Menu

NASZE ŚMIECI, NASZA SPRAWA

MINIONE EDYCJE

VIII FKR „Z WIŚNIOWYM SMAKIEM”

Drukuj
1 2 3

W niedzielę 20 lipca 2014 r. na skwerze przed Urzędem Gminy Wiśniew odbył się już po raz ósmy Festiwal Kuchni Regionalnej  „Z WIŚNIOWYM SMAKIEM”. Przelotne opady deszczu nie wystraszyły smakoszy potraw z wiśniami i miłośników dobrej zabawy.

Festiwal rozpoczął się o godz. 12:00 III Biegiem Ulicznym „Z wisienką w tle”. Bieg miał na celu upowszechnianie biegania, jako najprostszej i najtańszej formy aktywności fizycznej i propagowanie czynnego wypoczynku oraz aktywności ruchowej wśród dzieci i młodzieży. Uczestnicy startowali w trzech kategoriach wiekowych: dzieci szkół podstawowych (dystans 1200 m), dzieci szkół gimnazjalnych (dystans 2400 m) oraz kategoria OPEN (dystans 3600 m). Wyniki w poszczególnych grupach przedstawiają się następująco:

W kat. dziewcząt szkół podstawowych:
- I miejsce – Wiktoria Olszewska, Radomyśl,
- II miejsce – Dominika Kucińska, Olszyc,
- III miejsce – Alicja Nowińska, SP nr 5 w Siedlcach.

W kat. chłopców szkół podstawowych:
- I miejsce – Patryk Bareja, Siedlce,
- II miejsce – Kamil Woźniak, Wiśniew,
- III miejsce – Przemysław Kędzierski, Radomyśl.

W kat. dziewcząt szkół gimnazjalnych:
- I miejsce – Joanna Borkowska, Wiśniew,

W kat. chłopców szkół gimnazjalnych:
- I miejsce – Krzysztof Borkowski,
- II miejsce – Jakub Szymański,
- III miejsce – Emil Osiński, Wiśniew.

W kat. OPEN kobiet:
- I miejsce – Beata Dąbrowska,
- II miejsce – Dominika Osińska,
- III miejsce – Kinga Bobryk.

W kat. OPEN mężczyzn:
- I miejsce – Michał Roguski,
- II miejsce – Patryk Domagała,
- III miejsce – Rafał Wysocki.

Każdy z uczestników biegu otrzymał koszulkę. Zwycięzcom dyplomy, medale, puchary i nagrody rzeczowe wręczyli: Krzysztof Kryszczuk, wójt gminy Wiśniew i Magdalena Łapińska, przedstawiciel Firmy Contino. Ponadto dyplomy otrzymali również: Nikola Młynarczyk (5 lat) – najmłodszy uczestnik oraz Mikołaj Wilczyński (66 lat) – najstarszy uczestnik biegu.

Po wyłonieniu zwycięzców uwagę przyciągały przepięknie wyglądające oraz wyśmienicie smakujące potrawy oczywiście „z wisienką w tle”. W tym roku do konkursu na potrawę zgłosiło się 12 podmiotów. Komisja w składzie: przewodniczący Gerard Rytter – doradca kulinarny firmy Hügli Food Polska Sp. z o.o. oraz członkowie: Magdalena Łapińska – Firma Contino, Bożena Krupa - przedsiębiorca, Katarína Škvarlová - starosta gminy Hubošovce, Bożena Wyrębek - Urząd Gminy Wiśniew, po ocenie smaku potraw, oryginalności oraz łatwości przyrządzania postanowiła nagrodzić następujące podmioty:

- I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Radomyśli za Chleb z wiśnią,
- II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Starych Okninach za Kurczaka w glazurze wiśniowej,
- III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Gostrzorzy za Wiśnie w pierzynce,
- Wyróżnienie – Koło Gospodyń Wiejskich w Plutach i Daćbogach za Bułeczki z wiśniami i kremem migdałowym.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy. Dodatkową nagrodą dla zwycięzcy konkursu jest przygotowanie nalewki z owoców wiśni zasypywanych podczas tegorocznego Festiwalu na kolejny Festiwal Kuchni Regionalnej „Z wiśniowym smakiem”.

