Menu

NASZE ŚMIECI, NASZA SPRAWA

Archiwum październik - grudzień 2018

Życzenia Bożonarodzeniowe dla mieszkańców i gości gminy Wiśniew

 

 

Ostatnia sesja Rady Gminy Wiśniew VII kadencji

Drukuj
1 2 3

W środę 17 października radni Rady Gminy Wiśniew obradowali podczas ostatniej sesji kadencji 2014-2018.

Sesję otworzyła przewodnicząca rady Beata Ługowska, witając radnych, sołtysów oraz licznie przybyłych gości. Następnie wójt gminy Wiśniew Krzysztof Kryszczuk złożył sprawozdanie z bieżącej pracy wójta w okresie między sesjami.

W dalszej części posiedzenia radni przystąpili do podjęcia uchwał zgodnie z przyjętym porządkiem obrad, w sprawie: zmian w budżecie Gminy Wiśniew na 2018 r., zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Wiśniew, wyrażenia zgody na obciążenie służebnością przesyłu działki gminnej.

Podczas sesji radni zapoznali się z informacją o stanie realizacji zadań oświatowych gminy w roku szkolnym 2017/2018, którą przedstawiła kierownik referatu oświaty, sportu i kultury w Urzędzie Gminy Wiśniew Bożena Wyrębek.

W trakcie posiedzenia zostały wręczone, po raz pierwszy, tytuły „Zasłużony dla Gminy Wiśniew”, tytuły przyznawane przez Radę Gminy Wiśniew na wniosek mieszkańców. Otrzymali je:

  • Pani Janina Markiewicz z Wiśniewa. Pani Janina urodziła się w środowisku wiejskim, w powiecie łukowskim. Po ukończeniu Szkoły dla Wychowawczyń Przedszkoli w 1956 roku została skierowana (z tzw. nakazu pracy) do pracy w Wiśniewie. Zaczynając pracę w przedszkolu, w bardzo trudnych powojennych czasach, trzeba było wykazać się ogromnym zaangażowaniem, pomysłowością, bardzo często kosztem własnej rodziny, aby placówka mogła funkcjonować na właściwym poziomie. Placówka mieściła się w wiejskiej chacie. Były tam ciężkie warunki, ale dzięki pomysłowości i przedsiębiorczości Pani Janina starała się te warunki zmieniać na lepsze, co należy zaznaczyć – z dużym powodzeniem. Pani Janina jest osobą o dużej kulturze osobistej. Znajdywała czas na działalność społeczną. Brała czynny udział w pracach na rzecz środowiska. Za swoją pracę była wyróżniona przez władze oświatowe i samorządowe.
  • Pan Piotr Zielonka z Helenowa. Pan Piotr to radny Rady Gminy Wiśniew trzech kadencji oraz wieloletni sołtys miejscowości Helenów. W opinii mieszkańców, nie tylko Helenowa, pan Piotr to wielki społecznik. Jako osoba ciesząca się zaufaniem i uznaniem mieszkańców z zaangażowaniem pełnił swoje funkcje w Radzie Gminy, zawsze kierując się dobrem publicznym i stając ponad podziałami. Dzięki staraniom i wysiłkowi pana Piotra powstał w Helenowie pierwszy w gminie Wiśniew plac zabaw, który cieszy się powodzeniem wśród okolicznych mieszkańców do dnia dzisiejszego. Również dzięki ogromnym staraniom pana Piotra wieś Helenów ma połączenie drogowe z gminą Siedlce. O drogę asfaltową, biegnącą od Helenowa do Ujrzanowa, walczył i zabiegał wiele czasu, ale upór i charyzma, cechujące dobrego samorządowca, przyniosły pozytywny efekt. Miejscowość Helenów i gmina Wiśniew dzięki zaangażowaniu pana Piotra Zielonki wkraczała prężnym krokiem w XXI wiek.
  • Pan Henryk Woźnica z Wólki Wiśniewskiej. Pan Henryk to Radny Rady Gminy Wiśniew w latach 1988-1992. Przez 12 lat pełnił funkcję sołtysa wsi Wólka Wiśniewska. W tym czasie organizował i brał czynny udział w budowie drogi od drogi krajowej do wsi Myrcha. Prace przy drodze były prowadzone w czynie społecznym. Pan Henryk prowadził również rozmowy z PKS Siedlce ze skutkiem pozytywnym w celu utworzenia linii komunikacji publicznej w tej miejscowości. Był również Komendantem Ochotniczej Straży Pożarnej w Wólce Wiśniewskiej – za zasługi dla straży odznaczany był licznymi medalami. Działał również w Radzie Nadzorczej Banku za co otrzymał Srebrną Odznakę za Zasługi dla Spółdzielczości Bankowej im. Franciszka Stefczyka. Pan Henryk został odznaczony również za działalność społeczną przez Wojewodę Siedleckiego.
  • Pan Antoni Pogonowski z Mroczk. Pan Antoni to Radny Rady Gminy I kadencji w latach 1990-1994, III kadencji w latach 1998-2002 oraz Wiceprzewodniczący Rady Gminy IV kadencji w latach 2002-2006. Przez 22 lata pełnił funkcję sołtysa miejscowości Mroczki. Dzięki jego aktywności i zaangażowaniu nastąpiło wiele zmian w Mroczkach i w całej gminie. Pan Antoni był jednym z inicjatorów budowy kościoła w Jastrzębiach Śmiarach i utworzenia tam parafii. Pełnił funkcję przewodniczącego budowy kościoła, a następnie członka Rady Parafialnej. Za swą ofiarną pracę społeczną był odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Wałęsę, Starostę Siedleckiego oraz Wójta Gminy Wiśniew.

A, że była to ostatnia sesja VII kadencji, to nie zabrakło podsumowań oraz podziękowań dla wszystkich współpracujących z radą gminy. Beata Ługowska, przewodnicząca rady, dziękowała za współpracę wójtowi, radnym oraz sołtysom w okresie minionych czterech lat, a Krzysztof Kryszczuk, wójt gminy Wiśniew złożył wyrazy podziękowania radnym za pracę na rzecz mieszkańców naszej gminy oraz zrealizowane inwestycje. Na zakończenie, przewodnicząca i wójt, wspólnie wręczyli radnym i sołtysom pamiątkowe Jubileuszowe Medale wykonane z okazji zakończenia kadencji w roku 600-lecia pierwszej pisemnej wzmianki o Wiśniewie.

loader...

Nasze wyróżnienia i certyfikaty