Archiwum październik-grudzień 2020
W Gminie Wiśniew trwa inwentaryzacja źródeł ciepła. Dzięki dokładnemu spisowi Gmina Wiśniew będzie mogła ubiegać się o dofinansowania m. in. do wymiany pozaklasowych źródeł ciepła dla mieszkańców oraz do innych zadań z zakresu ochrony powietrza, dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w ankiecie.
Inwentaryzację będzie prowadził Zakład Analiz Środowiskowych EKO-PRECYZJA. Pracownicy tej firmy prowadzący inwentaryzację w drodze wywiadu bezpośredniego w poszczególnych miejscowościach naszej gminy będą posiadali identyfikatory oraz stosowne upoważnienia.
Ankietę można wypełnić samodzielnie:
- poprzez formularz internetowy na stronie www.eko-precyzja.eu/ankieta.php
- pobierając ankietę ze strony www.eko-precyzja.eu/ankieta.php oraz przesyłając na adres email biuro@eko-precyzja.eu
- telefonicznie dzwoniąc pod numer telefonu +48 694 025 853
- wypełniając ankietę u sołtysa w swojej miejscowości
Do wypełnienia ankiety będą potrzebne informacje z tabliczki znamionowej znajdującej się na źródle ciepła oraz instrukcja obsługi źródła ciepła.
Zadanie realizuje gmina Wiśniew w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza MAZOWSZE 2020” finansowanego przez Urząd Marszałkowski. Celem realizacji programu jest polepszenie jakości życia mieszkańców poprzez poprawę jakości powietrza, a także wsparcie gmin w realizacji działań wynikających z przepisów prawa miejscowego, np. programu ochrony powietrza, planu działań krótkoterminowych, uchwały antysmogowej.
Należy pamiętać, że:
- od 11 listopada 2017 r. można montować tylko kotły spełniające normy emisyjne zgodne
z wymogami Ekoprojektu (wynikającymi z treści rozporządzenia Komisji UE), - od 1 lipca 2018 r. nie wolno spalać w kotłach, piecach i kominkach:
- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych
z ich wykorzystaniem; - węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem,
- węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm;
- paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%
(np. mokrego drewna);
- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych
- od 1 stycznia 2023 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno nie spełniających wymogów dla klas 3, 4 lub 5 wg. normy PN-EN 303-5:2012,
- od 1 stycznia 2028 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 wg. normy PN-EN 303-5:2012,
- użytkownicy kotłów klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012 będą mogli z nich korzystać
do końca ich żywotności, - posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 r. na takie, które spełniają wymogi Ekoprojektu, lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w Ekoprojekcie.
Planowana inwentaryzacja pozwoli poznać rzeczywistą skalę stosowania paliw stałych na terenie Gminy oraz podjąć właściwe działania w zakresie poprawy jakości powietrza, w tym pozyskać dofinansowanie do wymiany starych pieców na piece nowej generacji.
Inwentaryzacja trwa do 15 grudnia 2020 r.
Ulotka informacyjna
ANKIETA do samodzielnego wypełnienia
Podziel się artykułem