Archiwum lipiec wrzesień 2015
W niedzielę, 20 września 2015 r., w Śmiarach odbyły się Dożynki Gminy Wiśniew 2015. Niestety, prognozy synoptyków tym razem po części się sprawdziły i pogoda podczas uroczystości nie była zbyt łaskawa. Na szczęście późnym popołudniem deszcz przestał padać i występ gwiazdy wieczoru odbył się przy licznie zgromadzonej publiczności.
Święto plonów tradycyjnie rozpoczęła dziękczynna Msza święta sprawowana przez proboszcza parafii Jastrzębie Śmiary ks. mgr Sławomira Groszka. – Drodzy rolnicy, pragnę przede wszystkim najpierw Was serdecznie powitać. Przynosimy dziś do kościoła, owoce ziemi, pracę rąk ludzkich, za które chcemy Panu Bogu podziękować. – mówił ks. Sł. Groszek. – W każdej Mszy świętej, chleb i wino, stają się znakami obecności Chrystusa. Możemy powiedzieć, że dzięki pracy rolników (chleb i wino), Chrystus staje się obecny wśród nas pod postaciami eucharystycznymi. Z nim podziękujmy Ojcu Niebieskiemu za tegoroczne plony.
Na zakończenie nabożeństwa podziękowania za odprawioną Mszę św. ks. proboszczowi złożyli: Przewodniczący Rady Gminy Wiśniew – Tomasz Dąbrowski i sołtys sołectwa Śmiary – Anna Krasuska.
Po eucharystii korowód dożynkowy z pieśnią „Plon niesiemy plon” przemieścił się na boisko sportowe przy Zespole Oświatowym w Śmiarach, gdzie o godz. 13.00 rozpoczęła się część oficjalna tegorocznych dożynek. Na scenie rozbrzmiała tradycyjna „Polka Wiśniewska” w wykonaniu Zespołu Ludowego im. Zbigniewa Myrchy Wiśniewiacy. Następnie głos zabrał Krzysztof Kryszczuk, wójt gminy Wiśniew, który powitał wszystkich uczestników przybyłych na uroczystości, w szczególności tegorocznych Starostów Dożynek - Teresę Jastrzębską z Daćbog i Adama Biernackiego ze Śmiar. Po powitaniu i uroczystym otwarciu uroczystości, Starostowie na ręce wójta przekazali chleb dożynkowy: - Przekazujemy chleb, upieczony z tegorocznych zbiorów. Prosimy aby, Pan dzielił go sprawiedliwie, nie za dużo i nie za mało, tak żeby dla wszystkich starczyło i nie zabrakło w następnym roku. Wójt gminy zapewnił, że zrobi wszystko, aby tak się stało, po czym poprosił Starostów Dożynek, aby podzielili chleb wśród wszystkich uczestników dożynek.
STAROSTOWIE DOŻYNEK:
Pani Teresa Jastrzębska (która znana jest z imienia Ewa) wraz z mężem Janem prowadzi w pełni zmechanizowane 19-hektarowe gospodarstwo rolne w Daćbogach. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego. Stado obecnie liczy 32 szt. Podstawą żywienia zwierząt jest sianokiszonka, siano i kukurydza, pochodząca z własnych upraw. Pracę w gospodarstwie łączy z działalnością na rzecz lokalnej społeczności. Pani Teresa jest członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Daćbogach. Czas wolny poświęca rodzinie, dzieciom i wnukom.
Pan Adam Antoni Biernacki wraz z żoną Janiną prowadzi 15 ha gospodarstwo rolne w Śmiarach. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane. Specjalizuje się w hodowli bydła mięsnego. Stado obecnie liczy 30 sztuk. Podstawą żywienia zwierząt są pasze pochodzące z własnych upraw. Pan Adam od lat angażuje się w pracę na rzecz lokalnej społeczności. Chętnie pomaga innym. Przez dwie kadencje pełnił funkcję sołtysa wsi Śmiary. Wieloletni członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Śmiarach. Obecnie pełni w OSP funkcję Członka Komisji Rewizyjnej. Czas wolny Pan Adam poświęca rodzinie.
