Menu

NASZE ŚMIECI, NASZA SPRAWA

Archiwum lipiec-wrzesien-2013

Dożynki Gminy Wiśniew 2013 w Radomyśli

Drukuj
1 2 3

Pierwsza niedziela września, zgodnie z tradycją w naszej gminie, jest świętem rolników. W tym roku w Radomyśli mieszkańcy gminy podziękowali za zakończone żniwa i zebrane plony. Nabożeństwo dziękczynne, dzielenie się chlebem, występy zespołów ludowych, konkursy dożynkowe  i wiele innych atrakcji zakończyło kolejny rok pracy na roli.

Uroczystości rozpoczęła się o godz. 12.00 Mszą Świętą Dziękczynną w kościele parafialnym pw. Św. Andrzeja z Awelinu w Radomyśli. Proboszcz parafii - ks. Mieczysław Pociejuk w swojej homilii mówił m.in. o wartości jaką jest praca:
- Praca podkreśla wielką godność człowieka. Spośród wszystkich istot zamieszkujących ziemię tylko człowiek zdolny jest do wykonywania pracy. Zamiarem Bożym było, aby człowiek przez swoją pracę stał się jego współpracownikiem trwającym nieustannie w dziele stworzenia. Bóg tak dowartościował człowieka, tak mu zaufał, że powierzył mu nieustanne udoskonalanie stworzonego przez siebie świata. Pomyślmy o tym! Jak dzięki pracy człowieka zmienił się świat? Ile dokonano przeróżnych odkryć i wynalazków? Jak rozwinęła się ludzka kultura i cywilizacja? A z tych wszystkich dobrych dokonań człowieka cieszy się Bóg, bo spełnia się Jego pierwotny zamysł dotyczący człowieka i świata! Przyspiesza się nadejście nowej ziemi i nowego nieba. Praca, a zwłaszcza związany z nią trud, daje również człowiekowi możliwość uczestniczenia w Chrystusowym dziele Odkupienia.

Po nabożeństwie delegacje wieńcowe, mieszkańcy gminy i goście, przy dźwiękach muzyki ludowej, korowodem dożynkowym przeszli na boisko Zespołu Oświatowego w Radomyśli, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie gminnych dożynek. Po powitaniu Polką Wiśniewską, w wykonaniu Zespołu Ludowego Wiśniewiacy, starostowie tegorocznych dożynek uroczyście wręczyli chleb dożynkowy wójtowi gminy Wiśniew – Krzysztofowi Kryszczukowi z prośbą o sprawiedliwe dzielenie go wśród mieszkańców.

Starostami dożynek w tym roku byli:
Pani Agnieszka Oknińska  - prowadzi własną firmę zajmującą się usługami rolniczymi oraz wspólnie z mężem Waldemarem prowadzi - przejęte po rodzicach  - 80-cio hektarowe gospodarstwo rolne w Starych Okninach. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji mleka. Jest w pełni zmechanizowane, od 2012 roku jest wyposażone w robot udojowy. Pani Agnieszka wolny czas spędza z rodziną. Ma córkę i syna.
Pan Andrzej Orzyłowski - od urodzenia mieszka w Radomyśli. Prowadzi wspólnie z żoną Bożeną 40-sto ha gospodarstwo rolne. Specjalizuje się w produkcji żywca wieprzowego oraz produkcji mlecznej. Sprzedaje ok. 800 szt. trzody chlewnej do Zakładu Mięsnego w Mościbrodach. Za produkcję zwierzęcą był wielokrotnie wyróżniany przez odbiorców z zakładów mięsnych. W 2006 roku został odznaczony przez Ministra Rolnictwa Medalem „Zasłużony dla Rolnictwa”. Radny Powiatowej Izby Rolniczej z terenu Gminy Wiśniew. Członek Rady Nadzorczej w MBS Zbuczyn. Z powodzeniem aplikuje fundusze UE w celu udoskonalenia własnego gospodarstwa rolnego. Jest wzorem dla innych rolników. Wspólnie z żoną Bożeną prowadzą firmę, która obsługuje rolników z terenu powiatu siedleckiego.”

Po ceremonii dzielenia chlebem dożynkowym nastąpiła uroczystość wręczenia medali „Zasłużony dla rolnictwa”. W tym roku do tego budzącego podziw grona dołączyli: Henryk Okniński zam. Mroczki, Zdzisław Okniński zam. Mroczki, Andrzej Radomyski zam. Zabłocie, Robert Andrzej Izdebski zam. Stare Okniny, Rafał Chojecki zam. Radomyśl oraz Wiesław Jastrzębski zam. Łupiny. Odznaczenia dokonali zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP - Krzysztof Borkowski, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego – Janina Ewa Orzełowska, Przewodniczący Rady Powiatu Siedleckiego - Henryk Brodowski oraz wójt – Krzysztof Kryszczuk.

