MINIONE EDYCJE
Wspólnym odegraniem „Polki Wiśniewskiej” oraz skocznymi tańcami zakończył się VIII Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych „Pod Siedlcami w Wiśniewie…”
W niedzielę 3 sierpnia 2014 roku już po raz ósmy na skwerze przed Urzędem Gminy Wiśniew zgromadzili się miłośnicy muzyki ludowej. Na scenie prezentowały się kapele z Mazowsza, Podlasia, Kurpi oraz Lubelszczyzny. Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonali Janina Dołgich - dyrektor GOK w Wiśniewie oraz Józef Orzyłowski - przewodniczący Rady Gminy Wiśniew.
Następnie na scenie wystąpili gospodarze imprezy - Zespół Ludowy im. Zb. Myrchy WIŚNIEWIACY, tym razem przy akompaniamencie Wojciecha Ostrowskiego. Po występie Wiśniewiaków rozpoczęła się prezentacja konkursowa. Dziesięć kapel oceniało Jury w składzie: przewodniczący Michał Hołownia – Dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach, Stanisław Wróblewski – były kierownik ZL WIŚNIEWIACY oraz Marek Stańczuk – lider zespołu Podoba Mi Się.
W tym roku na wiśniewskiej scenie zaprezentowały się następujące kapele ludowe:
- „Leśniańskie Nutki” z Zakalinek, powiat Biała-Podlaska,
- „Janko Muzykant” z miejscowości Borki-Kosy, gmina Zbuczyn,
- „Forte” z Łukowa,
- „Jaśki” z Kobylnicy, gmina Maciejowice,
- „Powiślaki” z miejscowości Strych, gmina Maciejowice,
- „Bocianisko” z Garwolina,
- „Pod Boram” z Zawad, gmina Baranowo,
- „Mazowszaki” z Mińska Mazowieckiego,
- „Melodia” z miejscowości Domaszewnica, gmina Ulan,
- „Jana Kani z Lipnik”, gmina Łyse.
- Jest to niezwykle ważna impreza, ważny festiwal, który uczy polskości – mówił przewodniczący Jury, Michał Hołownia. - Muzyką ludową może się zajmować tylko ten człowiek, który ma pasję, który ją kocha, bo bardzo trudno jest zachęcić młodzież dzisiaj do tego rodzaju muzyki. (…) W kryterium oceny braliśmy pod uwagę dobór repertuaru, sposób wykonywania utworu i ogólną prezentację kapeli – dodaje. – Dlatego też nagrodę główną – Grand Prix Festiwalu przyznajemy Kapeli Jana Kani z Lipnik. Tego rodzaju muzyka i sposób grania na akordeonie trzyrzędowym jest w obecnych czasach rzadkością. Zespół, który przyjechał do nas z regionu kurpiowskiego doskonale oddaje muzykę z tamtych stron. Zwróćmy uwagę, że każdy utwór był profesjonalnie wykonany. Każdy z nich był grany w innym tempie, akcenty zgadzały się z charakterystycznymi tańcami. Braliśmy również pod uwagę tą autentyczność i tą pasję do muzyki ludowej.
Ponadto nagrody otrzymali:
- I miejsce - Kapela Ludowa "Leśniańskie Nutki",
- II miejsce - Kapela Ludowa "Powiślaki",
- III miejsce - Kapela Ludowa "Mazowszaki".
Wszystkie kapele otrzymały statuetki oraz dyplomy.
Podczas imprezy była możliwość odwiedzenia stoiska Franciszka Krasnodębskiego z miejscowości Roguszyn z okolic Węgrowa. Pan Franciszek jest profesorem muzyki akordeonowej, lekarzem, który wskrzesza nowe życie w stare zniszczone instrumenty oraz tworzy własne.
Jak co roku, za zakończenie Festiwalu wszyscy występujący zostali ponownie zaproszeni na scenę, by wspólnie wykonać „Polkę wiśniewską”.
Organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego i Gminą Wiśniew.
Zobacz również:
- Regionalny Portal Informacyjny Podlasie24
- Wideorelacja na TV POWIAT.
- Więcej zdjęć w Fotogalerii.
Galeria zdjęć
Podziel się artykułem