MINIONE EDYCJE
Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie już po raz czwarty był organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „KOLĘDNICZE SERCE POLSKIE”. Tym razem impreza odbyła się w Zespole Oświatowym w Śmiarach.
Występy zespołów poprzedziła Msza św. sprawowana w kościele parafialnym w Śmiarach. Oprawę muzyczną zapewniły grupy śpiewacze, które prezentowały swe umiejętności w tegorocznym Festiwalu.
- Wspólne śpiewanie kolęd jest przepiękną tradycją jednoczącą pokolenia. – powitał zgromadzonych gospodarz gminy Wiśniew – Krzysztof Kryszczuk. – Ciepłe dźwięki kolędy i pastorałki wprowadzają nas w wyjątkowy świąteczny nastrój. Kolędowanie jest wspaniałą formą spędzania czasu z bliskimi. Dziękuję mieszkańcom gminy Wiśniew za liczne przybycie i zapraszam do włączania się w śpiew razem z zespołami. Pora zaczynać, więc uroczyście otwieram IV Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek „KOLĘDNICZE SERCE POLSKIE”.
Festiwal swoją obecnością zaszczycili: Poseł na Sejm RP – Krzysztof Wawrzyniec Borkowski, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego – Janina Ewa Orzełowska, Przewodniczący Rady Gminy Wiśniew – Józef Orzyłowski, proboszcz parafii Śmiary ks. Sławomir Groszek.
- Co roku Festiwal przyjmuje formę konkursu. – mówiła Janina Dołgich, dyrektor GOK w Wiśniewie. – W tegorocznych zmaganiach z kolędą i pastorałką weźmie udział ponad stu pięćdziesięciu wykonawców z dziesięciu prezentujących się grup wokalnych i wokalno-instrumentalnych, które z większą lub mniejszą tremą będą prezentowały swe umiejętności przed wymagającą komisją. A w tym roku konkurencja jest niemała!
Na scenie Zespołu Oświatowego w Śmiarach wystąpili:
- Ludowy Zespół Pieśni i Tańca im. Zbigniewa Myrchy „Wiśniewiacy”, kierownikiem zespołu jest Aneta Karczmarska, akompaniuje Wojciech Ostrowski,
- Zespół wokalny „Zalesianki” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowie, kierownikiem zespołu jest Alicja Szczygielska,
- Zespół „Świderzanki” z gminy Wojcieszków, pod kierownictwem Alicji Pytlik,
- Chór Uniwersytetu III Wieku działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach pod dyrekcją Krzysztofa Boruty,
- Zespół Wokalny „Jagódki” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowie, kierownikiem zespołu jest Zofia Sadło,
- Zespół Ludowy „Podlasianki” z Mordów, śpiewający pod kierownictwem Roberta Gryczki,
- Chór „Polesie” z miasta Brześć na Białorusi pod kierownictwem Natalii Kociuba,
- Zespół „Zorza” z Cegłowa działający przy Stowarzyszeniu Emerytów i Rencistów, kierownikiem zespołu jest Alina Kaska,
- Chór „Ave” ze Sławatycz pod kierownictwem L. Sławińskiego,
- Zespół Seniora z Radomyśli pod kierownictwem Anety Karczmarskiej.
Występy oceniało Jury w składzie:
- Barbara Tritt – przewodnicząca Jury – nauczyciel śpiewu Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Prywatnej Szkoły Wokalnej. W swoim dorobku koncertowym ma liczne recitale solowe w Polsce i za granicą;
- Magdalena Hymos-Sulej – wokalistka, instruktor emisji głosu, absolwentka Wokalistyki na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej oraz Animacji i Pedagogiki na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, od wielu lat prowadzi warsztaty wokalne w ośrodkach kultury Lubelszczyzny;
- Damian Suchożeberski – student Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego oraz Prywatnego Policealnego Studium Sztuki Wokalnej w klasie śpiewu prof. Jadwigi Gałęskiej-Tritt w Poznaniu.
Po długiej naradzie Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:
- I miejsce – Chór „Polesie” z Brześcia,
- II miejsce – Chór Uniwersytetu III Wieku z Siedlec,
- III miejsce – Zespół Seniora z Radomyśli.
Ponadto wyróżniono następujące zespoły:
- Zespół wokalny „Zalesianki”,
- Zespół „Świderzanki”,
- Chór „Ave”.
Wszystkim występującym serdecznie gratulujemy.
Podczas obrad Jury mieliśmy możliwość wysłuchania montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez gości z Białorusi – Chór „Polesie” z Brześcia oraz poetkę Marię Sulima, która deklamowała swoje utwory. Pani Maria Sulima pełni funkcję Prezesa Polskiej Macierzy Szkolnej Polesie w Brześciu na Białorusi. Swoją twórczość poetycką łączy z działalnością społeczną na rzecz dzieci i dorosłych, Polaków żyjących na Białorusi. Założyła Chór „Polesie” i wraz z nim koncertuje na Polesiu charytatywnie, niosąc w wierszu i pieśni odrobinę Polski. Zapłatą, jak mówi, są szczerze płynące łzy wzruszenia.
- Śpiewanie kolęd i pastorałek to nasza polska tradycja – jeden z najbardziej utrwalonych sposobów świętowania Bożego Narodzenia. – mówiła Janina Ewa Orzełowska, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego. – Kolędowanie jest czymś szczególnym dla wszystkich ludzi wierzących, ponieważ zbliża nas do siebie. W Gminie Wiśniew tradycja ta jest ciągle żywa. Kolędy są pieśniami, które znamy i które dobrze nam się kojarzą – przypominają czasy dzieciństwa, są piękne, melodyjne, ciepłe. Dziękujemy organizatorom za możliwość spędzenia wspólnie tego niedzielnego popołudnia.
Na zakończenie tradycyjnie wszystkie zespoły odśpiewały kolędę „Bóg się rodzi”. Potem nasi drodzy goście zostali zaproszeni na poczęstunek.
IV Międzynarodowy festiwal kolęd i pastorałek “Kolędnicze serce polskie” był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej PROW 2007-2013.
Zobacz również na stronie Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz na stronie Posła na Sejm RP Krzysztofa Borkowskiego.
Więcej zdjęć w Fotogalerii.
Wideorelacja na TV POWIAT.