Menu

NASZE ŚMIECI, NASZA SPRAWA

MINIONE EDYCJE

IV Festiwal Kuchni Regionalnej ,,Z wiśniowym smakiem”

Drukuj
1 2 3
Ponownie w deszczu odbywał się Festiwal Kuchni Regionalnej „Z wiśniowym smakiem”. W tym roku doszła do tego jeszcze (przed samą imprezą) prawdziwa nawałnica, która przeszła przez centrum gminy. Organizatorzy jednak nie poddali się, i impreza rozpoczęła się i zakończyła zgodnie z planem.

Festiwal rozpoczął tradycyjnie pokaz i degustacja potraw „Z wisienką w tle”. Do konkursu zgłosiło się dziewięć zespołów, których pracę oceniała komisja w składzie: Elżbieta Rybaczewska – przewodnicząca, Izabela Chalecka, Beata Izdebska, Bożena Krupa – członkowie oraz Bożena Wyrębek – sekretarz.
Jak co roku komisja miała bardzo trudne zadanie, ponieważ wszystkie potrawy zachwycały swoją wyjątkowością i unikalnym i niepowtarzalnym smakiem. Wszystkie gospodynie starały się zaskoczyć wszystkich czymś oryginalnym. Oceniający długo degustowali, smakowali i w końcu zdecydowali:
I miejsce – Diana i Mariusz Jastrzębscy ze Starych Oknin za galantynę drobiową z wiśniową nutą,
II miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich ze Starych Okninach za sernik z polewą wiśniową,
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Radomyśli za konfiturę wiśniowo – porzeczkową.

Poza tym komisja przyznała trzy wyróżnienia dla: Koła Gospodyń Wiejskich z Plut, Koła Gospodyń Wiejskich z Cegłowa, ZPiT „Wiśniewiacy” z Wiśniewa. Dyplomy za udział w konkursie wręczono również przedstawicielom Koła Gospodyń Wiejskich z Mroczk oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Wólki Wiśniewskiej.

Po ocenie potraw przez komisję festiwalową, smakołyków mogli skosztować – i również wyrazić swoją opinię – widzowie. Dowodem na to, iż wszystkie potrawy były smaczne – nie tylko te nagrodzone – było to, że znikały one ze stołów w błyskawicznym tempie. Oprócz wymienionych wcześniej specjałów można było jeszcze skosztować m.in. roladę wiśniową, tost śmietanowy z wiśnią, drożdżówkę z wiśniami i kremem migdałowym, słodkie wisieneczki.

Następnie przyszedł czas na uroczystą ceremonię zasypywania wiśni. Dokonał jej wójt gminy – Krzysztof Kryszczuk, który w tym roku do udziału w ceremonii zaprosił: ppłk Arkadiusza Widłę – dowódcę 1 SBR, Stanisława Przesmyckiego – dyrektora generalnego Firmy Zeltech, Józefa Orzyłowskiego – przewodniczącego Rady Gminy Wiśniew, Beatę Pasztor – sołtysa Wiśniewa oraz panie z Zespołu Ludowego „Wiśniewiacy”. Obrzęd prowadziła i nad jego prawidłowością czuwała Beata Izdebska – autorka i „opiekunka” nalewki wiśniowej, zasypanej w 2008 r. oraz autorka piosenki „Listki wiśniowe”, której wykonanie poprzedza coroczną ceremonię zasypania wiśni. Owoce, jak co roku, pochodziły z sadu Bartłomieja Kurkusa – Wicestarosty Powiatu Siedleckiego. Dziękujemy serdecznie!

Padający deszcz nie przeszkadzał w występach dziecięcemu zespołowi tanecznemu „Wiśniewiacy” oraz „Wesołe nutki” – działającym w GOK oraz „Muchomorkom”, które przygotowały dla najmłodszych uczestników festiwalu różne gry, zabawy i konkursy. Dzieci bawiły się świetnie.

Po raz pierwszy w naszej gminie został zorganizowany też pokaz tresury psów, poprowadzony przez Ośrodek Szkolenia Psów „HINDI” z Łukowa. Swoje umiejętności w zakresie posłuszeństwa i obrony prezentowały owczarki niemieckie i jeden labrador. Wszyscy właściciele pupili dostali pamiątkowe dyplomy, a pieski – miskę, zapas karmy na najbliższy czas i skórzaną smycz.

Na zakończenie wystąpił zespół Yagooar, który zabrał publiczność w podróż z największymi polskimi, i nie tylko, przebojami.

Zapraszamy na kolejny Festiwal za rok. Mamy nadzieję, że tym razem pogoda już dopisze.
 
 
 
 
 
 
loader...

Nasze wyróżnienia i certyfikaty