Menu

NASZE ŚMIECI, NASZA SPRAWA

Rok 2013

Z życia Zespołu Oświatowego w Wiśniewie

Drukuj
1 2 3
Od momentu, kiedy przywitał nas pierwszy , wrześniowy dzwonek, minęło  ponad trzy miesiące. Czas pędzi nieubłaganie. Uczniowie klas trzecich gimnazjum musieli zmierzyć się w listopadzie z próbnymi egzaminami, a przecież wszyscy myślimy już o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia, „czując” zapach choinki i domowych wypieków.

Nauka, wycieczki i imprezy szkolne oraz przygotowania do nich, wypełniają dzieciom i młodzieży czas jesiennego pobytu w szkole.


Dnia 17.10.12r. uczniowie Zespołu Oświatowego w Wiśniewie podziękowali wszystkim pracownikom szkoły za trud włożony w ich wychowanie i edukację. Cała społeczność naszej placówki obejrzała zabawny „Teleexpres”, przygotowany przez uczniów pod kierunkiem p. Beaty Zabłockiej i p. Barbary Mikiciuk. „Szkolne media” w humorystyczny sposób ukazały osobowość nauczycieli różnych przedmiotów i ich zmagania z awansem zawodowym oraz wykonywaniem ciężkiej pracy. Widownia z zainteresowaniem śledziła również pokaz mody prezentowanej przez uczniów dla nauczycieli.

W październiku obchodziliśmy również XII już Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł IIPapież Rodziny”. Apel przygotowany pod kierunkiem ks. Konrada Poterka, przypomniał nam postać błogosławionego Jana Pawła II. Chór dzieci, pod batutą p. Sławomira Sołtyszewskiego, wykonał pieśni związane z osobą Wielkiego Polaka, a uczennica kl. III gimnazjum, Patrycja Cetnar, recytowała fragment sztuki Papieża, pt. „Przed sklepem jubilera”. Patrycja, prezentują ten właśnie utwór, została laureatką X Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Karola Wojtyły – Jana Pawła II „Słowo – dar i tajemnica”, który odbył się w CKiS w Siedlcach 16.10.12 r.
W tym samym miesiącu, uczniowie gimnazjum, po ośmiu tygodniach nauki w „nowej szkole”, zostali pasowani na pełnoprawnych członków szkolnej społeczności. Tym razem, motywem przewodnim Otrzęsin klas pierwszych były postacie z różnych bajek. Pomysłowe, kolorowe stroje wprowadziły w dobry nastrój  wszystkich uczestników imprezy, która zakończyła się dyskoteką gimnazjalistów.

W październiku także uczniowie klasy pierwszej szkoły podstawowej przeżywali uroczyste przyjęcie ich do grona dziatwy szkolnej. Akademia dla dzieci i rodziców miała bardzo podniosły nastrój. Pani dyrektor Urszula Sosnówka rozpoczęła uroczystość powitaniem wszystkich zaproszonych gości , a następnie dokonała pasowania pierwszaków na uczniów Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego. Po części artystycznej, przygotowanej z uczniami przez p. Ewę Ługowską, p. Urszulę Gałach  oraz p. Grażynę Myrcha, dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, a rodzice podarowali nauczycielom wspaniały tort.

Nasza szkoła, wzorem lat ubiegłych, po raz trzeci została gospodarzem targów „Energii Odnawialnej”. W ciągu dwóch dni październikowego weekend’u, mieszkańcy gminy i jej okolic mieli możliwość obejrzenia ekspozycji „Energia Odnawialna – Idea Rzeczywistości”, a uczniowie zaprzyjaźnionych szkół  brali udział w konkursie „Opus Solis”, po którym obejrzeli zabawny spektakl pt. „Pchła Szachrajka” w wykonaniu dzieci z gminy Skórzec.  

Październik to także miesiąc dobroci dla zwierząt, w którym nasi uczniowie starali się pomagać potrzebującym „braciom mniejszym”. W tym roku akcję pomocy bezdomnym pieskom prowadziły pod opieką p. Magdy Jurzyk, dziewczęta z klasy VI, nakłaniając uczniów do okazania serca zwierzętom, poprzez wrzucanie do puszki drobnych kwot pieniężnych oraz przynoszenie karmy. Dary te zostały przekazane w listopadzie gminnemu schronisku.

Święta patriotyczne obchodzone są w Zespole Oświatowym bardzo uroczyście. 9.11.12r., na dwa dni przed 94 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, pod kierunkiem p. Anny Kryszczuk oraz p. Moniki Przygody, przygotowali akademię w postaci ciekawej lekcji historii. Znane polskie pieśni i utwory poetyckie wprowadziły nas w nastrój refleksji i zadumy nad burzliwymi dziejami narodu polskiego. Na koniec uroczystości uczniowie, zaproszeni goście, nauczyciele oraz pracownicy szkoły zostali poczęstowani pysznymi cukierkami w białej polewie, opakowanymi w czerwony papier. Słodycze w narodowych barwach, rozdawane w dniu 11 listopada w naszej szkole to już tradycja, a także miła niespodzianka, przygotowywana co roku przez p. Anię Kryszczuk.

