Archiwum styczeń-marzec 2018
13 lutego obchodzony jest Światowy dzień Radia. Jest to również święto naszej gminnej rozgłośni radiowej "Twoje Radio Wiśniew.
Historia światowej radiofonii sięga 1901 roku, kiedy to po raz pierwszy fale radiowe przemierzyły Atlantyk. Za początkową datę w historii polskiej radiofonii uznaje się dzień, w którym nadano z Warszawy pierwszą próbną audycję. Dyrektor P.T.R. Roman Rudniewski. 1 lutego 1925 roku na fali 385 m. przed mikrofonem warszawskiego studio zainaugurował działalność radia w Polsce. Cały program trwał 1 godzinę. Mogło wysłuchać go 170 zarejestrowanych abonentów radiowych w Polsce o godzinie 18 powiedział po raz pierwszy do mikrofonu. - Tu próbna stacja nadawcza PTR, fala 260 metrów.
Równocześnie z powstaniem radiofonii rozpoczęto produkować odbiorniki radiowe. Dla większości mieszkańców Polski były to pierwsze urządzenia elektroniczne w domu, dla wielu przez kilkadziesiąt lat jedyne tego typu.
W początkowym okresie ludzie bardzo emocjonalnie reagowali na wynalazek, jakim był odbiornik radiowy. Kilka lat temu Zdzisław Dunikowski opowiadał - podczas transmisji Pasterki z Krakowa, którą poprzedzał Dzwon Zygmunta - Wszystko było dobrze do momentu pierwszych słów po łacinie podczas mszy. Jedna z kobiet wstaje, poprawia chustkę, zachodzi od tyłu i mówi: "o mój Jezusicku, jakeś ty się tam zmieścił".
W okresie międzywojennym odbywała się intensywna radiofonizacja kraju, rozpoczęła się produkcja polskich odbiorników. Przełomowy dla radia był rok 1935. Wprowadzono wówczas wiele technicznych nowości, wśród nich zapis dźwięku na stalowej taśmie.
Z czasem radio zaczęło odgrywać coraz większą rolę jako przekaźnik informacji. W czasie II wojny światowej umożliwiało docieranie wiadomości za linię frontu, pełniło funkcje dywersyjne, podtrzymywało ducha oporu oraz wiarę w zwycięstwo.
W PRL władze wykorzystywały radio, jako instrument propagandowy. Istotną rolę odegrały wtedy rozgłośnie zagraniczne takie, jak Radio Wolna Europa, które przekazywały obiektywne, nieocenzurowane informacje.
Do 1989 roku monopolistą na tym rynku było Polskie Radio. Na początku lat 90. pojawiło się wiele nowych, niezależnych stacji radiowych.
A dziś? Chyba niewielu z nas potrafi sobie wyobrazić dzień bez radia. Słuchamy go w domach, w samochodach i odbieramy nawet przez telefony komórkowe. Radio daje nam możliwość słuchania największych hitów oraz słuchania aktualnych wiadomości.
Od 2011 roku 13 lutego obchodzimy Światowy Dzień Radia, który został ustanowiony przez UNESCO na wniosek Hiszpanii. Ideą tego święta jest promowanie i podkreślenie znaczenia radia w naszej historii. Dzień ten upamiętnia inaugurację działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych, która powstała w 1946 roku.
Podziel się artykułem