W dalszej części uroczystości na scenę zostali zaproszeni rolnicy, którzy otrzymali nadawaną przez Ministra Rozwoju i Wsi - Odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa”. Kapituła w bieżącym roku wytypowała sześciu rolników z terenu gminy Wiśniew. Wójt zgodnie z rekomendacją przygotował wnioski do Ministra Rozwoju i Wsi. Minister zatwierdził do odznaczenia cztery kandydatury. W tym roku odznakę otrzymali: Roman Borkowski z Mroczk, Józef Paweł Krasuski z Radomyśli, Jacek Piechowicz z Nowych Oknin i Jarosław Pogonowski ze Starych Oknin. Odznaczenia wręczyli Krzysztof Tchórzewski – Poseł na Sejm RP, Krzysztof Borkowski – Poseł na Sejm RP, Dariusz Stopa – Starosta Siedlecki i Krzysztof Kryszczuk – wójt gminy Wiśniew.
Uroczystości dożynkowe swoją obecnością zaszczycili: Krzysztof Tchórzewski i Krzysztof Borkowski – Posłowie na Sejm RP, Dariusz Napiórkowski – Dyrektor Delegatury w Siedlcach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Dariusz Stopa – Starosta Powiatu Siedleckiego, Mariusz Osiak – Wójt Gminy Łuków, ppłk Ryszard Gorczyca – Dowódca Grupy Wsparcia 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, Elwira Hawryluk – przedstawiciel Senatora RP Waldemara Kraski, Dariusz Jasiński – Prezes MBS w Zbuczynie, Jacek Grabiński – Wiceprezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Oddział w Siedlcach, Stanisław Murawski – Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Siedlcach, Mariusz Wyczółkowski – Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Siedlcach, Sławomir Izdebski – Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych, Stanisław Przesmycki z córką Agnieszką – właściciele Zakładu Elektrotechnicznego ZELTECH, Grzegorz Gołąbek – Prezes Zarządu PUK w Siedlcach, Jacek Rymuza – Dyrektor MBS w Zbuczynie Oddział w Wiśniewie.
Po części oficjalnej rozpoczął się program artystyczny. Jako pierwsze na scenie zaprezentowały się dzieci z Zespołów Oświatowych z terenu gminy Wiśniew. Zespół Oświatowy w Wiśniewie reprezentowała Karolina Jastrzębska, uczennica pierwszej klasy szkoły podstawowej, która zaśpiewała dwa utwory; „Witaminki” i „Laleczka z saskiej porcelany”. Wychowawcą Karoliny jest pani Ewa Ługowska.
Współorganizatorzy dożynek, czyli Zespół Oświatowy w Śmiarach przedstawili bogaty program artystyczny. Uczniowie trzeciej klasy szkoły podstawowej zaprezentowali swój talent wokalny. Podczas tej prezentacji mogliśmy usłyszeć: Justynę Żurawską, Dominikę Oknińską i Paulinę Krasuską w piosence „Pięknie żyć”, Kaję Filipczuk i Krzysztofa Jastrzębskiego w utworze „Reggae luz”, Paulinę Jastrzębską i Krzysztofa Jastrzębskiego w piosence „Walczyk szczęśliwych dzieci”. Ich opiekunem jest pani Grażyna Jastrzębska. Gimnazjum z Zespołu Oświatowego w Śmiarach reprezentowała Anna Krasuska, która zaśpiewała utwór Anny Jantar „Radość najpiękniejszych lat”. Opiekunem Ani jest pani Agnieszka Wiśniewska. Na zakończenie prezentacji tej szkoły w niezwykle ekspresyjnym tańcu zaprezentowała się formacja tańca nowoczesnego „ŚmiarDence”, pod kierownictwem pani Ewy Radzimińskiej.
Część artystyczną przygotowaną przez szkoły zakończył Zespół Oświatowy w Radomyśli. 16. uczniów szkoły podstawowej pod kierunkiem pani Marty Gregorczyk i pani Małgorzaty Goławskiej zatańczyło na scenie polski taniec narodowy - Polonez.
Swoboda sceniczna młodych artystów, kolorowe stroje oraz wspaniale dopracowane układy taneczne wyraźnie podbiły serca zgromadzonej publiczności, która mimo coraz bardziej padającego deszczu oklaskiwała kolejnych wykonawców.
Tuż po prezentacji szkół na scenie pojawił się Ludowy Zespół Pieśni i Tańca im. Zbigniewa Myrchy WIŚNIEWIACY, który żywiołowo zaprezentował typowe tańce polskie takie jak: polonez, kujawiak, oberek, mazur oraz suitę tańców z regionu Podlasie. Opiekunem i choreografem zespołu jest pani Bożena Wojciuk. Po grupie młodszej po raz kolejny wystąpił dobrze znany publiczności LZ im. Z. Myrchy WIŚNIEWIACY – prowadzony przez pana Wojciecha Ostrowskiego, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Wiśniewie młodzieżowy zespół muzyczny „POWER BEAT” oraz Zespół „Radość” z Radomyśli, którego kierownikiem jest pani Aneta Karczmarska.
