Menu

NASZE ŚMIECI, NASZA SPRAWA

MINIONE EDYCJE

I Festiwal Kuchni Regionalnej „Z wiśniowym smakiem”.

Drukuj
1 2 3
22 lipca 2007 r. odbył się I Festiwal Kuchni Regionalnej – Z WIŚNIOWYM SMAKIEM. Organizatorami Festiwalu były: Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenia ,,Kapitał – Praca – Rozwój” oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne RAZEM.

Jako że okres lata i wakacji sprzyja organizacji rożnego rodzaju festiwali, gminie Wiśniew także zamarzyła się taka impreza. I Festiwal Kuchni Regionalnej – ,,Z wiśniowym smakiem” zapoczątkował, miejmy nadzieję, cykliczną imprezę, podczas której rokrocznie mieszkańcy naszej gminy i okolic będą bawić się nie tylko kulinarnie.

Tegoroczny festiwal otworzył wójt gminy Wiśniew – Krzysztof Kryszczuk. W imieniu organizatorów, przywitał zaproszonych gości i mieszkańców gminy. Nie obyło się oczywiście bez ,,Polki Wiśniewskiej” – swoistego hymnu festiwalowego, odśpiewanego przez Zespół Ludowy ,,Wiśniewiacy”. Ale nie tylko wiśniowe smaki prezentowały się na imprezie. Były także stoiska z rękodziełem ludowym – rzeźbami, haftowanymi obrazami, sznurkowymi laleczkami oraz z miodami z własnej pasieki.

Pierwszymi degustatorami potraw była komisja konkursowa w składzie: Marta Sosnowska – I Zastępca Prezydenta Miasta Siedlce, Mirosław Bieniek – Wójt Gminy Siedlce, Stanisław Kaliński – Wójt Gminy Skórzec, Jadwiga Skup – członek zarządu Stowarzyszenia „Kapitał – Praca – Rozwój” oraz Beata Sudnik – członek LGD.
 
„Ochów” i „achów” trudno było nie usłyszeć. Wszystkie potrawy smakowały ,,przepysznie”, apetytu dodawała oprawa estetyczna, oczywiście z wisienkami w tle.
Miejsce pierwsze jury przyznało Elżbiecie Rybaczewskiej – za wiśnie z leśnym smakiem. Zespół Ludowy ,,Wiśniewiacy” za parzaki z wiśniami i nalewkę wiśniową zajął miejsce II. III miejsce – zajęła Beata Izdebska za nalewkę wiśniową z miętą i wiśnie kandyzowane. Wśród potraw regionalnych nie zabrakło także ciasta drożdżowego z wiśniami, barszczyku z wisienką i dżemu wiśniowo – jagodowego. Autorzy wiśniowych potraw zostali uhonorowani nagrodami pieniężnymi. Po rozstrzygnięciu konkursu kulinarnego można już było zbiorowo degustować wiśniowe potrawy. Wszyscy mogli skosztować babeczek drożdżowych z wiśniami i wodę gazowaną z sokiem wiśniowym.
 
Drylowanie i zasypywanie wiśni, czyli pokaz lokalnych zwyczajów i tradycji związanych z produkcją i przetwórstwem wiśni było kolejny punktem programu. W czynnościach tych udział wzięli m.in.: Wójtowie Gmin, które są członkami Stowarzyszenia „Kapitał – Praca -Rozwój”, czyli gminy Siedlce, Skórzec i Wiśniew. Niestety, z powodów służbowych, nie mógł wziąć udziału w tej zabawie Marian Sekulski – wójt gminy Wodynie, gminy która również jest członkiem Stowarzyszenia „KPR”. W międzyczasie gawędę o wiśniowych tradycjach prezentowały członkinie ZL ,,Wiśniewiacy”.
Odbyły się także Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze, w których udział wzięło 7 jednostek OSP. Miejsce pierwsze wywalczyli strażacy z Wiśniewa, II – OSP Radomyśl, III przypadło w udziale OSP Stare Okniny.

Mimo niesprzyjającej aury cieszy fakt, że w Wiśniewie zaistniał w tym roku I Festiwal Kuchni Regionalnej. Mamy już Festiwal więc przydałaby się jeszcze Aleja … Wiśniowa, na wzór Alei Gwiazd. Zdroje wody przecież popłynęły, więc w ramach upamiętnienia tego faktu…, ale to już może w przyszłym roku, podczas II Festiwalu Kuchni Regionalnej ,,Z wiśniowym smakiem”.


Zapraszamy również na relację z imprezy na strony Tygodnika Siedleckiego:

 

www.tygodnik.siedlecki.pl

loader...

Nasze wyróżnienia i certyfikaty