Archiwum styczeń-marzec 2021
1 marca obchodzimy polskie święto państwowe poświęcone tym, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Żołnierze Wyklęci, zwani też Niezłomnymi, tworzyli powojenną konspirację - stawiali opór sowietyzacji Polski i przeciwdziałali podporządkowaniu naszego kraju Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich. Formowali oddziały zbrojne o antykomunistycznym charakterze aby walczyć z Urzędem Bezpieczeństwa, Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Milicją Obywatelską. Dzięki swojej działalności przyczynili się do opóźnienia kolejnych etapów utrwalania systemu komunistycznego. Do powstania Solidarności była to najliczniejsza forma zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm w 2011 roku, jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, patriotyzmu i przywiązania do tradycji niepodległościowych oraz za krew przelaną w obronie Ojczyzny.
W niedzielę 28 marca w Borkach-Kosach odbędą się Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele Gminy Wiśniew. O godzinie 12:00 rozpocznie się Msza Święta w kościele parafialnym w Zbuczynie. Dalsza część uroczystości odbędzie się w Borkach-Kosach przy krzyżu upamiętniającym poległych w okresie II wojny światowej. O godzinie 13:00 zostaną tam złożone kwiaty i zapalone znicze. Organizatorem uroczystości jest Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Wyklętych w Borkach-Kosach (gmina Zbuczyn).
Podziel się artykułem