Menu

NASZE ŚMIECI, NASZA SPRAWA

MINIONE EDYCJE

II FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK „KOLĘDNICZE SERCE POLSKIE” – już za nami…

Drukuj
1 2 3

W minioną niedzielę, 23 stycznia br., uczestniczyliśmy w II Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Kolędnicze Serce Polskie”, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie, a pomysłodawczynią dyrektor ośrodka – Janina Dołgich. W Festiwalu wzięli udział wykonawcy z województwa lubelskiego i mazowieckiego, jak również artyści z poza granic naszego kraju: Czech, Litwy i Ukrainy.

Występy zespołów na wiśniewskiej scenie poprzedziła Msza święta sprawowana w kościele parafialnym w Wiśniewie. Po nabożeństwie uczestnicy Festiwalu złożyli kwiaty pod „Księgą Papieską” – pomnikiem upamiętniającym Jana Pawła II i następnie udali się do Gminnego Ośrodka Kultury w Wiśniewie. Tam organizatorzy spotkania: Janina Dołgich – Dyrektor GOK oraz Krzysztof Kryszczuk – Wójt Gminy Wiśniew powitali serdecznie gości oraz mieszkańców naszej gminy. Następnie głos oddany został Anecie Karczmarskiej oraz Kamilowi Radzikowskiemu – prowadzącym tegoroczny Festiwal. I zaczęło się…

Na Wiśniewskiej scenie wystąpili:
- Zespół „Melodia” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w miejscowości Ulan Majorat. Opiekunem zespołu jest Władysława Skwara. Zespół zaprezentował trzy kolędy: ”Lulaj-lu”, „Święty czas” oraz „Gdzie nasze Betlejem”.
- Zespół „Kumy z Przetocza” z gminy Jeziorzany działający od 10 lat. Kierownikiem zespołu jest Anna Ciołek. Zespół zaśpiewał: „O gwiazdo betlejemska”, „Przystąpmy do szopy:, „Tryumfy Króla niebieskiego”, „Cieszy się”.
- Zespół „Jagódki” z  Żdżar, działający od roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowie, którego dyrektorem jest Wanda Szaniawska, a kierownikiem zespołu – Zofia Sadło. Razem z nimi mogliśmy pokolędować przy: „Przybieżeli do Betlejem”, „Jezus malusieńki” oraz „Pójdźmy wszyscy”.
- Zespół Ludowy „Świderzanki” ze wsi Świderki w gminie Wojcieszków. Zespół do zaprezentowania kolęd: Najświętsza Panienka”, „W noc mroźną i gwieździstą”, „Jakieś światło nad Betlejem się rozchodzi” przygotowała Alicja Pytlik.
- Zespół „Zorza” z Cegłowa, którego kierownikiem jest Alina Kaska, wykonał: Kolędę Francuską „Gloria”, „Mizerną cichą”, „Kolędę Warszawską”, „Dzieciątko nam się narodziło” i pastorałkę „Dnia jednego o północy”.
- Panie i Panowie działający w Związku Emerytów i Rencistów w gminie Mrozy pod kierownictwem Jadwigi Sowy zaśpiewali: „Pan Jezus płacze”, „Maleńka Miłość”, „W Kanie Galilejskiej”, „Pastorałka”.
- Gminny Klub Seniora działający (od dwóch tygodni!) przy Gminnym Ośrodku Kultury w Wiśniewie. Przy akompaniamencie Stanisława Wróblewskiego zaśpiewał kolędy; „Gdy się Chrystus rodzi”, „Kolęda żołnierska z lat okupacji” oraz pastorałkę „Hej w dzień narodzenia”.
- Chór Żeński „Melodia” z Czech, którego prezesem jest Lidia Lisztwan, a dyrygentem Aleksandra Zeman. Od 1955 r. chór jest chlubą miejscowego koła Polskiego Związku Kulturalno – Oświatowego w Nasiwiu w Republice Czeskiej. Wielokrotnie koncertował w Polsce, Austrii, Rosji, Finlandii, Bułgarii, na Ukrainie, we Włoszech oraz w Bazylice św. Piotra na Watykanie. Chór wykonał przepiękne kolędy: „Gdy się Chrystus rodzi”, Nużmy dziś Krześcijani”, „Tryumfy Króla Niebieskiego” (opracowanie Piotra Gruchel), „Cicha noc” – solo Bronisławy Nowak, „Narodził się Kristus Pan!”. Ostatnia kolęda wykonana została w języku czeskim.
- Zespół „Kotwica” z miasta Kowno na Litwie, który działa już od 50 lat. Jest to zespół wielopokoleniowy. Koncertują w całej Polsce oraz na Kresach. W ich wykonaniu usłyszeliśmy: „Betlejemskie Pole”, „Przylecieli Aniołkowie”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Gdy się Chrystus rodzi” oraz kolędę wykonaną w języku litewskim – „Usłysz ją”.
- Duet Bandurzystek – 24-letnie siostry Natalia i Irena Jewtuszok z miasta Równe na Ukrainie. Grają na bandurach (ukraińskich ludowych instrumentach muzycznych, w których struny szarpie się palcami) już od 16 lat. Obecnie uczą dzieci w szkole muzycznej w Równym. W zachwycającym wykonaniu bandurzystek wysłuchaliśmy dwóch kolęd wykonanych w języku polskim: „Lulajże Jezuniu”, „Oj, Maluśki” oraz dwóch w języku ukraińskim: „Diwnaja nowyna” i „Koliada”.

Występy wykonawców oceniało profesjonalne jury, w którego skład wchodzili:
- mgr Michał Hołownia – przewodniczący jury – Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, muzyk, dyrygent, obecnie dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach. Laureat prestiżowej nagrody Prezydenta Miasta Siedlce – Aleksandria.
- mgr Katarzyna Jakoniuk – Wojtuś – nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych w Siedlcach, dyrygent siedleckiego chóru.
- dr Grażyna Szymańska – pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach, muzyk.

Po wysłuchaniu kolęd i pastorałek jury udało się na obrady. Wybór laureatów nie był łatwy, ponieważ wszystkie zespoły zaprezentowały bardzo wysoki poziom. Po burzliwej dyskusji poznaliśmy werdykt. A oto wyniki:
- I miejsce – Duet Bandurzystek oraz Chór Żeński „Melodia” z Czech,
- II miejsce nie zostało przyznane,
- III miejsce – Zespół „Kotwica” z miasta Kowno na Litwie.
Ponadto jury wyróżniło następujące zespoły:
- Zespół Ludowy „Świderzanki” z gminy Wojcieszków,
- Zespół „Zorza” z Cegłowa,
- Zespół Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów z gminy Mrozy.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i z niecierpliwością oczekujemy na kolejny – III Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek „Kolędnicze Serce Polskie”. Dzięki bogatemu widowisku mogliśmy oderwać się od kłopotów dnia codziennego, wysłuchać starych i nowych kolęd, a uroczysty świąteczny nastrój sprawi, że ten dzień pozostanie na długo w naszych sercach.
 
O Festiwalu na stronach Tygodnika Siedleckiego

 

loader...

Nasze wyróżnienia i certyfikaty