Wydarzenia kulturalne
Kalendarz imprez w gminie Wiśniew
na 2020 r.
5 stycznia
Koncert Kolęd w Borkach-Paduchach
(WDI w Borkach-Paduchach)
Noworoczne spotkanie mieszkańców miejscowości oraz zaproszonych gości. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję kolęd w wykonaniu młodzieży ze studia wokalnego FEVER. Tradycyjnie po koncercie słodki poczęstunek przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich.
Organizatorzy: Koło Gospodyń Wiejskich oraz sołectwo Borki-Paduchy.
12 stycznia
JASEŁKA W HELENOWIE
(Świetlica wiejska Helenów)
Mieszkańcy sołectwa Helenów z okazji Narodzenia Pańskiego dzielą się dobrą nowiną, radością i pokojem. 6 stycznia Po okolicznych domostwach krążą kolędnicy, a w niedzielę 12 stycznia miejscowi aktorzy prezentują przedstawienie o Bożym Narodzeniu. Na zakończenie spotkania degustacja potraw przygotowanych przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich.
Organizatorzy: Koło Gospodyń Wiejskich oraz sołectwo Helenów.
Nocny rajd, którego celem jest upamiętnienie bohaterów Powstania Styczniowego. Biorą w nim udział dwie grupy: „Łukowska” i „Wiśniewska”. Grupa wyruszająca z Wiśniewa - której trasa przebiega przez: Kaczory, Śmiary, Mroczki, Las Mroczkowski i Rezerwat JATA - ma do pokonania ponad 20 kilometrów. Obie grupy spotykają się o północy przy pomniku ks. Stanisława Brzóski, gdzie odbywa się uroczysty apel.
Organizatorzy: Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne „Orlik”, gminy Łuków i Wiśniew oraz Nadleśnictwo Łuków.
26 stycznia
XI Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek
„KOLĘDNICZE SERCE POLSKIE”
(Szkoła Podstawowa w Śmiarach)
Festiwal ma formułę konkursu. Występy uczestników ocenia profesjonalne jury. Atmosfera Bożego Narodzenia towarzyszy nie tylko wykonawcom, ale również publiczności, która uczestniczy we wspólnym kolędowaniu. Gościem tegorocznego konkursu będzie grupa kolędnicza z Litwy.
Organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie i Szkoła Podstawowa w Śmiarach.
Celem imprezy jest prezentacja tradycyjnych kolęd i pastorałek, poszukiwanie nowych aranżacji i pomysłów twórczych oraz propagowanie wspólnego muzykowania dzieci i młodzieży szkolnej.
Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie.
Zabawa Karnawałowa
Zima, karnawał - czas radości i zabawy. Na gości będzie czekał DJ z mnóstwem przebojów, a w parku zapłoną pochodnie, aby zachęcić do romantycznego spaceru. Zapraszamy do szampańskiej zabawy!
Organizatorzy: Dwór Mościbrody.
Romantyczne kolacje, kwiaty, prezenty? Czemu nie! Jednak naszą propozycją na Święto Zakochanych są skecze o tematyce miłości zapraszamy do udziału w nastrojowym wieczorze z dawką dobrego humoru z Kabaretem z Konopi.
Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie.
8 marca
Gminny Dzień Kobiet
(Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie)
Prezentacja popularnych, polskich przebojów i humorystycznych scenek z życia codziennego a wszystkie jej elementy oczywiście związane z kobietami i ich świętem. Celem uroczystości jest pokazanie wyjątkowości kobiet.
Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie.
29 marca
V Jarmark Wielkanocny
(Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie)
Produkty oferowane przez twórców to przede wszystkim artykuły świąteczne: stroiki, koszyki, palmy, świeczki, pisanki, wyroby z masy solnej, z mąki, z siana, z drewna oraz inne wyroby regionalne. Towarzyszą mu także atrakcyjne wydarzenia kulturalne i działania artystyczne.
Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie.
Przegląd organizowany z myślą o młodych artystach w wieku przedszkolnym. Celem przeglądu jest ukazanie walorów grup przedszkolnych oraz wyłonienie młodych talentów.
Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie.