- Serdecznie witam na VIII Festiwalu Kuchni Regionalnej „Z wiśniowym smakiem” – tymi słowami Krzysztof Kryszczuk wójt gminy otworzył kolejny Festiwal. – Dziś na scenie zaprezentuje się wielu artystów i mam nadzieję, że każdy z Was znajdzie tu coś dla siebie. Serdecznie dziękuję sponsorom za pomoc w organizacji Festiwalu. Pragnę dodać, że w 75% nasza impreza została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej. Dziękuję mieszkańcom gminy i gościom za obecność i życzę udanej zabawy.

O godzinie 13:30 w klimat imprezy wprowadził  Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Wiśniewiacy”, który powitał wszystkich „Polką Wiśniewską”. Zaprezentowała się również grupa dziecięca taneczna Zespołu. O zwyczaju suszenia młodych liści wiśni opowiedziała członkini Zespołu – Beata Pasztor. Po tym odbyła się uroczysta ceremonia zasypywania młodych wiśni na nalewkę przyszłoroczną. Do niej Wójt Gminy Wiśniew Krzysztof Kryszczuk zaprosił przybyłych gości oraz sołtysów miejscowości gminnych. Wśród gości byli: Stanisława Prządka – Posłanka na Sejm RP, Krzysztof Borkowski – Poseł na Sejm RP, Jarosław Głowacki – I Wiceprezydent Miasta Siedlce, Mirosław Łukowski – Burmistrz Miasta i Gminy Mordy, Andrzej Rymuza – Sekretarz Powiatu Siedleckiego, Barbara Rybaczewska – Radna Rady Powiatu Siedleckiego oraz Skarbnik Gminy Wiśniew, Marek Niewęgłowski – Dyrektor MODR Oddział w Siedlcach, Stanisław Przesmycki – Dyrektor Naczelny Zakładu Elektrotechnicznego „ZELTECH”, Jacek Grabiński – Wiceprezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oddział w Siedlcach, mł. bryg. Waldemar Rostek – Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Siedlcach, Jacek Rymuza – Dyrektor Międzygminnego Banku Spółdzielczego w Zbuczynie Oddział w Wiśniewie, Jan Niedziółka – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Magdalena Łapińska – Firma CONTINO, radni Rady Gminy Wiśniew z przewodniczącym Józefem Orzyłowskim, sołtysi z terenu gminy Wiśniew. Swoją obecnością zaszczycili nas również goście z zaprzyjaźnionych gmin na Słowacji. W tym roku przyjechali do nas z Kapelą Ludową. W skład delegacji wchodzili: Starosta Gminy Hubošovce – Katarína Škvarlová, Starosta Gminy Jakubovany – Anton Janičina, Starosta Gminy Uzovce – Vincent Tomko, Starosta Gminy Dubovica – Bistrík Hudák oraz Starosta Gminy Drienica – Igor Birčák.

- Zawsze z wielką radością korzystam z zaproszenia na to wyjątkowe, niepowtarzalne święto. – mówiła Stanisława Prządka, Posłanka na Sejm RP. – Gratuluję Wójtowi Gminy oraz organizatorom pomysłowości. Co roku program jest tak szeroki artystycznie i doskonale dograny, aby mogli być zadowoleni odbiorcy w każdym wieku. Występujące na scenie grupy śpiewacze i taneczne pokazują bogactwo tego regionu. To jest Wasza wspaniała siła i wielki atut. Wyróżniacie się spośród wielu innych gmin. Gratuluję tego i życzę, by ta piękna tradycja była wzbogacana. Na ręce Wójta Gminy Wiśniew oraz Przewodniczącego RG składam podziękowania za wspaniały rozwój gminy Wiśniew. Przepięknie ta gmina się prezentuje. Co raz wprowadzane są nowe rzeczy, które pokazują, jak w dobry sposób można wykorzystać wszystkie możliwe okazje do pozyskiwania środków z zewnątrz, by realizować te zadania, które służą rozwojowi i poprawiają warunki bytowania mieszkańców. Życzę wytrwałości w działaniach w następnych latach.