Mimo, iż część artystyczna dożynek odbywała się przy coraz bardziej padającym deszczu, nie zniechęciło to, ani wykonawców, ani publiczności, która nagradzała gromkimi brawami kolejnych artystów. Prawdziwy aplauz wywołał pochodzący z Bielska Podlaskiego zespół HOYRAKY. Ich występ był nie lada gratką dla miłośników muzyki folk-rockowej. Grupa ta w swojej muzyce wykorzystuje wielokulturowości własnego regionu, jakim jest Podlasie poprzez łączenie tradycyjnych ukraińskich piosenek ludowych z elementami współczesnego rytmu (wzbogacając je szczyptą rocka i reggae). Ekspresyjna wokalistka Katarzyna Kasik Kownacka oraz niezwykle charyzmatyczny akordeonista Piotr Ostaszewski wraz z resztą składu rozgrzali publiczność do czerwoności. Zespół HOYRAKI to laureaci wielu konkursów i przeglądów. To także półfinaliści V edycji programu „Must be the music. Tylko muzyka”.
Podczas dożynek rozstrzygnięto dwa konkursy: na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” oraz „Wiedzy rolniczej”. Pierwszy z nich został przeprowadzony w dwóch kategoriach: sołectwa i szkoły. W kategorii sołectwa komisja w składzie: Beata Izdebska – przewodnicząca, Bożena Wyrębek – sekretarz oraz członkowie Małgorzata Dymecka, Agnieszka Przesmycka i Katarzyna Grabowiec po obejrzeniu 10. prac wykonanych przez mieszkańców sołectw: Borki-Kosiorki – Kolonia-Mościbrody, Daćbogi - Pluty, Gostchorz, Helenów, Mroczki, Łupiny, Stare Okniny, Śmiary, Radomyśl, Wiśniew, przyznała wyróżnienia i wyłoniła zwycięzców:
- I miejsce – KGW w Daćbogach i Plutach,
- II miejsce – sołectwo Wiśniew – wykonawca Anna Montewka,
- III miejsce – KGW w Borkach – Kosiorkach i Kolonii Mościbrody.
Wyróżnienie otrzymało: KGW Śmiary, KGW Helenów i KGW Łupiny.
W kategorii szkoły kolejność miejsc przedstawiała się następująco:
- I miejsce – Zespół Oświatowy w Wiśniewie,
- II miejsce – Zespół Oświatowy w Radomyśli,
- III miejsce – Zespół Oświatowy w Śmiarach.
Autorzy wszystkich prac otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Konkurs wiedzy rolniczej poprowadził jak co roku Stanisław Ługowski, przedstawiciel Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział w Siedlcach. Obszerną wiedzą rolniczą po raz kolejny popisał się Adam Cieślik z Wiśniewa, który deklasując rywali zajął pierwsze miejsce. Na drugiej pozycji uplasował się przebywający gościnnie na dożynkach mieszkaniec powiatu kozienickiego. Trzecie miejsce przypadło Zygmuntowi Dąbrowskiemu, sołtysowi wsi Daćbogi.
W trakcie imprezy można było skorzystać z wielu atrakcji, jakie przygotowali organizatorzy. Na placu prowadzone były bezpłatne badania profilaktyczne (pomiar ciśnienia, poziomu cukru), konsultacje z pracownikami ARiMR, MODR, KRUS oraz prezentacje rękodzieła artystycznego. W budynku strażnicy OSP Śmiary, funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Skórcu prowadzili akcję znakowania rowerów. Dużym zainteresowaniem cieszył się prezentowany przez policjantów z Komendy Miejskiej w Siedlcach symulator jazdy skuterem. Symulator to przede wszystkim komputer, na którym zainstalowano program przypominający grę. Urządzenie jest zsynchronizowane z kierownicą, dźwignią zmiany biegów oraz hamulcem, tak jak w prawdziwym motorowerze. Młodzi, przyszli uczestnicy ruchu drogowego, mogli pod okiem funkcjonariuszy sprawdzić swoje umiejętności jazdy na wirtualnym motocyklu. Dodatkowo w trakcie symulacji asp. Janusz Cabaj z Wydziału Ruchu Drogowego KM Policji w Siedlcach oraz Jerzy Chmieliński z WORD Siedlce na bieżąco informowali młodzież o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, tj.: wesołe miasteczko, stragany z zabawkami i łakociami.