3 maja
Gminny Dzień Strażaka
Tego dnia, w wigilię swego patrona – św. Floriana, swoje święto będą obchodzić wiśniewscy druhowie. Podczas uroczystej Mszy św. brać strażacka podziękuje Bogu za opiekę, a później odbiorą listy gratulacyjne, medale i odznaczenia resortowe.
Organizatorzy: ZOG ZOSP RP w Wiśniewie.
29 maja
30-lecie samorządu terytorialnego w gminie Wiśniew
(Dwór Mościbrody)
W 2020 roku mija 30 lat od uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym i pierwszych wyborów do rad gmin. Były to pierwsze po ponad półwieczu wolne wybory w Polsce. Doprowadziły one do odrodzenia w naszym kraju samorządu terytorialnego. Uroczyste obchody w naszej gminie będą doskonałą okazją do tego, aby pokazać znaczenie samorządu terytorialnego, podsumować osiągnięcia naszej małej ojczyzny oraz wręczyć zasłużonym samorządowcom okolicznościowych medali, pamiątek i podziękowań.
Organizator: Gmina Wiśniew.
Początek czerwca, to jak wszystkim wiadomo, dzień wszystkich dzieci, dlatego też w naszej gminie w Gminnym Ośrodku Kultury, zostanie zorganizowany Dzień Dziecka – na wesoło i sportowo.
Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie
1 czerwca
Dzień Dziecka z Indykiem
(Dwór Mościbrody)
Dzień Dziecka z Indykiem jest to bezpłatna impreza plenerowa finansowana przez POLSKI ZWIĄZEK ZRZESZEŃ HODOWCÓW I PRODUCENTÓW DROBIU, główna atrakcją dla dzieci są warsztaty kulinarne, występ gwiazdy, poczęstunek dla dzieci i opiekunów.
Organizator: Dwór Mościbrody.
Impreza organizowana jest z okazji Dnia Dziecka. Celem festiwalu, który adresowany jest do przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i średnich, jest popularyzacja śpiewania polskich piosenek, a także promowanie artystycznej twórczości dzieci i młodzieży.
Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie
21 czerwca
Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP
(Stadion Sportowy RUDA w Wiśniewie )
Boisko sportowe w Wiśniewie będzie miejscem zmagań drużyn strażaków ochotników z gminy Wiśniew. Strażackie drużyny rywalizować będą w dwóch kategoriach – sztafeta pożarnicza z przeszkodami oraz ćwiczenia bojowe. W strażackim turnieju wystartują również Kobiece i Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. Najlepsze drużyny zaprezentują gminę na zawodach powiatowych. Zapraszamy do wspólnego kibicowania.
Organizatorzy: ZOG ZOSP RP w Wiśniewie, OSP Wiśniew.
28 czerwca
Święto Indyka
(Dwór Mościbrody)
Na terenach zielonych przy Dworze Mościbrody obędzie się Święto Indyka. Zaplanowano wiele atrakcji, w tym pokazy kulinarne, degustacje potraw z indyka oraz koncerty popularnych zespołów.
Organizator: Dwór Mościbrody.
(Skwer 600-lecia w Wiśniewie)
Gmina Wiśniew od lat działa na rzecz promocji naszego regionu i rodzimych produktów. I to właśnie chęć promocji zarówno produktów kulinarnych jak i gminy stały się główną inspiracją przyświecająca organizacji tego festiwalu. Festiwalowi towarzyszy konkurs na najsmaczniejszą potrawę regionalną. Wśród atrakcji nie zabraknie występów na estradzie i wśród publiczności, muzyki i tańców. Imprezie towarzyszy Bieg Uliczny „Z wisienką w tle”, w tym roku już po raz ósmy.
Organizatorzy: Urząd Gminy Wiśniew i Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie.
2 sierpnia
XIV Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych
„Pod Siedlcami w Wiśniewie...”
(Skwer 600-lecia w Wiśniewie)
Cykliczna impreza, której celem jest promowanie kultury ludowej. Festiwal ma charakter konkursu w którym biorą udział kapele ludowe i instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach, których repertuar jest zgodny z tradycjami regionu.
Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie.
