Menu

NASZE ŚMIECI, NASZA SPRAWA

MINIONE EDYCJE

VII Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek „Kolędnicze Serce Polskie”

Drukuj
1 2 3

Dnia 31 stycznia 2016 r. w Zespole Oświatowym w Śmiarach odbył się VII Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek „KOLĘDNICZE SERCE POLSKIE”. W tegorocznej edycji festiwalu zaprezentowało się 10 zespołów i 2 solistów, łącznie 160 artystów.

Jak co roku występy artystów poprzedziła Msza święta sprawowana w kościele parafialnym w Śmiarach przez ks. proboszcza Sławomira Groszka. Po eucharystii wszyscy udali do Zespołu Oświatowego w Śmiarach, gdzie na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej odbyły się przesłuchania.

Festiwal oficjalnie otworzył Krzysztof Kryszczuk, wójt gminy Wiśniew, witając wszystkich zebranych: - Bardzo serdecznie witam wszystkich przybyłych widzów, a w szczególności grupę warszawską. Po raz pierwszy zdarzyło się, aby tak liczna grupa przyjechała na nasz festiwal, nam nadzieję, że nie po raz ostatni. Witam wszystkich artystów, którzy będą za chwilę wstępować na tej scenie. Szczególne ukłony i pozdrowienia kieruję do naszych rodaków z Łucka. Witam serdecznie również wszystkich przybyłych radnych gminnych z przewodniczącą Panią Beatą Ługowską.

Po części oficjalnej, scena została przekazana pod „opiekę” artystom. W bieżącym roku do konkursu zgłosiło się 12 wykonawców.

W kategorii Zespoły:

 • Zespół „Młynarzanki” – GOK Wodynie ;
 • Grupa Śpiewacza „Białki” – Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej – Białki;
 • Zespół Wokalny Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach;
 • „Wołyńskie Panie” – Zespół z Łucka na Ukrainie;
 • Chór męski „Wiarus” – MOK Międzyrzec Podlaski;
 • Zespół Wokalny Koła Regionalnego z Białej k. Radzynia Podlaskiego;
 • Zespół Wokalny „Radość” – Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Radość” z Radomyśli;
 • Zespół „Echo” z  Przychód – GOK Międzyrzec Podlaski;
 • Chór Złote Lata – Polski Związek Emerytów  Rencistów i Inwalidów – Sokołów Podlaski;
 • Zespół „Sami swoi” – GOK Międzyrzec Podlaski.

W kategorii soliści :

 • Wanda Kostyra – GOK Wodynie;
 • Tadeusz Zawistowski, Elżbieta Słoniewska - Polski Związek Emerytów  Rencistów i Inwalidów – Sokołów Podlaski.

Zgodnie z regulaminem każdy zespół miał do wykonania w konkursie dwie kolędy i jedną pastorałkę. Soliści występowali z jedną kolędą lub pastorałką z akompaniamentem dowolnym. Wykonawców oceniało Jury w składzie: Michał Hołownia – Dyrektor Szkoły Muzycznej w Siedlcach, Izabela Kiryluk – pracownik Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach oraz Marek Stańczuk – członek Zespołu „Podoba mi się”.

- Bogactwo naszych kolęd ogromne. Ten festiwal dokładnie to pokazuje, bowiem podczas jego trwania, niektóre kolędy czy pastorałki jest nam dane słyszeć po raz pierwszy. Jest to niewątpliwie duża zaleta naszych spotkań – powiedział Michał Hołownia, przewodniczący jury, który następnie odczytał protokół z obrad komisji konkursowej.

W bieżącym roku decyzją jury, grand prix festiwalu zdobył Zespół Wołyńskie Panie z Łucka na Ukrainie. I miejsce zajął Zespół Wokalny Siedleckiego Uniwersytetu III Wieku z Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach. II miejsce przypadło Zespołowi Wokalnemu "RADOŚĆ" z Radomyśli oraz Chórowi Męskiemu "WIARUS" z Miejskiego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim. III miejsca jury festiwalu nie przyznało żadnemu z wykonawców. Wyróżnienie zdobył Zespół Echo z Przychód i solista Tadeusz Zawistowski (Elżbieta Słoniewska II głos) z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Sokołowa Podlaskiego.

- Cieszy mnie rosnący z roku na rok poziom naszego festiwalu. Wysoką rangę naszej imprezy potwierdził przewodniczący jury, Pan Michał Hołownia. Składam serdeczne podziękowania dla Pani dyrektor Anny Dziedziny oraz całego Zespołu Oświatowego w Śmiarach, za nieocenioną pomoc w organizacji festiwalu – powiedziała Janina Dołgich, dyrektor GOK w Wiśniewie.

Krótkiego podsumowania VII edycji festiwalu, dokonał również wójt gminy Krzysztof Kryszczuk: - Festiwal jest wspaniałą imprezą, w tym roku, również udaną. 10 zespołów, dwóch solistów, świadczy o tym, że festiwal nam się rozrasta. Przyjeżdżają nowe zespoły, z tych które pamiętam, to chyba dwa występowały w poprzednich edycjach. Bardzo nas cieszy, że przyjeżdżają nasi rodacy zza wschodniej granicy. Jest to oczywiście zasługa dyrektor Janiny Dołgich i jej znajomości z tymi grupami i zespołami. Chciałbym serdecznie podziękować pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury i pani dyrektor za organizację festiwalu oraz pani Annie Dziedzinie dyrektorowi Zespołu Oświatowego w Śmiarach wraz z pracownikami za profesjonalne i wspaniałe przygotowanie imprezy.

Na zakończenie tradycyjnie wszystkie zespoły odśpiewały kolędę „Bóg się rodzi”. Następnie wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek.

W trakcie festiwalu został rozstrzygnięty, ogłoszony w grudniu przez Wójta Gminy Wiśniew, V Konkurs „Dekoracja Bożonarodzeniowa – gmina Wiśniew w świątecznym nastroju”. Do konkursu zgłosiło się 6 mieszkańców gminy Wiśniew. Powołana przez wójta komisja konkursowa, po dokonaniu wizji lokalnej i obejrzeniu wszystkich dekoracji zdecydowała o przyznaniu następujących miejsc:

 • I miejsce – Wiesława i Krzysztof Długosz, zam. Tworki;
 • II miejsce – Janusz Prekurat, zam. Wiśniew;
 • III miejsce – Aneta i Krzysztof Pszkit, zam. Wólka Wiśniewska;
 • wyróżnienie – Marcin Stańczuk, zam. Wiśniew-Kolonia;
 • Artur Ciołek, zam. Wólka Wiśniewska i Monika Dąbrowska, zam. Wiśniew.

Wójt Gminy Wiśniew wręczył uczestnikom konkursu dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Aby obejrzeć fotorelację z festiwalu kliknij: FOTOGALERIA.

loader...

Nasze wyróżnienia i certyfikaty