Archiwum styczeń-marzec 2016
1 marca w całej Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto państwowe ustanowione w 2011 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
Ten dzień ma na celu oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy po drugiej wojnie światowej walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji i podporządkowaniu kraju Związkowi Sowieckiemu.
Żołnierze Wyklęci byli zrzeszeni w różnych organizacjach, tj.: Armia Krajowa Obywatelska, Narodowe Siły Zbrojne po 1944 roku czy Wolność i Niezawisłość. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120 - 180 tysięcy osób.
Ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie, 21 października 1963 roku. W walkach podziemia z władzą zginęło około 15 tys. ludzi, w tym około 7 tys. członków podziemia.
Na granicy gmin Wiśniew i Zbuczyn w miejscowości Borki-Kosy, tuż przy torach znajduje się miejsce pamięci, upamiętniające poległych w dniu 28 lutego 1944 roku żołnierzy Armii Krajowej Mariana Burgsa – ps. „BĄK” i Mariana Prokurata - ps. „SARNA”, którzy zginęli w akcji wysadzenia pociągu z wojskami niemieckimi.
2014 roku Gimnazjum w Borkach-Kosach, do którego uczęszczają również uczniowie z naszej gminy, przyjęło za swoich patronów „Żołnierzy Wyklętych”.
Podziel się artykułem