Menu

NASZE ŚMIECI, NASZA SPRAWA

Koronawirus

Raport koronawirus

Drukuj
1 2 3

Dzisiejszy raport z siedleckiego Sanepidu poinformował o trzech nowych mieszkańcach Gminy Wiśniew przebywających na kwarantannie tzw. granicznej, czyli dotyczącej osób wracających zza granicy.


Główny Inspektorat Sanitarny wyróżnia dwa rodzaje kwarantanny:

  • Tzw. kwarantanna graniczna, nakładana na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia, dotyczy osób wracających do kraju od 15 marca br., które są rejestrowane na granicy i udają się do domu.
  • Drugi rodzaj kwarantanny dotyczy osób, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie koronawirusem. Nakłada ją Powiatowy Inspektor Sanitarny prowadzący dochodzenie epidemiologiczne.

W większości przypadków kwarantanna oznacza, że dana osoba musi odbyć okres izolacji w domu. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, odpowiednie służby wyznaczają konkretny ośrodek, do którego trzeba się zgłosić. Osoba objęta kwarantanną ma całkowity zakaz opuszczania domu lub wyznaczonego ośrodka przez dwa tygodnie od powrotu z zagranicy lub kontaktu z zarażonym. Nie ma tu znaczenia, czy pojawiają się u niej objawy, czy też nie. Zakazane są też odwiedziny.

Wszelkie objawy chorobowe osoba przebywająca na kwarantannie powinna zgłosić telefonicznie do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej. W przypadku Gminy Wiśniew będą to numery siedleckiego Sanepidu: 25 644-20-40, 25 644-20-25 oraz numery na plakacie poniżej:

 

 

loader...

Nasze wyróżnienia i certyfikaty