Archiwum kwiecień-czerwiec 2017
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Zostało wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r., o godle, barwach i hymnie narodowym i obchodzone jest między świętami państwowymi: 1 maja zwanym Świętem Pracy i 3 maja Świętem Narodowym Trzeciego Maja.
Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały oraz czerwony. Na flagach układa się je w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości. Górny pas jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.
Polskie barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski oraz bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych.
Barwy biała i czerwona zostały po raz pierwszy uznane za narodowe 3 maja 1792 r., w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Formalnie zostały przyjęte jako kolory państwa polskiego przez Sejm Królestwa Polskiego w 1831 r., w czasie powstania listopadowego. Po odzyskaniu niepodległości wygląd polskiej flagi zatwierdził Sejm Ustawodawczy 1 sierpnia 1919 r.
- Święto Flagi to dobry czas, by przypomnieć o tradycjach i tożsamości narodowej, ale również poczuć dumę i okazać przynależność do naszej Ojczyzny, dlatego zachęcam mieszkańców naszej gminy do wywieszenia flagi narodowej przed swoim domem. Niech to święto będzie symbolem naszej polskości. – mówi wójt gminy Krzysztof Kryszczuk.
Podziel się artykułem