Okres adwentowego oczekiwania poprzedziła 30.11.12r. szkolna zabawa andrzejkowa. Uczennice z  Samorządu Uczniowskiego pod opieką p. Beaty Zabłockiej i p. Barbary Mikiciuk, przebrane w tajemnicze stroje , przygotowały zestaw „wróżb’ i „przepowiedni” dla młodszych i starszych dzieci.

W naszej szkole co roku prężnie działa Szkolne Koło Caritas, którego opiekunem jest od wielu lat p. Marzena Kurek. Od początku roku szkolnego wolontariuszki brały udział w wielu akcjach charytatywnych. We wrześniu zbierały środki pieniężne dla fundacji „Pomóż i Ty”, wspomagającej osoby niepełnosprawne. W październiku uczennice organizowały akcję „Pomagamy dzieciom w Afryce”, przekazując na misje pieniądze uzyskane z dobrowolnych składek zbieranych wśród uczniów. W listopadzie dziewczęta włączyły się w sprzedaż świec wigilijnych oraz kart świątecznych, a także zbierały środki czystości dla Domu Małego Dziecka w Siedlcach. W grudniu, wzorem lat ubiegłych, uczennice będą gromadziły żywność dla rodzin potrzebujących, w siedleckich supermarketach, włączając się w ogólnopolską akcję Caritas Diecezji Siedleckiej.

Uczniowie z Zespołu Oświatowego w Wiśniewie chętnie biorą udział w różnego rodzaju konkursach, w których często zdobywają nagrody. W ogólnopolskim konkursie na komiks pt. „Człowiek – najlepsza inwestycja”, organizowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie i współfinansowanym przez Unię Europejską, wzięły udział uczennice III klasy gimnazjum. 29.11.12r. dwie z nich pojechały do stolicy po odbiór nagród, wręczanych w czasie Rocznej Konferencji Podsumowującej wdrażanie POKL  na Mazowszu. Ilona Jastrzębska zdobyła I miejsce i otrzymała nagrodę rzeczową w postaci tabletu, a Patrycja Cetnar  zdobyła wyróżnienie i otrzymała e – czytnik. Opiekunem uczennic była p. Monika Przygoda, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie.

Dzieci z klas młodszych zostały nagrodzone w konkursie plastycznym „Rośliny Lasu”, organizowanym przez Nadleśnictwo Siedlce. W kategorii dzieci 5-6 letnich II miejsce zdobyła Oliwia Jastrzębska z klasy O. W kategorii uczniów klas I-II wyróżnienie otrzymały Aniela Adamczyk i Amelia Jastrzębska. W kategorii uczniów klas III – IV , I miejsce zdobyła Ada Adamczyk , w kategorii uczniów klas III – IV , III miejsce zdobyła Aleksandra Jastrzębska. Opiekunem uczennic była p. E. Ługowska, nauczyciel klas I – III.

Czas nauki to także czas zdobywania wiedzy poprzez udział w wycieczkach krajoznawczych, do kina i teatru. Dzieci z klas O- III obejrzały w okresie jesiennym teatrzyk  „Cztery Łapy” w CKiS w Siedlcach oraz teatrzyk z  zakresu profilaktyki alkoholowej „Przygody Misia i jego przyjaciół”. Dzieci z tych klas, jak również klas IV – VI wyjeżdżały na basen do Sokołowa Podlaskiego i Łukowa.

We wrześniu uczniowie klas IV i V pojechali na wycieczkę do Parku Iluzji (woj. Lubelskie), gdzie na specjalnie przeprowadzonej dla nich lekcji dowiedzieli się co to jest ILUZJA, zobaczyły jak z kranu „zamocowanego” w powietrzu leci woda, „zostawiły” swoje głowy w umywalce oraz „straciły” równowagę w Krzywym Domu. Ciekawości poznawczej towarzyszyły niesamowite emocje, które ustąpiły miejsca wielkiemu zachwytowi w trakcie zwiedzania barokowego pałacu Zamoyskich w Kozłowce.

Klasy gimnazjalne wyjeżdżały do stolicy na warsztaty teatralne, do Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na Cmentarz Powązkowski. Gimnazjaliści i uczniowie klasy VI zobaczyli też film pt. „Bitwa pod Wiedniem” i odwiedzili siedleckie lodowisko.

W Mikołajkowe Święto bardzo dużo dzieci z różnych klas szkoły podstawowej, w ramach prezentów, pojechało do Novego Kina w Siedlcach, na filmy : „Renifer Niko ratuje brata” oraz „Dino mama”.
 
Informacje przygotowały: Renata Godzińska i Marzena Kurek, nauczyciele z Zespołu Oświatowego w Wiśniewie.


loader...

Nasze wyróżnienia i certyfikaty