Wspólnie z rolnikami świętowali również: Dariusz Jasiński - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Siedleckiego oraz Prezes MBS w Zbuczynie, Stanisław Przesmycki wraz z córką Agnieszką -  Zakład Elektrotechniczny ZELTECH, Antoni Okniński - długoletni dyrektor KRUS, mł. bryg. Waldemar Rostek – Zastępca KM PSP w Siedlcach, Andrzej Rymuza – Sekretarz Powiatu Siedleckiego, Jerzy Jacek Myszkowski - Prezes Siedleckiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Radny Rady Miasta Siedlce, Krzysztof Jacek Kosieradzki – Członek Zarządu Banku Spółdzielczego w Siedlcach, Józef Orzyłowski – Przewodniczący Rady Gminy Wiśniew, kierownicy placówek oświatowych: Urszula Sosnówka – dyrektor ZO w Wiśniewie, Anna Dziedzina – dyrektor ZO w Śmiarach, Anna Cabaj – dyrektor Przedszkola Samorządowego w Wiśniewie.

Część artystyczną rozpoczął ZLPiT im. Zbigniewa Myrchy WIŚNIEWIACY. Później swoje umiejętności artystyczne prezentowali uczniowie Zespołów Oświatowych w: Wiśniewie, Radomyśli oraz Śmiarach, Zespół Seniora w Radomyśli, Wokalna Grupa „Talencik” z Twork, Kapela Ludowa Wieśki i Cześki z gminy Skórzec oraz Babeczki Podlaskie - które podbiły serca publiczności zabawami i konkursami dla dzieci oraz widowiskiem kabaretowym dla dorosłych. Wszyscy występujący otrzymali torty Cukierni Klonowa.

W trakcie występów komisja konkursowa w składzie: Przewodniczący – Agnieszka Wiśniewska, członkowie: Renata Godzińska, Małgorzata Goławska oraz Bożena Wyrębek dokonała oceny prezentowanych wieńców dożynkowych. W konkursie na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” wzięło udział 14 podmiotów.

W kategorii szkół komisja przyznała: I miejsce – Zespołowi Oświatowemu w Radomyśli, II miejsceZespołowi Oświatowemu w Śmiarach i III miejsce – Zespołowi Oświatowemu w Wiśniewie.

W kategorii dorośli komisja przyznała następujące miejsca: I – Wiśniew, II – KGW „Twórcze Kobiety” z Twork oraz III – KGW w Śmiarach. Ponadto wyróżniono wieńce wykonane przez mieszkańców miejscowości: Mroczki, Radomyśl oraz Zabłocie. Autorzy wszystkich prac otrzymali nagrody rzeczowe.

W konkursie na „Najładniejszą zagrodę i najładniejszy ogródek przydomowy gminy Wiśniew” komisja konkursowa w składzie: Anna Matuszczak – przedstawiciel MODR w Siedlcach, Janina Dołgich – Dyrektor GOK oraz Ewa Wyrzykowska – pracownik UG ds. promocji gminy, postanowiła przyznać następujące miejsca:

W kategorii „Najładniejszy ogródek przydomowy gminy Wiśniew”:
I miejsce ex æquo – Monika Dąbrowska oraz Barbara i Andrzej Cabaj z Wiśniewa,
II miejsce – Katarzyna i Wiesław Księżopolscy z Twork,
III miejsce – Aniela Jastrzębska z miejscowości Daćbogi.

W kategorii „Najładniejsza zagroda gminy Wiśniew”:
I miejsce – Małgorzata Jastrzębska, zam. w Daćbogach

Przeprowadzono również Konkurs Wiedzy Rolniczej. Przeprowadził go (niezmiennie od kilkunastu lat) przedstawiciel MODR – Stanisław Ługowski. Do konkursu zgłosiło się czterech uczestników. Po kilku seriach pytań wyłoniono zwycięzców: I miejsce - Andrzej Orzyłowski zam. Radomyśl, II miejsce - Zofia Ługowska zam. Śmiary, III miejsce - Adam Cieślik zam. Wiśniew oraz wyróżnienie - Euzebiusz Jastrzębski zam. Nowe Okniny. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Wiesława Księżpolskiego z Twork.

O godzinie 21:00 na scenie pojawił się zespół JORRGUS. Ich występ zwabił do Radomyśli „dzikie” tłumy fanów nie tylko z terenu naszej gminy. Dynamiczna muzyka disco polo, piękne tancerki i znane rytmy Ja chcę mieć żonę, Mama ci mówiła czy Do Re mi porwały publiczność do wspólnej zabawy.

Dożynki gminne zakończyły się tradycyjnie pokazem sztucznych ogni, który w tym roku był WYJĄTKOWY.
Do zobaczenia za rok w Wiśniewie.

Organizatorzy dożynek serdecznie dziękują darczyńcom i sponsorom dożynek, którymi w tym roku byli:
- Contino Wind Group.
- Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. w Siedlcach.
- Zakład Elektrotechniczny „ZELTECH” w Siedlcach.
- PPH „AGRO-TOP” spółka z o.o. w Wiśniewie.
- Firma ROLNIK w Radomyśli.
- Międzygminny Bank Spółdzielczy w Zbuczynie.
- Cukiernia Klonowa.
- Piekarnia EWSTA w Radomyśli.
- Sklep Szaraczek w Wiśniewie.
- Małgorzata i Marek Jastrzębscy z Plut.
- Katarzyna i Wiesław Księżopolscy z Twork.

WIĘCEJ ZDJĘĆ W FOTOGALERII

FOTOGALERIA - Wieńce dożynkowe

POKAZ SZTUCZNYCH OGNI

WIDEO RELACJA

 

Ocena: 2 głosów Aktualna ocena: 5
loader...

Nasze wyróżnienia i certyfikaty