Menu

NASZE ŚMIECI, NASZA SPRAWA

MINIONE EDYCJE

IX Festiwal Kuchni Regionalnej „Z wiśniowym smakiem”

Drukuj
1 2 3

Dziewiąty Festiwal Kuchni Regionalnej „Z wiśniowym smakiem” już za nami. Tradycji stało się zadość - na scenie i na niebie. Na scenie - bo ponownie zasypaliśmy wiśnie na nową nalewkę z wiśniówki. Na niebie - bo tradycyjnie przeżyliśmy ulewę… a nawet dwie.

Festiwal rozpoczęliśmy już po raz czwarty Biegiem Ulicznym „Z wisienką w tle”, który ma na celu upowszechnianie biegania, jako najprostszej i najtańszej formy aktywności fizycznej. Uczestnicy startowali w trzech kategoriach wiekowych: podstawówka (dystans 1200 m), gimnazjum (dystans 2400 m) oraz kategoria OPEN (dystans 3600 m). Oto wyniki w poszczególnych grupach:

PODSTAWÓWKA:
- w kat. dziewcząt:
I miejsce - Alicja Nowińska, SP 5 w Siedlcach, II miejsce - Marta Jurzyk, SP w Wiśniewie, III - Karolina Kadej, SP w Wiśniewie;
- w kat. chłopców:
I miejsce - Piotr Sobiczewski, SP Nr 5 w Siedlcach, II miejsce - Piotr Kędzierski, SP w Radomyśli, III miejsce - Kacper Jadczak, SP w Wiśniewie;

GIMNAZJUM:
- w kat. dziewcząt:
I miejsce - Joanna Borkowska, PG w Wiśniewie, II miejsce - Małgorzata Nowińska, PG Nr 6 w Siedlcach;
- w kat. chłopców:
I miejsce - Krzysztof Borkowski, PG w Wiśniewie, II miejsce - Cezary Borkowski, PG w Wiśniewie, III miejsce - Dawid Chabiera, PG Nr 3 w Siedlcach;

OPEN:
- w kat. kobiet:
I miejsce - Kornelia Przestrzelska z Siedlec, II miejsce - Urszula Młynarczyk z Wiśniewa, III miejsce - Kinga Bobryk z Karcz;
- w kat. mężczyzn:
I miejsce - Piotr Sobiczewski, SP Nr 5 w Siedlcach, II miejsce - Przemysław Przęczak z Wiśniewa, III miejsce - Janusz Nowosielski z m. Borki – Paduchy.

Najmłodszy uczestnik biegu - Nikola Młynarczyk (6 lat) z Wiśniewa. Najstarszy uczestnik biegu - Mikołaj Wilczyński (67 lat) z Siedlec.
Dyplomy, medale i nagrody rzeczowe zwycięzcom wręczyli: Krzysztof Kryszczuk, wójt gminy Wiśniew, Tomasz Dąbrowski, przewodniczący Rady Gminy Wiśniew oraz Robert Pierog, gminny animator sportu.

Gdy na scenie nagradzano uczestników biegu, na placu pracowała już komisja, która miała za zadanie wybrać najlepszą potrawę z wiśnią. To trudne zadanie w tym roku wzięli na siebie: Urszula Dudziak, światowej sławy polska wokalistka jazzowa, Tomasz Słodownik, szef kuchni w restauracji MIÓD LAWENDA w Biardach i Bogdan Tłomiński, kapitan żeglugi wielkiej.

Po długich obradach Komisja uznała, że: I miejsce otrzymuje „Comber sarni w sosie wiśniowym” przygotowany przez KGW w Helenowie, II miejsce - „Królewska zupa wiśniowa” przygotowana przez KGW „Twórcze Kobiety” w Tworkach, a III miejsce - „Udka z kurczaka z wiśniami po cygańsku” przygotowane przez Hannę Jastrzębską z Łupin. Komisja przyznała również dwa wyróżnienia: Zuzannie Montewka z Wiśniewa za „Rainbow Chery – tęczowe ciasteczka z wiśniami” oraz Barbarze Wróbel, również z Wiśniewa, za „Polędwiczki z wiśniami”.
Poza wymienionymi potrawy do konkursu zgłosiły: KGW w Radomyśli, KGW Mościbrody – Borki-Kosiorki i KGW w Mroczkach, a także Anna Szpura ze Starej Kornicy i Patrycja Domaradzka ze Stoku Wiśniewskiego.

