Menu

NASZE ŚMIECI, NASZA SPRAWA

Archiwum październik-grudzień-2013

Podwójny Jubileusz WIŚNIEWIAKÓW

Drukuj
1 2 3

W dniu 17 listopada 2013 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiśniewie odbył się wieczór jubileuszowy: 5-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Wiśniewiacy” i 10-lecie Zespołu Ludowego  im. Zbigniewa Myrchy „Wiśniewiacy”. Serdeczne życzenia płynęły tego wieczoru pod adresem naszych artystów strumieniami.

Uroczystości rozpoczęła Msza święta w kościele parafialnym w Wiśniewie, którą w intencji członków zespołów sprawował ks. Henryk Krupa. - Łacińskie słowo „Jubileusz” oznacza radosne wezwanie do uwielbiania Boga – Stwórcy i dziękowania za Jego dzieło stworzenia, i za każde dobro pochodzące z Jego ręki. Dzisiejsza Eucharystia jest wyrazem tej wdzięczności Bogu – mówił w swojej homilii ks. proboszcz. Złożył również członkom zespołów życzenia błogosławieństwa Bożego na dalsze lata działalności, wytrwałości i wierności w podtrzymywaniu naszych narodowych wartości poprzez kultywowanie tradycji polskiej śpiewem i tańcem.

Część oficjalna uroczystości obfitowała w występy sceniczne naszych jubilatów. Śpiewem i tańcem podkreślali, i przypominali jaką wartość stanowią dla naszej gminy i regionu. Tę wartość potwierdziła również swoją obecnością cała sala widzów, a wśród nich znamienici goście: Ks. Henryk Krupa – Proboszcz Parafii Wiśniew, Poseł na Sejm – Krzysztof Wawrzyniec Borkowski wraz z małżonką Małgorzatą – Prezesem Stowarzyszenia Tradycja - Rozwój – Przyszłość, Zygmunt Wielogórski – Starosta Siedlecki, Jerzy Jacek Myszkowski - Prezes Siedleckiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i radny Rady Miasta Siedlce, Jacek Grabiński - Wiceprezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Oddział w Siedlcach, Magdalena Lapińska – przedstawiciel firmy Contino  Ipsylon Sp. z o.o oraz Natalia Dobynda – dyrektor szkoły we Lwowie oraz choreograf grupy tanecznej „Połunyczka”, dyrektor ZO w Wiśniewie – Urszula Sosnówka, dyrektor ZO w Radomyśli – Beata Wiszniewska, radna Rady Powiatu – Barbara Rybaczewska. Byli obecni również gospodarze naszej gminy: wójt – Krzysztof Kryszczuk oraz radni Rady Gminy z przewodniczącym Józefem Orzyłowskim.

Tego wieczoru rozbrzmiewały m.in. takie pieśni jak: „W polu lipecka”, „Osa”, „Cygan”, „Poleczka od Lublina” i oczywiście „Polka Wiśniewska”. Na scenie pojawiła się cała paleta kolorów. Ludowe stroje dzieci i młodzieży z grup tanecznych opanowały scenę i podbiły serca publiczności. Tego wieczoru nogi same rwały się do tańca. Burza oklasków i przyśpiewki zgromadzonej publiczności dodawały skrzydeł i sprawiały, że święto to stało się jeszcze bardziej wyjątkowe dla naszych jubilatów.

Michał Hołownia – prowadzący uroczystości, przeplatając występy sceniczne historią powstawania naszych zespołów ludowych, wymieniał znane nam i jak ważne nazwiska osób dzięki którym dziedzictwo naszego regionu jest nadal kultywowane, a losy naszych WIŚNIEWIAKÓW do dnia dzisiejszego mają pozytywny oddźwięk nie tylko w Polsce, ale także poza granicami naszego państwa.

Zbigniew Myrcha – członek PZPiT „Mazowsze”. Rodowity wiśniewiak, kierownik Zespołu Ludowego Wiśniewiacy w latach 1984 – 1988. Obecnie jego patron.
Stanisław Wróblewski – kierownik Zespołu Ludowego im. Zbigniewa Myrchy WIŚNIEWIACY od 2003 r.
Aneta Karczmarska - kierownik Zespołu Ludowego im. Zbigniewa Myrchy WIŚNIEWIACY od 2012 r.
Bożena Wojciuk – choreograf Zespołu Pieśni i Tańca WIŚNIEWIACY.
Po występach scenicznych nadszedł czas na „całusy”, kwiaty, prezenty oraz życzenia od gości. - Składam serdeczne gratulacje i wyrazy uznania. Dziękuję Wam za owocną pracę na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Doceniając zaangażowanie Zespołu w upowszechnianie i rozwój kultury i kultywowanie tradycji ludowych życzę dalszych wspaniałych osiągnięć na niwie artystycznej oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.- życzył wójt gminy Wiśniew – Krzysztof Kryszczuk.

W imieniu członków zespołów przybyłym gościom oraz sponsorom dziękowała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – Janina Dołgich.

Zwieńczeniem wieczoru był koncert Leondi Volodko – poety i pieśniarza, autora wielu piosenek muzyki i tekstów w różnych językach i stylach. Wykonawcy polskich, rosyjskich, białoruskich i francuskich przebojów estrady oraz klasycznych ballad i romansów. Swoim występem, różnorodnością repertuaru oraz wykonaniem zachwycił wszystkich.

Na zakończenie koncertu członkowie zespołu podzielili się z widownią urodzinowym tortem, ufundowanym przez właścicieli Cukierni Klonowa – Joannę i Dariusza Gałachowskich, który był słodkim akcentem wieczoru Jubileuszowego

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ W FOTOGALERII

Ocena: 4 głosów Aktualna ocena: 5
loader...

Nasze wyróżnienia i certyfikaty