Menu

NASZE ŚMIECI, NASZA SPRAWA

MINIONE EDYCJE

Wspólne kolędowanie po raz trzeci

Drukuj
1 2 3

W tym roku już po raz trzeci spotkaliśmy się podczas Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Kolędnicze Serce Polskie”. Impreza odbyła się tradycyjnie w ostatnią niedzielę stycznia w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Wiśniewie. Gościem specjalnym imprezy był Chór Męski Gorol z Jabłonkowa w Czechach.

Występy zespołów poprzedziła Msza św. sprawowana w kościele parafialnym w Wiśniewie. Oprawę muzyczną Mszy zapewnił Chór z Czech.

Festiwal jak co roku rozpoczął się konkursem wokalnym, w którym udział wzięło 8 zespołów i grup kolędniczych z Mazowsza i Lubelszczyzny oraz z Zaolzia w Czechach. Zadaniem każdego z zespołów było zaprezentowanie trzech utworów: dwóch kolęd oraz pastorałki.

- Jest to doskonały sposób na propagowanie wspólnego kolędowania. Festiwal ma na celu podtrzymywanie tradycji śpiewania kolęd i pastorałek oraz umożliwienie zespołom i grupom kolędniczym prezentowania swoich umiejętności na scenie. Z coraz większą ochotą organizujemy ten Festiwal, ponieważ widzimy, że z roku na rok zainteresowanie nim rośnie – powiedziała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wiśniewie Janina Dołgich, która wraz z przewodniczącym Rady Gminy Wiśniew Józefem Orzyłowskim otworzyła tegoroczny festiwal.

O godzinie 12:30 rozpoczęły się prezentacje zespołów. Wystąpili:
- Chór działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Zbuczynie utworzony w listopadzie 2011 roku. Kierownikiem Chóru jest Urszula Chruściel.
- Zespół „Świderzanki”, który działa przy Kole Gospodyń Wiejskich w Świderkach, gmina Wojcieszków. Program przygotowała Alina Pytlik.
- Zespół „Młynarzanki” z gminy Wodynie, działający przy Kole Gospodyń Wiejskich. Kierownikiem Zespołu jest Maria Śledź.
- Zespół „Żurawiacy”, którego kierownikiem jest Walenty Kowalczuk. Zespół działa od 10 lat przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Bogutach.
- Zespół „Seniorzy” z Kotunia kierowany przez Wojciecha Ciekota. Zespół śpiewa od 7 lat. Często występuje na uroczystościach lokalnych zarówno w gminie Kotuń, jak i innych okolicznych gminach. Występował również w Warszawie w hotelu „Mariot” oraz za granicą u naszych zachodnich sąsiadów.
- Chór Lilia działający przy parafii p.w. Św. Józefa w Siedlcach. Zespół istnieje od 10 lat. Kierownikiem jest Wojciech Jezuit. W Chórze na cztery głosy śpiewają młodzież i dorośli.
- Zespół Seniora w Radomyśli, który powstał w 2011 roku i zadebiutował podczas ubiegłorocznego Festiwalu. Kierownikiem Zespołu jest Aneta Karczmarska.
- Chór Męski „Gorol” z Jabłonkowa w Czechach. Grupę do występu przygotował Alojzy Suchanek. Prezesem Chóru jest Grzegorz Skupień. Chór męski „Gorol” powstał w październiku 1947 roku przy miejscowym Kole Polskiego Związku Kulturalno- Oświatowego w Jabłonkowie. W tym roku zespól obchodzi 65 – lecie swojego istnienia. Zespół liczy obecnie 47 członków. Przez wszystkie lata działalności „Gorol” zgromadził w swoim repertuarze wiele różnego rodzaju pieśni.

Występy oceniało jury w składzie:
- Michał Hołownia – przewodniczący jury – dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, muzyk, dyrygent. Laureat prestiżowej nagrody Prezydenta Miasta Siedlce – Aleksandria,
- Jacek Grabiński – Wiceprezes Zarządu „Wspólnota Polska” i przyjaciel gminy Wiśniew,
- Benedykt Kluczek – właściciel hurtowni zabawek Benotti w Siedlcach, sponsor Festiwalu.

Po kilkugodzinnym przesłuchaniu zespołów i naradzie jury jednogłośnie przyznało pierwszą nagrodę Chórowi Męskiemu Gorol z Jabłonkowa. Drugie miejsce zajął Chór Lilia działający przy parafii p.w. Św. Józefa w Siedlcach, zaś trzecie Chór działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Zbuczynie. Ponadto wyróżnienia otrzymali: Zespół Seniora w Radomyśli oraz Zespół „Żurawiacy”.

Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Po wręczeniu nagród uczestnicy konkursu zostali zaproszeni na scenę, gdzie wspólnie zaśpiewali kolędę „Bóg się rodzi”. Potem uroczystym korowodem zarówno publiczność jak i zespoły udały się pod „Księgę Papieską” – pomnik upamiętniający Jana Pawła II, gdzie zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

Na zakończenie nasi drodzy goście zostali zaproszeni na poczęstunek.

- Jesteśmy wdzięczni za zaproszenie nas na tak wspaniały Festiwal. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będzie okazja do odwiedzenia Waszej gminy. Spotkaliśmy tutaj wielu życzliwych ludzi. Dziękujemy serdecznie za gościnę. Nie mówimy „żegnajcie” lecz „do zobaczenia” – powiedział na zakończenie dyrygent Chóru Męskiego „Gorol” Alojzy Suchanek.

Więcej zdjęć w Fotogalerii.
 
Wideorelacja na TV Powiat

loader...

Nasze wyróżnienia i certyfikaty