X Jubileuszowy Festiwal Disco Mazovia
Największy Festiwal Muzyki Tanecznej na Mazowszu i we Wschodniej Polsce. Koncerty Gwiazd, Konkurs Premier i Debiutów oraz wydarzenia towarzyszące. W 2020 roku odbędzie się Jubileuszowy X Festiwal muzyki Disco Polo.
Organizator: Dwór Mościbrody.
Dożynki w gminie Wiśniew mają już wieloletnią tradycję, są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud.
Organizatorzy: Urząd Gminy Wiśniew, Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie.
13 września
Uroczystości „Pod Dębem Straceń”
(Las Mroczkowski)
Już po raz dziesiąty mieszkańcy gminy Wiśniew i Łuków wezmą udział w polowej Mszy św. odprawianej przy tak zwanym „Dębie straceń”, miejscu gdzie według lokalnych przekazów straceni zostali powstańcy styczniowi.
Organizatorzy: Gmina Wiśniew, Gmina Łuków, Parafia Śmiary - pod honorowym patronatem posła Krzysztofa Tchórzewskiego.
Złote Gody
Złote Gody, czyli 50-lecie wspólnego pożycia małżeńskiego, to jedna z najhuczniej obchodzonych rocznic małżeńskich. Pary małżeńskie zostają odznaczone przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Taka rocznica to prawdziwy powód do dumy, dlatego władze samorządowe gminy Wiśniew każdego roku doceniają tych, którzy wytrwali w małżeństwie 50 lat i więcej.
Organizator: Urząd Gminy Wiśniew, Urząd Stanu Cywilnego w Wiśniewie.
10 października
VI Gminny Dzień Seniora
(Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie)
Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Radość” zaprasza na VI Gminny Dzień Seniora. Dzień Seniora ma na celu kształtowanie społecznego postrzegania osób starszych oraz podejmowanie wszelkich działań sprzyjających zapewnieniu im godnego życia.
Organizator: Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Radość” z Radomyśli, Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie.
25 października
„Jesienne wspólne śpiewanie”
(Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie)
W koncercie udział biorą środowiska kształtujące życie społeczne gminy. Impreza jest zakończeniem roku artystycznego oraz podsumowaniem działań amatorskiego ruchu artystycznego.
Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie.
Gminne Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości
Gminne obchody 102. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę rozpocznie Msza św., odprawiona w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Wiśniewie, a następnie rozpoczną się uroczystości przy „Pomniku Niepodległościowym” na Skwerze 600-lecia w Wiśniewie. Tego dnia obędzie się również IX Bieg Niepodległości ulicami Wiśniewa.
Organizatorzy: Urząd Gminy Wiśniew i Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie.
11 listopada
VI Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych
(Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie)
Impreza z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych pod kierownictwem fachowców daje możliwość nabycia wiedzy o kulturze śpiewania oraz zapoznanie się z tekstami pieśni patriotycznych. Wspólne obcowanie z pieśnią patriotyczną łączy w świętowaniu rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie.
15 listopada
V Przegląd Pieśni Patriotycznej pt.: „Śpiewam Ci Polsko”
(Szkoła Podstawowa w Radomyśli)
Celem Przeglądu jest popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni patriotycznych. Kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, regionalnej i przywiązania do ziemi ojczystej i uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Organizator: Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „RADOŚĆ”, Szkoła Podstawowa w Radomyśli, KGW w Helenowie.
Z okazji obchodów rocznicy odzyskania niepodległości zapraszamy na Turniej szachowy, w trakcie, którego odbędzie się podsumowanie całorocznych zmagań i rozdanie nagród „Grand Prix” w dwóch kategoriach wiekowych open i junior.
Organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie.
20 grudnia
Jarmark Bożonarodzeniowy
(Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie)
Podobnie jak choinka, jarmarki bożonarodzeniowe przybyły do nas z Niemiec i szybko wpasowały się w klimat świąt w Polsce. Celem Jarmarku organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie jest promocja regionalnych wyrobów, przedmiotów użytkowych oraz artystycznych o charakterze bożonarodzeniowym, a wszystko to dzięki pracy mieszkańców i członkiń Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Wiśniew.
Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie.