Menu

NASZE ŚMIECI, NASZA SPRAWA

MINIONE EDYCJE

VI FESTIWAL KUCHNI REGIONALNEJ „Z WIŚNIOWYM SMAKIEM”

Drukuj
1 2 3

Już po raz szósty mieliśmy okazję do wspólnej zabawy podczas Festiwalu Kuchni Regionalnej „Z wiśniowym smakiem”, który odbył się 15 lipca 2012 r. w Wiśniewie. Festiwal rozpoczęło uroczyste zasypywanie wiśni na nalewkę. Przeprowadzono liczne konkursy. Zobaczmy, jakie atrakcje czekały na widzów.

W tym roku po raz pierwszy w historii Festiwalu odbył się Bieg ulicami Wiśniewa „Z wisienką w tle”. Bieg miał na celu upowszechnianie biegania, jako najprostszej i najtańszej formy aktywności fizycznej oraz propagowanie czynnego wypoczynku i aktywności ruchowej wśród dzieci i młodzieży.  Bieg odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych – do oraz powyżej 16 roku życia. Zadaniem dzieci i młodzieży poniżej 16 lat było pokonanie trasy liczącej 2000 m. Dla osób startujących w drugim przedziale wiekowym przygotowano trasę długości 4000m. Oto wyniki zmagań:

I kategoria – do 16 roku życia (bieg na dystansie 2000 m)
Dziewczęta:
1 miejsce – Marta Jurzyk,
2 miejsce – Adrianna Dąbrowska,
3 miejsce – Julia Jastrzębska.
Chłopcy:
1 miejsce – Emil Osiński,
2 miejsce – Mateusz Kacprzak,
3 miejsce – Ireneusz Jurzyk.
II kategoria – powyżej 16 roku życia (bieg na dystansie 4000 m)
Panie:
1 miejsce – Dominika Oknińska – jedyna uczestniczka w danej kategorii.
Panowie:
1 miejsce – Michał Markowski,
2 miejsce – Michał Rogulski,
3 miejsce – Piotr Jurzyk.

Zwycięzcy otrzymali medale, dyplomy i upominki. Organizator biegu ufundował również nagrody dla najmłodszego uczestnika biegu, którym był 8-letni Aleksander Kacprzak oraz najstarszego uczestnika, 43-letniego Mirosława Jurzyka.

Bieg ulicami Wiśniew planowany jest w kalendarzu imprez lat przyszłych. Mamy nadzieję, że stanie się on imprezą cykliczną towarzyszącą Festiwalowi Kuchni Regionalnej „Z wiśniowym smakiem”.

Po wyłonieniu zwycięzców uwagę widzów przyciągały przepięknie wyglądające oraz wyśmienicie smakujące potrawy oczywiście „z wisienką w tle”. 13 podmiotów  z terenu gminy Wiśniew zgłosiło się w tym roku do udziału w konkursie na najsmaczniejszą potrawę. Każdy podmiot zgłaszający  swój udział w Festiwalu przesłał maksymalnie trzy przepisy potraw z wiśniami wraz z pełnym opisem ich wykonania. By uniknąć stronniczości podczas oceny, wszystkie wiśniowe smakołyki znalazły się na wspólnym stole i oznaczone były numerkami. Komisja w składzie: Antoni Okniński – przewodniczący, Elżbieta Rybaczewska – członek, Maria Sudnik – członek, Bożena Wyrębek – sekretarz Komisji oceniała potrawy w następujących kategoriach: smak potrawy, oryginalność oraz łatwość przyrządzenia. Wybór nie był prosty, bo wszystkie potrawy wyglądały pysznie i tak też smakowały. Kierując się określonymi kryteriami Komisja stwierdziła, że zaprezentowane potrawy są wysokiej jakości pod względem smakowym i estetycznym, i postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
- I miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich w Starych Okninach za „Udka kurczaka z wiśniami”,
- II miejsce dla Diany i Mariusza Jastrzębskich za „Tort bezowy z musem wiśniowym”,
- III miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich Twórcze Kobiety z Twork za „Szczupaka w wiśniach”,
- wyróżnienie dla Koła Gospodyń Wiejskich w Cegłowie za „Roladę czekoladową nadziewaną wiśniami”,
- wyróżnienie dla  Koła Gospodyń Wiejskich w Łupinach za „Owocowe mięsko do kanapek”,
- wyróżnienie dla Koła Gospodyń Wiejskich w Borkach – Paduchach za „Chłodnik wiśniowy”.

Wszystkie podmioty otrzymały dyplomy. Dodatkową nagrodą dla zwycięzcy konkursu jest przygotowanie nalewki z owoców wiśni zasypywanych podczas tegorocznego Festiwalu na kolejny Festiwal Kuchni Regionalnej „Z wiśniowym smakiem”.

- Bardzo lubimy piec i gotować, zwłaszcza różne ciekawe potrawy, o których wcześniej nie słyszałyśmy. W konkursie bierzemy udział co roku. Tym razem okazało się, że nasze udka kurczaka z wiśniami uzyskały najwięcej punktów. Prawdę powiedziawszy, po obejrzeniu i zasmakowaniu innych potraw konkursowych, nie spodziewałyśmy się zwycięstwa. Wszystkie przygotowane potrawy były wysokiej jakości – mówiła członkini KGW Stare Okniny.

Po przyjemnościach dla ciała, prowadzący zaprosili na ucztę dla duszy. Na początku odbyło się zasypywanie wiśni na nalewkę przyszłoroczną. W uroczystą ceremonię wprowadziła nas Halina Kantowicz prezentując pokaz suszenia młodych liści wiśni. W tym roku owoce na nalewkę pochodziły ze wszystkich miejscowości naszej gminy i zasypywali je najpierw sołtysi, później zaproszeni goście. Byli z nami: Janina Ewa Orzełowska Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, Stanisława Prządka Poseł na Sejm RP, Krzysztof Tchórzewski Poseł na Sejm RP, Krzysztof Borkowski Poseł na Sejm RP, Grzegorz Woźniak Poseł na Sejm RP, bryg. mgr inż. Andrzej Celiński Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach, mł. bryg. mgr inż. Waldemar Rostek Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach,  Andrzej Radzikowski Wiceprzewodniczący OPZZ, Agnieszka Przesmycka Dyrektor Operacyjny Zakładu Elektrotechnicznego ZELTECH, Dariusz Jasiński Prezes Zarządu Międzygminnego Banku Spółdzielczego w Zbuczynie, Jacek Rymuza Dyrektor Międzygminnego Banku Spółdzielczego w Zbuczynie Oddział w Wiśniewie, kpt. rezerwy Jerzy Mandał Prezes Zarządu Rejonowego LOK w Siedlcach, Dariusz Jaszczuk Wójt Gminy Mrozy, Stanisław Ładziak Wójt Gminy Paprotnia, Wojciech Kudelski Prezydent Miasta Siedlce, Beata Izdebska Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia „Kapitał – Praca – Rozwój”, radni Rady Gminy Wiśniew z Przewodniczącym Józefem Orzyłowskim oraz Krzysztof Kryszczuk Wójt Gminy Wiśniew.

Następnie sceną zawładnęli artyści: Zespół Seniora z Radomyśli, Zespół Talencik z Twork, Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „WIŚNIEWIACY” oraz Zespół Euforia. Dzieci i ich rodziców zaprosił do wspólnej zabawy wesoły Clown i jego przyjaciółka Zebra z Teartu Horyzont z Krakowa. Dla dorosłych przewidziano quiz „z wisienką w tle” oraz granie „Polki Wiśniewskiej” na trąbce. Wiele uśmiechów i dobrej zabawy wywołał występ Kabaretu Wesoły Beścik. Z publiczności wybrane zostały trzy osoby, których zadaniem było ocenianie umiejętności wokalnych prezentującym się na scenie członków grupy kabaretowej. Na zakończenie Festiwalu w podróż dookoła świata z największymi przebojami zabrał nas Zespół REDLIN. Gorące, skoczne rytmy muzyki porwały do tańca nie tylko mieszkańców gminy. Zabawa była bardzo udana.

Ponadto najmłodsi mogli skorzystać z malowania twarzy. Dla nich również odbywały się  interaktywne zabawy przy czołgu, przyjechało wesołe miasteczko i stoiska z zabawami.

- Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w pracę na rzecz Festiwalu Kuchni Regionalnej „Z wiśniowym smakiem” aby impreza była możliwie najlepsza. Z całego serca dziękujemy tym, którzy nie zawahali się udzielić nam wsparcia finansowego, przede wszystkim Marszałkowi Województwa Mazowieckiego Adamowi Struzikowi – mówił wójt K. Kryszczuk.Dziękuję mieszkańcom gminy i gościom za obecność i do zobaczenia za rok.

Wideorelacja na TV POWIAT – cz. I
Wideoreracja na TV POWIAT – cz. II
Wideoreracja na TV POWIAT – cz. III
Wideoreracja na TV POWIAT – cz. IV
Wideoreracja na TV POWIAT – cz. V
Wideoreracja na TV POWIAT – cz. VI
 
Więcej o Festiwalu Kuchni Regionalnej “Z wiśniowym smakiem”:
GOK Wiśniew
Oficjalna strona Posła Krzysztofa Borkowskiego

loader...

Nasze wyróżnienia i certyfikaty