Menu

NASZE ŚMIECI, NASZA SPRAWA

Archiwum styczeń-marzec 2021

II etap zajęć BYĆ JAK IGNACY - Nauka to przyszłość - w Szkole Podstawowej w Wiśniewie

Drukuj
1 2 3
Logo składające się z napisu Być jak Ignacy - poznaj tajemnice nauki

W tym tygodniu kończy się II etap zajęć Być jak Ignacy, który trwał od 1 grudnia 2020r. W tym czasie odbyły się online cztery zajęcia. 

Tematem pierwszych było POWIETRZE i uczniowie dowiedzieli się, czym jest globalne ocieplenie, efekt cieplarniany i CO2. Dzieci wykonywały też różne doświadczenia, w czasie których zdały sobie sprawę z tego, jak bardzo zanieczyszczone może być powietrze. Uświadomiły sobie, że gdy jest ciepło, wszelkie zanieczyszczenia unoszą się do góry, a gdy zimno, zostają przy powierzchni ziemi, wiedzą więc dlaczego zanieczyszczenie smogiem bardziej jest odczuwane o tej porze roku.

Drugie zajęcia dotyczyły ODPADÓW, podczas których dzieci dowiedziały się o tym, że istnieje coś takiego jak Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, która jest trzykrotnie większa niż Francja i wciąż rośnie, bo każdy śmieć wyrzucony na plaży lub brzegu rzeki prędzej czy później trafia do morza. Uczniowie sprawdzali, ile śmieci produkujemy w czasie kilku dni i dawali „drugie życie” naszym śmieciom – powstały świeczniki i przyborniki na biurko.

Przedostatnie zajęcia traktowały o WODZIE - wiadomo, że na naszej planecie jest jej mnóstwo, ale tylko około 3 procent z niej nadaje się do użycia, ponieważ reszta jest słona albo niedostępna dla człowieka. Woda na Ziemi jest też rozłożona bardzo nierównomiernie, dlatego rzesza ludzi (około 60 procent ludzkości) nie ma do niej dostępu. Jest to bardzo poważny problem, z którym mierzy się ludzkość.  

Na ostatnich zajęciach uczniowie poznali pojęcie BIORÓŻNORODNOŚCI, czyli zróżnicowania gatunków i środowisk, które nas otaczają. Dzieci usłyszały o Władysławie Szaferze i zrozumiały jak dużo gatunków zwierząt jest zagrożonych wyginięciem. Wykonano również eksperyment, który dowodził czy próbka ziemi z wybranego miejsca jest żyzna czy nie.

W czasie zajęć poznano ciekawe miejsce godne odwiedzenia - Muzeum Przyrodnicze PAN i przygotowano także gazetkę, którą można obejrzeć tutaj: Gazetka – link https://drive.google.com/file/d/1w7nC6PH63zfHfpBpuKqCXWE0-tLD9hRk/view?usp=sharing

Lena Jurzyk - Koło Naukowe Odkrywcy

loader...

Nasze wyróżnienia i certyfikaty