Menu

NASZE ŚMIECI, NASZA SPRAWA

Archiwum lipiec - wrzesień 2018

DOŻYNKI 2018

Drukuj
1 2 3

W niedzielę 16 września rolnicy z gminy Wiśniew obchodzili święto plonów. Dożynki w naszej gminie odbywają się w trzecią niedzielę września, co rok w innej parafii. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w kościele parafialnym Śmiarach odprawioną przez proboszcza parafii ks. Sławomira Groszka, celebrowaną w intencji rolników.

Po Mszy świętej korowód dożynkowy, prowadzony przez starostów dożynkowych - Anetę Krasuską z Mroczk i Marka Oknińskiego z Plut oraz Zespół Ludowy „Wiśniewiacy” im. Zbigniewa Myrchy, przemaszerował na boisko sportowe w Śmiarach, gdzie odbyła się cześć oficjalna i artystyczna. Ceremoniał dożynkowy rozpoczął się przekazaniem przez starostów dożynek Chleba Dożynkowego wójtowi gminy, który następnie poprosił starostów o podzielenie się ze wszystkimi uczestnikami dożynek.

Starostowie dożynek:

Pani Aneta Krasuska mieszka w Mroczkach. Jest szczęśliwą żoną i matką. Wychowuje trójkę dzieci, którym z wielką radością poświęca swój wolny czas. Wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne w Mroczkach, które specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego, uprawie zbóż, kukurydzy, ziemniaków i warzyw. Pani Aneta angażuje się również społecznie – jest członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Mroczkach. Wspólnie z paniami chętnie bierze udział lokalnych imprezach organizowanych przez władze Gminy Wiśniew. W 2016 roku była nominowana do tytułu Kobieta Roku Gminy Wiśniew w sektorze społecznym – w konkursie zajęła II miejsce.

Pan Marek Okniński wraz z żoną prowadzi  ponad 20 hektarowe gospodarstwo rolne w miejscowości Pluty, specjalizujące się w hodowli bydła i trzody chlewnej oraz produkcji roślinnej - uprawie zbóż, traw, kukurydzy . Podstawą żywienia zwierząt są pasze pochodzące z własnych upraw. W pracy Panu Markowi chętnie pomagają też synowie i ma nadzieję, że w przyszłości jeden z nich przejmie rodzinne gospodarstwo. W 2016 roku został odznaczony Odznaką honorową „Zasłużony dla rolnictwa” przyznaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oprócz tego od 4 lat pełni funkcję sołtysa miejscowości Pluty ciesząc się zaufaniem innych mieszkańców, którzy powierzyli mu tą ważną, społeczną rolę.

Następnie głos zabrał gospodarz dożynek - Krzysztof Kryszczuk, wójt gminy Wiśniew, który po uroczystym powitaniu gości zwrócił się do zebranych: „Dożynki to od wieków najważniejsze święto polskiej wsi, to hołd dla tych, którzy przez cały rok w pocie czoła uprawiają ziemię i produkują żywność. Patrząc na te dożynkowe wieńce i bochen chleba jestem przekonany, że mamy dziś za co dziękować Bogu i wspólnie cieszyć się z owoców wzajemnego trudu i wysiłku. Z okazji dzisiejszych dożynek składam wszystkim rolnikom z terenu Gminy Wiśniew wyrazy wdzięczności, szacunku oraz uznania za trud i wysiłek w pracy na roli oraz za uzyskane plony.”

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”, nadawanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kapituła w bieżącym roku wytypowała  czterech rolników z terenu Gminy Wiśniew. W tym roku odznakę otrzymali: Dorota Borkowska z Radomyśli, Beata Pasztor z Wiśniewa, Stanisław Borkowski z Radomyśli i Janusz Jastrzębski z Łupin. Odznaczenia wręczyli: Waldemar Kraska – Senator RP, Krzysztof Głuchowski – Poseł na Sejm RP oraz Krzysztof Kryszczuk – wójt gminy Wiśniew.

