Menu

NASZE ŚMIECI, NASZA SPRAWA

MINIONE EDYCJE

VII Festiwal Kuchni Regionalnej

Drukuj
1 2 3
VII Festiwal Kuchni Regionalnej „Z wiśniowym smakiem”, który odbył się 21 lipca 2013 r., jest bez wątpienia kwintesencją imprez kulturalnych naszej gminy. Wachlarz kulinarny produktów regionalnych „z wisienką w tle”, obowiązkowa Polka Wiśniewska, muzyka i taniec ludowy, niecodzienni goście na estradzie i wśród publiczności, gry, konkursy z nagrodami, mnóstwo uśmiechu i zabawy – tak właśnie wyglądało niedzielne popołudnie spędzone w Wiśniewie.

Festiwal rozpoczął się II Biegiem ulicznym „Z wisienką w tle”. Uczestnicy przemierzając ulice Wiśniewa w pocie czoła walczyli o miejsca na podium. Medale, nagrody oraz pamiątkowe dyplomy zdobyli zwycięzcy w trzech kategoriach:

I kategoria –bieg dla szkół podstawowych (dystans 1200 m)
Dziewczęta:
1 miejsce – Marta Jurzyk,
2 miejsce –Kinga Ostrowska.
Chłopcy:
1 miejsce –Kacper Jadczak,
2 miejsce –Michał Lipiński,
3 miejsce –Kamil Woźniak.

II kategoria – bieg dla szkół gimnazjalnych (dystans 2400 m)
Panie:
1 miejsce –Julia Maksymiuk,
2 miejsce –Joanna Borkowska.
Panowie:
1 miejsce –Krzysztof Borkowski,
2 miejsce –Emil Osiński,
3 miejsce –Ireneusz Jurzyk.

III kategoria – bieg w kategorii OPEN (dystans 3600 m)
Panie:
1 miejsce –Karolina Przestrzelska,
2 miejsce –Anna Ługowska,
3 miejsce – Jadwiga Oknińska.
Panowie:
1 miejsce –Patryk Domagała,
2 miejsce –Andrzej Okniński,
3 miejsce –Grzegorz Mikołajczuk.

Organizator biegu ufundował również nagrodę dla najmłodszego uczestnika biegu, którym był 6-letni Aleksander Potocki z Myrchy.

Po nagrodzeniu zwycięzców nadszedł czas na oficjalne otwarcie Festiwalu Polką Wiśniewską i uroczystą ceremonią zasypywania młodych wiśni na nalewkę. Zebrane owoce pochodziły ze wszystkich miejscowości naszej gminy i będą smakowane w przyszłorocznej nalewce. Tradycji tej dopełnili sołtysi naszej gminy oraz zaproszeni goście: Krzysztof Tchórzewski - Poseł na Sejm RP, Krzysztof Borkowski - Poseł na Sejm RP, Zygmunt Wielogórski – Starosta Siedlecki, Henryk Brodowski – Przewodniczący Rady Powiatu Siedleckiego, Dariusz Jasiński - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Siedleckiego, Prezes Zarządu MBS w Zbuczynie,  Karol Przesmycki -  Zakład Elektrotechniczny ZELTECH, Jacek Rymuza - Dyrektor MBS w Zbuczynie Oddział w Wiśniewie, Anna i Grzegorz Dybciak – PPH Agro-Top, Tadeusz GOC, Jacek Grabiński – Wiceprezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Oddz. w Siedlcach, Zbigniew Stąsiek – Polskie Radio S.A., Magdalena Łapińska – przedstawiciel firmy Contino  Ipsylon Sp. z o.o., Antoni Okniński, Janusz Grzegrzółka - Przewodniczący Rady Gminy Wiśniew oraz gospodarz, Krzysztof Kryszczuk - Wójt Gminy Wiśniew.