Poseł na Sejm RP Krzysztof Borkowski powiedział, że (…) w Wiśniewie jest kultywowana piękna tradycja podlaska. Już po raz ósmy możemy się tu wspólnie spotykać. Dzięki Paniom z KGW z terenu gminy mamy tu dużo barwnych potraw, które możemy degustować. Wszędzie powinniśmy pokazywać to, co nasze, to, co polskie. Życzę, aby ten Festiwal rozwijał się, żeby co raz więcej nas tu było, bo ważne jest, abyśmy nie wyjeżdżali stąd. A jeśli nawet niektórzy wyjadą, to żeby dobre wzorce przynosili tutaj, abyśmy wspólnie budowali lepszą przyszłość.

Następnie głos zabrał Jarosław Głowacki – I Wiceprezydent Miasta Siedlce, który w imieniu Wojciecha Kudelskiego serdecznie podziękował mieszkańcom gminy Wiśniew za korzystanie z dobrodziejstw miasta Siedlce. Podkreślił, że to również dzięki mieszkańcom gminy Wiśniew miasto Siedlce w ostatnim czasie bardzo się zmieniło.

Andrzej Rymuza – Sekretarz Powiatu Siedleckiego w imieniu Starosty Zygmunta Wielogórskiego podziękował za zaproszenie. - Pod hasłem „z wiśniowym smakiem” zawarliście Państwo bardzo szeroką ofertę kulturalną - powiedział. – Rozpowszechniacie kulturę ludową wśród dzieci i dorosłych. Kultywowanie kultury ludowej to wspaniały wkład w rozpowszechnianie kultury ogólnopolskiej.  

Kolejnym punktem programu było posadzenie drzewa wiśni, które podarowali mieszkańcom naszej gminy przedstawiciele zaprzyjaźnionych samorządów ze Słowacji. - Dziś przyjechaliśmy do Was z drzewkiem wiśni. Niech przynosi ono wspaniałe owoce i również życzę, aby nasza dalsza współpraca przynosiła kolejne owoce - powiedziała Starosta Gminy Hubošovce – Katarína Škvarlová.

Następnie na scenie zaprezentowali się goście z zagranicy – Kapela góralska z Drienicy na Słowacji. Dzieci wraz Piratem i Wróżką wybrały się w „Podróż na baśniowym okręcie”. Imprezę uświetnił występ zespołu śpiewaczego Klubu Seniora z Radomyśli, który jak zawsze jest niezawodny i udowadnia, że każdy wiek jest dobry do aktywności społecznej, jeśli tylko są chęci. Młodzież szalała na koncercie plenerowym zespołów ORKIESTRA DNI NASZYCH oraz ANDRE.

Ponadto najmłodsi mogli skorzystać z malowania twarzy. Dla nich również odbywały się  interaktywne zabawy przy czołgu, przyjechało wesołe miasteczko i stoiska z zabawami.

Organizatorzy Festiwalu serdecznie dziękują darczyńcom i sponsorom, którymi w tym roku byli:
- Firma CONTINO,
- Firma Elfeko,
- Firma Eltel Networks,
- Firma SAG.

Więcej zdjęć w Fotogalerii: część I i część II.

Wideorelacja z Festiwalu - TV Wschód,

Wideorelacja z Festiwalu - TV POWIAT.

Zobacz również:

- Oficjalna strona internetowa Posła na Sejm RP Krzysztofa Borkowskiego

- Portal informacyjny Podlasie24

loader...

Nasze wyróżnienia i certyfikaty