tłumaczy Hubert Pasiak – Prezes LGD i Przewodniczący Kapituły konkursowej.

Historia siedleckiej LGD jest dość krótka. 5 czerwca 2013 r. w Zbuczynie odbyło się spotkanie założycielskie. Wówczas był to wyraźny sygnał, że większość gmin z terenu powiatu siedleckiego, skupionych dotąd w innej, znacznie większej LGD, zamierza utworzyć lokalne partnerstwo w „układzie powiatowym” oraz na poważnie przygotowują się do nowego okresu programowania Unii Europejskiej 2014-2020. W 2014 roku deklaracje członkowskie złożyły kolejno następujące samorządy gmin: Zbuczyn, Wiśniew, Skórzec, Wodynie, Mokobody, Suchożebry, Mordy, Domanice, Kotuń, a w 2015 roku gmina Siedlce oraz Powiat Siedlecki. Równolegle do LGD przystępowały organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa oraz mieszkańcy obszaru. W ten sposób LGD stała się silną organizacją pozarządową, którą tworzy ponad 70 członków, reprezentujących sektor publiczny, podmioty gospodarcze, organizacje pozarządowe i tzw. „zwykłych” mieszkańców. W grudniu 2015 r., po dwóch latach przygotowań, stowarzyszenie złożyło w Urzędzie Marszałkowskim Strategię Rozwoju Lokalnego Kierowanego Przez Społeczność Na Lata 2016-2023 dla Obszaru Objętego Działaniem Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej (LSR). To efekt ciężkiej pracy członków LGD, pracowników biura, lokalnych liderów i ekspertów, którzy żyją na tym terenie. Opracowano ją oddolnie, z ogromnym zaangażowaniem i wykorzystaniem wiedzy samorządów, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i przede wszystkim, tzw. "zwykłych mieszkańców". Władze LGD podkreślają, że nie zlecano opracowania strategii zewnętrznym firmom consultingowym. Wspólnym wysiłkiem uzyskaliśmy 10. miejsce na Mazowszu spośród wszystkich LGD i dofinansowanie Strategii ze środków PROW w wysokości ponad 11 mln zł (100% wnioskowanego)! Zdecydowana większość tej puli środków jest do rozdysponowania w ramach konkursów dla beneficjentów z obszaru 10 gmin członkowskich. Naszym głównym zadaniem jest teraz skuteczne i mądre wydanie tych środków. Chcemy, aby były one „kołem zamachowym” wielu cennych dla naszego obszaru projektów i inicjatyw – twierdzi Tomasz Hapunowicz – Wiceprezes LGD, Wójt Gminy Zbuczyn. I dodaje: Nie osiągniemy tego celu bez lokalnych liderów. Dlatego chcemy ich poszukiwać, wspierać i promować, m.in. poprzez takie konkursy, jak Ambasador Zmian Ziemi Siedleckiej.

W gminach objętych działaniem LGD mieszkańcy podejmują wiele cennych inicjatyw, które zmieniają na lepsze nasze codzienne życie (np. porządkowanie otoczenia świetlic i szkół, organizacja placów zabaw dla dzieci, przeciwdziałanie zaśmiecaniu lasów, remonty obiektów publicznych, inicjatywy opieki nad osobami starszymi, opieka nad miejscami pamięci narodowej, itp.). Są to osoby, które zarówno swoją postawą, jak i pracą w swoim środowisku, przyczyniają się do rozwoju społeczności lokalnych. Przedsiębiorcy wprowadzają na nasz obszar coraz więcej działań innowacyjnych, które często realizują we współpracy z innymi przedsiębiorcami, łączą się w grupy czy wspierają lokalne inicjatywy społeczne. Natomiast podmioty administracji publicznej coraz częściej realizują swoje zadania własne we współpracy z partnerami społecznymi, podejmują cenne przedsięwzięcia, do których nie przymuszają ich ustawy, włączają w procesu decyzyjne kolejne grupy społeczne (np. rady seniorów czy młodzieżowe rady). Przedstawione powyżej przykłady, to tylko nieliczne działania, które zwiększają każdego dnia poziom kapitału społecznego na naszym obszarze! Dzięki osobom, które się tego trudu podejmują poprawiają się warunki naszego życia! Dlatego pomysł, aby nagrodzić reprezentantów z 3 sektorów: publicznego, gospodarczego i społecznego, okazał się tzw. „strzałem w dziesiątkę”.

Członkowie kapituły konkursowej zdradzają, że wpłynęło dużo zgłoszeń, a kandydatury były bardzo mocne. Pod ocenę brane były trzy kryteria: podejmowanie inicjatyw wspólnotowych oraz ich wspieranie na terenie obszaru LGD Ziemi Siedleckiej, upowszechnianie współpracy międzyludzkiej w obrębie reprezentowanego sektora oraz współpracy międzysektorowej, a także zwiększanie aktywności społecznej przedstawicieli 3 w/w sektorów.

Zarząd LGD Ziemi Siedleckiej wybrał taki skład Kapituły konkursowej, aby odzwierciedlał podział na 3 sektory i był reprezentowany przez przedstawicieli maksymalnie dużej liczby gmin. Przedstawiał się następująco: Hubert Pasiak (Prezes LGD Ziemi Siedleckiej) – Przewodniczący, Dariusz Stopa (Starosta Siedlecki), Krzysztof Kryszczuk (Wójt Gminy Wiśniew), Marcin Bobryk (Przewodniczący Rady LGD), Radosław Strzaliński (Członek Zarządu LGD), Elżbieta Szopka (Członek Zarządu LGD), Kazimierz Łęczycki (Koordynator projektu „Partnerstwa Lokalne”), Danuta Pasiak (Sekretarz Kapituły), Małgorzata Sadło (Pracownik biura LGD).

Tegorocznymi laureatami Konkursu zostali:

  • Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach – sektor publiczny,
  • Firma „Dworskie Smaki” Sp. z o.o. – sektor gospodarczy,
  • Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej Radość z Radomyśli - sektor społeczny.

Gala wręczenia wyróżnień odbyła się podczas konferencji podsumowującej projekt „Partnerstwa lokalne”, która odbyła się 14 grudnia w Sali konferencyjnej przy biurze LGD przy ul. Chopina 10. Było wiele emocji, ciepłych słów, podziękowań. Laureaci zostali nagrodzi pamiątkowymi statuetkami i nagrodami finansowymi, ufundowanymi przez Zarząd LGD. Konkursów i nagród podobnego rodzaju jest wiele, również na naszym terenie. Zażartuję i powiem, że mojemu sercu najbliższe są Nagrody Starosty siedleckiego. Ale szczerze cieszę się, że nasza Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej zdecydowała się nagradzać szczególnie zasłużonych w rozwoju kapitału społecznego. - Wokół nas żyje i działa wielu bohaterów. Trzeba ich nagradzać, pokazywać sobie i światu! – podsumowuje członek Kapituły konkursowej, Dariusz Stopa – Starosta Siedlecki i Wiceprezes LGD Ziemi Siedleckiej.

Konkurs „Ambasador Zmian Ziemi Siedleckiej” został zorganizowany w ramach projektu „Partnerstwa lokalne”, który Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej realizuje w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wodyniach oraz Restauracją Zaścianek Polski. Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Artykuł dofinasowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Hubert Pasiak
Prezes LGD Ziemi Siedleckiej

loader...

Nasze wyróżnienia i certyfikaty