Jednym z kluczowych elementów Festiwalu był pokaz i degustacja potraw z wiśni. Wyłonienie zwycięzców konkursu na najlepszą potrawę z wisienką w roli głównej było punktem kulminacyjnym wielu godzin starań uczestników konkursu. Swoje popisowe potrawy wystawiły Koła Gospodyń Wiejskich ze Śmiar, Mroczk, Łupin, Radomyśli, Twork, Starych Oknin, Wólki Wiśniewskiej oraz Państwo Diana i Mariusz Jastrzębscy, Dworskie Smaki Mościbrody i Pani Halina Koszara. Z roku na rok przygotowane dania są bardziej wyszukane i świetnie oddają wiśniowy charakter imprezy, ale jednocześnie stawiają komisję konkursową w niezwykle trudnej sytuacji.

W tym roku werdykt należał do komisji w międzynarodowym składzie: Luigi Sorrentino i Giulio Vicedomini Włoch oraz Małgorzaty Dymeckiej, Teresy Nazarczuk i Bożeny Wyrębek. Najlepsze z najlepszych potraw należały do:

- Koła Gospodyń Wiejskich z Wólki Wiśniewskiej - I miejsce za kawę mrożoną z musem wiśniowym i bitą śmietaną,
- Koła Gospodyń Wiejskich z Twork – II miejsce za sakiewki schabowe z wiśniowym smakiem,
- Haliny Koszary – III miejsce za golonkę w piwie z wiśniami
- Koła Gospodyń Wiejskich z Radomyśli – wyróżnienie za chleb wieloziarnisty z wiśnią na zakwasie naturalnym,
- Koła Gospodyń Wiejskich z Bork-Paduch - wyróżnienie za schab duszony z wiśnią.

Wszyscy uczestnicy konkursu na najsmaczniejszą potrawę „z wisienką w tle” otrzymali pamiątkowe dyplomy. Pierwsze trzy miejsca talony pieniężne. Zaszczytu przygotowania nalewki z owoców wiśni na VIII Festiwal Kuchni Regionalnej „Z wiśniowym smakiem” dostąpiły Panie z KGW w Wólce Wiśniewskiej.

- Chętnie wystawiamy na konkurs swoje produkty. Jest to możliwość pokazania swoich umiejętności kulinarnych na szerszym forum. Wygrana jest dla Nas bardzo dużym zaskoczeniem. Nie dowierzałyśmy, że nasza skromna potrawa została wybrana spośród tak pracochłonnych i ambitnych dań za najlepszą. Kawa mrożona z musem wiśniowym i bitą śmietaną nie kosztowała nas dużo pracy. W porównaniu z innymi daniami zgłoszonymi do konkursu jest prosta do przygotowania. Pomysł na nasz smakołyk zawdzięczamy Pani Joannie Strzemiecznej, która podała przepis na zwycięską potrawę.- mówiła członkini KGW z Wólki Wiśniewskiej.

Na skwerze przed Urzędem Gminy Wiśniew organizatorzy zapewnili wiele atrakcji. Obok strażnicy swoje miejsce odnalazły najmłodsi uczestnicy imprezy. Dzieci bawiły się na pompowanych zjeżdżalniach i zamkach, w kulach wodnych. Miały także okazję przejechać się na kucykach, które spacerowały wzdłuż placu gminy.

Podczas Festiwalu na scenie zaprezentowali się: ZLPiT im. Zbigniewa Myrchy WIŚNIEWIACY, Zespół Seniora w Radomyśli, Dziecięcy Zespół Taneczny WIŚNIEWIACY, Babeczki Podlasie - które występowały w paru odsłonach: „Biesiadzie Szlacheckiej”, zabawach i konkursach dla dzieci „Pszczółkowe hity” oraz w widowisku kabaretowym pt. „Wiejskie babeczki z Ce. Be. eŚ.”.

Odbył się również konkurs siłowy dla mężczyzn, których zadaniem była jak największa liczba uniesień beczki. Konkurencja ta cieszyła się bardzo dużym aplauzem publiczności w szczególności podczas zmagań wybitnie ambitnych siłaczy. Na scenie grał i zabawiał publiczność Zespół Muzyczny MAXIM oraz gwiazda wieczoru – FAN-TASTIC, który porwał wszystkich uczestników festiwalu do wspólnej zabawy. Około godziny 22:00 niebo rozświetliły fajerwerki, tym akcentem kończąc VII Festiwal Kuchni Regionalnej „Z wiśniowym smakiem”. Zapraszamy za rok.
 
loader...

Nasze wyróżnienia i certyfikaty