Menu

NASZE ŚMIECI, NASZA SPRAWA

Archiwum kwiecień-czerwiec 2020

ZAWOŁANI PO IMIENIU: ZOFIA I FELIKS BOGUSŁAW KRASUSCY

Drukuj
1 2 3

W piątek 19 czerwca w Tworkach, w gminie Wiśniew, miała miejsce uroczystość upamiętnienia Zofii Krasuskiej i jej pięcioletniego synka Feliksa Bogusława, którzy pomagali Żydom w czasie okupacji niemieckiej i przez to zginęli z rąk okupantów. W obecności rodziny, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, mieszkańców Twork i zaproszonych gości została uroczyście odsłonięta, poświęcona im, tablica pamiątkowa. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu Instytutu Pileckiego Zawołani Po Imieniu, którego pomysłodawcą i inicjatorem jest Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego  - prof. Magdalena Gawin.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą, sprawowaną w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Wiśniewie przez proboszcza parafii - ks. kan. Henryka Krupę. Wzięli w niej udział m.in.: rodzina Zofii i Feliksa Bogusława Krasuskich, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - prof. Magdalena Gawin (inicjatorka akcji Zawołani Po Imieniu), Dyrekcja Instytutu Pileckiego - dr Wojciech Kozłowski oraz Anna Gutkowska, Starosta Siedlecki - Karol Tchórzewski, Przewodniczący Rady Powiatu Siedleckiego - Marek Gorzała, Zastępca Kierownika Delegatury w Siedlcach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego - Izabela Wrona, przedstawiciele władz samorządowych gminy Wiśniew, dyrektorzy placówek oświatowych i placówek kultury, sołtysi i radni wraz z Przewodniczącą Rady Gminy Wiśniew - Elżbietą Wysokińską. Obecny był również poczet sztandarowy OSP Gostchorz.

Po nabożeństwie uczestnicy przybyli pod świetlicę wiejską w Tworkach. Uroczystość rozpoczęto Rotą w wykonaniu Kwintetu Dętego z Czemiernik pod batutą Tomasza Nurzyńskiego. Następnie głos zabrali: prof. Magdalena Gawin - inicjatorka projektu, Zbigniew Krasuski - w imieniu rodziny Krasuskich, dr Wojciech Kozłowski - w imieniu Instytutu Pileckiego, wójt gminy Wiśniew Krzysztof Kryszczuk - gospodarz i współorganizator uroczystości, starosta powiatu siedleckiego Karol Tchórzewski. Wszyscy zebrani na uroczystości podkreślali jak ważna jest pamięć o tych tragicznych wydarzeniach z okresu okupacji niemieckiej. Wójt Krzysztof Kryszczuk w swoim przemówieniu podkreślał, iż historie takie jak Zofii i Feliksa Bogusława Krasuskich tkwią przez pokolenia wśród członków rodzin zamordowanych, dlatego jesteśmy im winni pamięć, aby choć w ten symboliczny sposób oddać im cześć i sprawiedliwość.
- To miejsce przy świetlicy, przy drodze powiatowej, zostało wybrane nieprzypadkowo. Jest miejscem publicznym, gdzie każdy może tu przyjść, zatrzymać się, poznać tę bolesną historię rodziny Państwa Krasuskich. To prosty pomnik - kamień z tablicą, ale o jak bardzo wymownej symbolice. Kamień jest niemal wieczny i niech wiecznie trwa pamięć o tych okropnych zdarzeniach. Pokażmy, że ich śmierć miała sens. Niech świat dowie się co się tu stało – mówił wójt Krzysztof Kryszczuk.

Po przemówieniach prof. Magdalena Gawin oraz Zbigniew Krasuski dokonali uroczystego odsłonięcia tablicy, ks. kanonik Henryk Krupa dokonał poświęcenia monumentu, po czym nastąpiła minuta ciszy - niczym apel poległych. Następnie złożono wieńce i kwiaty oraz podziękowania dla przybyłych gości za wzięcie udziału w tej ważnej uroczystości. Po uroczystości złożono także kwiaty na rodzinnym grobie rodziny Krasuskich na cmentarzu w Wiśniewie.

Wartę honorową przy pomniku pełnili druhowie z OSP Wiśniew i OSP Gostchorz.

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, ze względu na inne zobowiązania zawodowe, nie mógł osobiście wziąć udziału w uroczystości. Za pośrednictwem Zastępcy Kierownika Delegatury w Siedlcach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego - Izabeli Wrony przekazał na ręce Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Magdaleny Gawin, Dyrektora Instytutu Pileckiego Wojciecha Kozłowskiego, Starosty Siedleckiego Karola Tchórzewskiego i Wójta Gminy Wiśniew Krzysztofa Kryszczuka list gratulacyjny, w którym pragnął zapewnić, że bliskie są mu uczucia i refleksje towarzyszące uczestnikom uroczystości.

Historię rodziny państwa Krasuskich można poznać oglądając specjalnie przygotowany film, który dostępny jest w Internecie po wpisaniu adresu: https://bit.ly/2YPGFGb.

loader...

Nasze wyróżnienia i certyfikaty