Menu

NASZE ŚMIECI, NASZA SPRAWA

Archiwum kwiecień-czerwiec 2020

100. rocznica urodzin papieża Jana Pawła II

Drukuj
1 2 3
Fot. Archidiecezja Lubelska/TVP
Fot. Archidiecezja Lubelska/TVP

Dokładnie 100 lat temu 18 maja 1920 roku urodził się święty Jan Paweł II – papież-Polak, jedna z najważniejszych postaci XX wieku. Zmienił oblicze świata i Kościoła, Jego nauki i świadectwo nieustanie poruszają serca i umysły milionów ludzi na całym świecie. To dla nas Polaków dzień wyjątkowy. Pamiętajmy.

O godz. 8:15 pracownicy Urzędu Gminy spotkali się przed „Księgą Papieską”, aby pomodlić się w intencji naszego Ojca Świętego Sługi Bożego  – Jana Pawła II. Obok flagi narodowej tego dnia przed urzędem na masztach zawisła także flaga papieska.

Płytę poświęconą Janowi Pawłowi II, gdzie spotykamy się przy każdej rocznicy związanej z Jego Osobą, nazywamy „KSIĘGĄ PAPIESKĄ”. Poświęcona ona jest upamiętnieniu pobytu Ojca Świętego w Diecezji Siedleckiej 10 czerwca 1999 r. Ideą tej inwestycji było umieszczenie formy księgi z płyty kamiennej na granitowym postumencie, którego pulpit jest nachylony pod kątem 20° w stosunku do poziomu przylegającej posadzki placu. Kąt 20° symbolizuje rok urodzenia Papieża – Polaka (1920).

Kontynuacją formy postumentu (pod kątem 13° nachylenia) jest przesunięta w prawo część z napisem informującym, jakie wydarzenie upamiętnia taka forma przestrzenna, z cytatem z homilii Jana Pawła II wygłoszonej w Siedlcach 10.06.1999 r.: „Niech krzyż, który swoimi ramionami łączy niebo z ziemią i ludzi między sobą, rozrasta się na naszej ziemi w wielkie drzewo przynoszące owoce zbawienia”. Kąt 13° przywodzi na myśl dzień zamachu na papieża – 13 maja 1981 roku. Taka forma pomnika skłania widza (uczestnika uroczystości lub osobę zwiedzającą) do pochylenia się (sylwetki lub głowy). Nawiązuje to do sytuacji w których papież pochylał się i miał zwyczaj całować ziemię, do której przybył z pielgrzymką.

Na stronicach księgi widnieje po lewej wizerunek Ojca świętego, a po prawej Jego słowa wygłoszone w czasie Mszy Św. odprawionej na lotnisku w Kielcach 3 czerwca 1991. „…to jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna!”

Jan Paweł II (wł. Karol Wojtyła) to znany wszystkim polski duchowny, poeta, arcybiskup, kardynał, od 16 października 1978 do 2 kwietnia 2005 roku papież. Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach, w dzieciństwie chętnie uprawiał sport. Już w tamtym okresie przyszłego papieża cechowała silna wiara, w kościele parafialnym z oddaniem pełnił obowiązki ministranta. Naukę rozpoczął w gimnazjum w Wadowicach, w 1938 roku podjął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wykazywał się dużą aktywnością – brał udział w spotkaniach literackich, uczestniczył w przygotowaniach spektakli, pisał pierwsze utwory poetyckie. W 1942 roku Wojtyła postanowił studiować teologię w tajnym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Krakowie. W 1946 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Kolejne lata w życiorysie Karola Wojtyły to już okres intensywnej pracy teologicznej, współpracy z katolickimi czasopismami (m.in. „Tygodnikiem Powszechnym”) oraz wspinania się na kolejne szczeble w kościelnej hierarchii. W 1958 został mianowany biskupem, w 1963 arcybiskupem, a w 1967 otrzymał nominację kardynalską. Po śmierci Jana Pawła I w 1978 roku drugie konklawe wybrało Karola Wojtyłę na nowego papieża. Polak przyjął imię Jana Pawła II, a jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był jednym z najdłuższych w historii. Polski papież miał również duży wpływ na zmiany, które zaszły w tym czasie w Europie, m.in. upadek komunizmu. W 1981 roku doszło do zamachu na Jana Pawła II, papież cudem uniknął śmierci od kuli zawodowego zabójcy, Ali Agcy. Zmarł 2 kwietnia 2005 r. Polski papież znany był jako wielki zwolennik ekumenizmu i pielgrzym – odbył 104 pielgrzymki (odwiedzając 134 kraje na całym świecie), w tym aż 8 do Polski. Jego biografia często stawiana jest za wzór chrześcijańskiej postawy wobec świata i drugiego człowieka, Wojtyła był niezwykle wysoko cenionym autorytetem moralnym.

Zapraszamy do uczczenia 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II chwilą zadumy lub pozostawienia życzeń i refleksji w komentarzach na Facebooku.

 

loader...

Nasze wyróżnienia i certyfikaty