Menu

NASZE ŚMIECI, NASZA SPRAWA

Bezpieczna Gmina

Apel do rodziców!!!

Wójt Gminy Wiśniew apeluje do rodziców i opiekunów, by w okresie letnim zwracali szczególną uwagę na najmłodszych. Statystki Policji alarmują – miesiące letnie sprzyjają największej liczbie wypadków z udziałem dzieci. Zwracajmy uwagę na to, gdzie nasze dzieci spędzają wolny czas. Należy uczulać dzieci i młodzież na zachowanie bezpieczeństwa na drodze. Nie zostawiajmy ich bez opieki osób dorosłych. Największym zagrożeniem dla dzieci staje się nuda. Jeśli w interesujący dzieci i bezpieczny sposób zorganizujemy im czas, wówczas możemy uniknąć przykrych sytuacji.

Niepokojące są również dane statystyczne dotyczące zdarzeń na polach  - coraz więcej dzieci ulega wypadkom w trakcie wykonywania prac w gospodarstwie rolnym. Dzieci w gospodarstwach rolnych narażone są na duże ryzyko zranień i urazów, nierzadko kończących się trwałym inwalidztwem, a nawet śmiercią. Najwięcej wypadków zdarza się, gdy dzieci pomagają rodzicom w różnych pracach gospodarskich.

Negatywne skutki spowodować może angażowanie dzieci do prac o dużym stopniu narażenia na czynniki szkodliwe (środki, chemiczne, zapylenie, hałas, wibracja). Nasilenie czynników szkodliwych może powodować zaburzenia w rozwoju dziecka, powstanie wad oraz różnorodnych schorzeń. Pamiętajmy o tym.

Apel do właścicieli psów!!!

Apelujemy do właścicieli psów, by pamiętali o obowiązku szczepienia oraz odpowiedniego zabezpieczania zwierząt na posesjach. Art. 9 ustawy o ochronie zwierząt mówi, iż „zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.” Nie oznacza to jednak tego, iż zwierzę może biegać poza ogrodzeniem posesji. Osoba, która napotka porzuconego lub włóczącego się psa ma obowiązek powiadomić o tym Policję, ponieważ zabronione jest puszczanie psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna. Ubiegłoroczna praktyka naszych funkcjonariuszy pokazała, jak srogie kary mogą być nakładane na właścicieli czworonogów nie stosujących się do obowiązujących przepisów prawa. Biegający poza ogrodzeniem pies może zaszkodzić naszym najbliższym. Dbajmy o bezpieczeństwo.

Apel do motocyklistów!!!

Apelujemy do wszystkich kierowców motocykli o bezpieczną i ostrożną jazdę, o zachowa-nie rozwagi i zdrowego rozsądku podczas jazdy motocyklem. Brawura i lekkomyślność w połączeniu z dużą mocą maszyny może doprowadzić do utraty życia lub zdrowia. Kierowca motocykla jest bardziej narażony na niebezpieczeństwo niż kierowca samochodu. Trzeba pamiętać o elementach zwiększających bezpieczeństwo jazdy takich jak: kask, ochraniacze, odpowiednie rękawice. Brawurowa jazda motocyklistów jest uciążliwa również dla osób zamieszkujących przy ulicach. Motocykliści często ze względu na poczucie anonimowości (poprzez różne metody zakrywania tablic rejestracyjnych) czują się bezkarni. Ale to poczucie bezkarności dotyczy tylko organów ścigania. Wobec zagrożeń na drodze, każdy jest równy i nie ma miejsca na bezkarność.

APEL: BEZPIECZNY DOM

Każdego roku,  na terenie województwa mazowieckiego odnotowujemy wzrost przestępstw kradzieży z włamaniem do domów, mieszkań, piwnic, domków letniskowych oraz obiektów handlowych. Wielu zdarzeniom można byłoby zapobiec, gdyby obiekty te były właściwie zabezpieczone.
Dlatego też apelujemy o:
- wyposażenie drzwi do mieszkania w odpowiednie zamki patentowe posiadające atesty;
- zadbanie o to aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi – (włamywacz unika miejsc oświetlonych);
- zamykanie wszystkich drzwi i okien, gdy wychodzimy z domu;
- nie zostawianie kluczy w „dobrych schowkach” (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi);
- zamykanie okienek piwnicznych i innych pomieszczeń gospodarczych, przez które można przedostać się do domu;
- zamykanie drzwi na klucz nawet wtedy, gdy wychodzimy z domu nawet na krótko, po listy do skrzynki czy wyrzucić śmieci;)
- unikanie przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. (Takie „dobre schowki” jak szafa, doniczka z kwiatami, książka czy cukiernica są dobrze znane włamywaczom i penetrowane w pierwszej kolejności);
- zapisywanie numerów fabrycznych wartościowych przedmiotów (magnetowid, DVD, komputer, telewizor, kamera itp.) – w przypadku kradzieży zwiększy to szansę na ich odzyskanie;
- dzwonienie na Policję, kiedy zauważymy niepokojące sytuacje, w okolicy swojego miejsca zamieszkania
 
PAMIĘTAJMY!
Nie dajmy żadnych szans włamywaczom, właściwie zabezpieczmy swoje mieszkanie, dom. Aż 70% sprawców włamań daje się odstraszyć dzięki całkiem prostym działaniom.

loader...

Nasze wyróżnienia i certyfikaty