Zatem: nalewkę na X Festiwal Kuchni Regionalnej „Z wiśniowym smakiem” ma zaszczyt i obowiązek :) przygotować na przyszły rok KGW w Helenowie. Gratulujemy!
A przypomnijmy, że w tym roku wisienkę na nalewkę zasypywali: sołtysi i członkowie rad sołeckich z gminy Wiśniew oraz Stanisława Prządka – Posłanka na Sejm RP, Krzysztof Tchórzewski - Poseł na Sejm RP, Krzysztof Borkowski – Poseł na Sejm RP, Waldemar Kraska – Senator RP, Wojciech Kudelski – Prezydent Miasta Siedlce, Michał Okniński – Wicestarosta Siedlecki, Marek Niewęgłowski – Dyrektor MODR Oddział w Siedlcach, Włodzimierz Boruta – Zastępca Kierownika Placówki Zamiejscowej w Siedlcach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, Mariusz Wyczółkowski – Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Siedlcach, Marzena Komar – Zastępca Kierownika Biura Powiatowego ARiMR w Siedlcach, Stanisław Murawski - Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Siedlcach, Tomasz Dąbrowski – Przewodniczący Rady Gminy Wiśniew, Krzysztof Kryszczuk - Wójt Gminy Wiśniew oraz członkowie Komisji Konkursowej: Urszula Dudziak, Tomasz Słodownik i Bogdan Tłomiński.

Oficjalną część święta wiśni rozpoczął - tradycyjnie - pokaz zwyczaju suszenia młodych liści wiśni w wykonaniu Zespołu Ludowego „Wiśniewiacy”.
W części artystycznej festynu zaprezentowali się: Zespól Ludowy im. Zbigniewa Myrchy WIŚNIEWIACY, Ludowy Zespół Pieśni i Tańca WIŚNIEWIACY – grupa młodsza i starsza, młodzieżowa grupa „Power Beat” oraz Zespół Wokalny RADOŚĆ z Radomyśli. O dobry humor gości zadbali kabareciarze – „Kabaret Okniński” ze Starych Oknin i kabaret „Inaczej”, a występom towarzyszyły konkursy, gry i zabawy dla dzieci.

Artystyczne plany wykonawców tegorocznego festiwalu storpedowała pogoda, która uniemożliwiła występ m.in. grupie SKANER. – Około godz. 18.00 przez Wiśniew przeszła silna wichura z deszczem. Gdy ucichła mieliśmy nadzieję, że imprezę uda się zakończyć zgodnie z planem, ale dwie godziny później przyszła jeszcze większa nawałnica, która nie tylko połamała namioty, wystraszyła naszych gości, ale również spowodowała awarię prądu. Na przywrócenie energii nie było już szans, dlatego nocną zabawę z zespołem „Skaner” musieliśmy odwołać – mówi wójt K. Kryszczuk. - Choć burza zalewała stoiska i porywała namioty nikomu nic się nie stało, a straty techniczne udało się ograniczyć do minimum. Do pogody nie mamy jakoś szczęścia, ale mimo to nie poddajemy się i już teraz zachęcam do udziału w dziesiątym festiwalu, wierząc, że w przyszłym roku aura będzie nam bardziej przychylna – zaprasza, uśmiechając się, Krzysztof Kryszczuk.

Do tej pory nasz Festiwal był współfinansowany ze środków unijnych. Pieniądze na kolejną perspektywę będą dostępne dopiero w przyszłym roku, dlatego też musieliśmy radzić sobie sami - w ramach środków własnych. Ograniczony budżet Festiwalu, to i ograniczone wydatki. I tu z pomocą przyszli nam członkowie Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego RAZEM, którzy bezinteresownie pomogli nam przy organizacji imprezy. Byli to: Małgorzata Dymecka, Beata Izdebska, Anna Kryszczuk, Artur Mydlak, Paweł Ksionek i Michał Kryszczuk. Dziękujemy.

Sponsor Festiwalu: Firma CONTINO.

Więcej zdjęć w Fotogalerii: część I, część II.

Zobacz również: Podlasie24.pl, Informacyjna Agencja Samorządowa, Tuba Siedlec,  ARIMR.

Wideorelacja: TV WSCHÓD, Tuba Siedlec.

loader...

Nasze wyróżnienia i certyfikaty