W miarę upływu czasu na niebie zaczęły pojawiać się pierwsze przejaśnienia. Po godzinie 18.00 uciążliwy deszcz w końcu przestał padać i publiczność mogła znowu bawić się przy scenie, na której pojawił się dobrze znany lokalnej publiczności zespół MAXIM. Zaprezentowane przez nich utwory z minuty na minutę podgrzewały coraz bardziej atmosferę przed występem gwiazdy wieczoru, którą w tym roku był grający muzykę disco polo zespół MEJK. Główny skład zespołu od lat tworzą Elwira Smilgin-Brodzik i jej mąż Mariusz Brodzik. Na scenie w czasie koncertów towarzyszą im profesjonalni tancerze. Można ich zobaczyć i usłyszeć na wielu szklanych ekranach i rozgłośniach radiowych. Licznie zgromadzona publiczność żywiołowo reagowała na prezentowane kolejno hity zespołu tj.: „Tańczę z nim do rana”, „Dla Ciebie” czy „Graj dla mnie graj”.
Wspólną zabawę tradycyjnie zakończył pokaz sztucznych ogni, po którym rozpoczęła się dyskoteka pod gwiazdami.
Wójt Gminy Wiśniew szczególne słowa podziękowania za pomoc w organizacji dożynek kieruje do dyrekcji i pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Wiśniewie oraz Zespołu Oświatowego w Śmiarach, Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Śmiarach oraz członków OSP Śmiary. Bez zaangażowania i pomocy tych osób, nie udało by się przygotować tej imprezy w takim zakresie.
Tegoroczne świętowanie nie byłoby również możliwe bez wsparcia sponsorów, a byli nimi:
- Pan Stanisław Przesmycki, Zakład Elektrotechniczny „ZELTECH” w Siedlcach.
- Państwo Anna i Grzegorz Dybciakowie, PPH „AGRO – TOP” spółka z. o.o w Wiśniewie.
- Pan Antoni Józwowicz, Prezes Zarządu Zakładu Utylizacji Odpadów Sp. z. o.o w Siedlcach.
- Pan Dariusz Jasiński, Prezes Międzygminny Bank Spółdzielczy w Zbuczynie.
- Państwo Joanna i Dariusz Gałachowscy, Cukiernia KLONOWA w Siedlcach.
- Pan Krzysztof Jastrzębski, FERMA DROBIU - Wiśniew – Kolonia.
- Państwo Katarzyna i Wiesław Księżopolscy – Tworki.
- Agencja Ubezpieczeniowa Pani Iwona Zacharczuk Jan Iwanowski Sp. Jawna działająca na rzecz PZU S.A.
- Pan Janusz Krasuski, TRANS-KOST – Nowe Okniny.
- Pan Grzegorz Gołąbek, Prezes Zarządu PUK Serwis Spółka z. o.o w Siedlcach.
- Pani Bożena Orzyłowska, Przedsiębiorstwo Usługowo – Handlowe ROLNIK w Radomyśli.
- Państwo Ewa i Stanisław Wiśniewscy, Piekarnia EWSTA w Radomyśli.
- Pan Sylwester Jastrzębski, tartak Śmiary.
- Państwo Katarzyna i Tomasz Grabowiec, Tartak Carpinus Wiśniew.
Serdecznie dziękujemy firmom i instytucjom za okazaną pomoc.
Więcej zdjęć w FOTOGALERII.
Relacja video na Tuba Siedlec
Informacja na portalu podlasie24
Informacja na stronie ias24.eu
Informacja na stronie www.mroczki.com.pl
POWITANIE ROLNIKÓW PRZEZ KS. SŁAWOMIRA GROSZKA
Galeria zdjęć
- + Starostowie Dożnek, Pani Teresa Jastrzębska z Daćbog i Pan Adam Biernacki ze Śmiar.
- + Powitanie rolninków przez ks. Sławomira Groszka, proboszcza parafii Jastrzębie Śmiary.
- + Korowód dożynkowy.
- + Zaproszeni goście.
- + Powitanie "Polką Wiśniewską" w wykonaniu LZ im. Zb. Myrchy WIŚNIEWIACY.
- + Prezentacje przygotowane przez dzieci z Zespołów Oświatowych.
- + Pan Krzysztof Kryszczuk, wójt gminy Wiśniew wita uczestników dożynek.
- + Wręczenie odznaczeń honorowych "Zasłużony dla rolnictwa".
- + Występ zespołu HOYRAKY.
- + Występ gwiazdy wieczoru zepołu MEJK.
Podziel się artykułem