Na scenie w części artystycznej wystąpiły dzieci i młodzież z Zespołu Oświatowego w Wiśniewie, Szkoły Podstawowej w Radomyśli i w Śmiarach, Zespól Wokalny RADOŚĆ, ZL i LZPiT WIŚNIEWIACY, a także Kapela Zbucka ze Zbuczyna, grupa MIŁO IŁO, która zaprezentowała taniec Cygański, Kapitan Jacek z programem dla dzieci.

Nie zabrakło także muzyki tanecznej, a na scenie zaprezentowały się gwiazdy wieczoru – zespół JUNIOR oraz zespół FOCUS – Piękny i Boski Zbyszek Perkowski.

Na tegorocznych uroczystościach dożynkowych gminy Wiśniew swoją obecnością zaszczycili nas m.in.: Krzysztof Tchórzewski – Minister Energii, Poseł na Sejm RP, Waldemar Kraska – Senator RP, Krzysztof Głuchowski – Poseł na Sejm RP, przedstawiciele duchowieństwa z ks. proboszczem Sławomirem Groszkiem, Adam Skup - Dyrektor Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie, Kaziemierz Prochenka - Radny Rady Powiatu Siedleckiego, Krzysztof Borkowski - Prezes Zakładu Mięsnego Mościbrody – były poseł i senator RP, Marek Furman - Dyrektor MODR Oddział w Siedlcach, Jacek Rymuza - Dyrektor MBS w Zbuczynie oddział w Wiśniewie, Jan Osiej - Zastępca Wójta Gminy Siedlce, dyrektorzy Szkół z terenu Gminy Wiśniew.

Podczas dożynek rozstrzygnięto także konkurs: na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Komisja w składzie: Małgorzata Dymecka – przewodnicząca, Bożena Wyrębek – sekretarz oraz członkowie Beata Izdebska, Katarzyna Jastrzębska i Małgorzata Rytel po obejrzeniu jedenastu prac przyznała wyróżnienia i wyłoniła zwycięzców:

  •  I miejsce – sołectwo Gostchorz,
  •  II miejsce –sołectwo Helenów,
  •  III miejsce– sołectwo Śmiary.

Wyróżnienie otrzymały wieńce przygotowane przez sołectwa: Wiśniew, Wólka Wiśniewska, Tworki, Mroczki, Łupiny, Daćbogi - Pluty, Borki Kosiorki – Mościbrody oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Łupin. Autorzy wszystkich prac otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

Została również powołana „Dziecięca Komisja Serca”, która przyznała wyróżnienie w postaci czerwonej statuetki w kształcie serca sołectwu Wólka Wiśniewska.

W trakcie święta rolników został również rozstrzygnięty konkurs na „Najładniejszy ogródek przydomowy Gminy Wiśniew”, w którym zwycięzcami zostały:

  • I miejsce – Hanna Woźniak z Helenowa,
  • II miejsce – Anna Krzyszczak z Helenowa.

 

Gościem specjalnym uroczystości była Marta Manowska – prowadząca program „Rolnik szuka żony”, która przyjechała do naszych ze swoją książką oraz Kalendarzami Rolnika.

W trakcie imprezy można było skorzystać z konsultacji z pracownikami MODR- m.in. Stanisławem Ługowskim, doradcą ODR na stałe obsługującym gminę Wiśniew, który przeprowadził konkurs „Wiedzy o rolnictwie” – laureatami konkursu zostali: Adam Cieślik, Jan Jastrzębski i Jan Krasuski. 

Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, tj.: wesołe miasteczko, stragany z zabawkami i łakociami. Dzięki wsparciu Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej wśród darmowych atrakcji dla dzieci znalazły się: basen z kulkami, dmuchany zamek oraz wata cukrowa.

Uroczystości gminne tradycyjnie zakończył pokaz sztucznych ogni o godzinie 22.00.

PS.

Tego samego dnia odbywały się również Dożynki Wojewódzkie w Sierpcu. Powiat siedlecki reprezentowała delegacja z naszej gminy - z Helenowa na czele z sołtys wsi, Dorotą Jastrzębską. W konkursie na wieniec dożynkowy NASI delegacji zajęli I miejsce w województwie mazowieckim! Serdecznie GRATULUJEMY i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej gminy Wiśniew.

loader...

Nasze wyróżnienia i certyfikaty