Menu

NASZE ŚMIECI, NASZA SPRAWA

Archiwum styczeń-marzec 2019

IV Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski – w 156. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

Drukuj
1 2 3

W nocy 25/26 stycznia 2019 r. na terenie gmin Wiśniew i Łuków odbył się IV Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski. Celem Rajdu jest przede wszystkim upamiętnienie rocznicy Powstania Styczniowego oraz ludzi, którzy wtedy walczyli o niepodległą i suwerenną Ojczyznę. W sposób szczególny uczestnicy Rajdu uczcili pamięć patrona Rajdu, Bohatera Ziemi Łukowskiej – ks. Stanisława Brzóskę.

Uczestnicy Rajdu, podzieleni są na dwie grupy – „Wiśniewską” i „Łukowską” zmierzali nocą do pomnika ks. Stanisława Brzóski w rezerwacie Jata, gdzie oddali hołd bohaterom Powstania Styczniowego i ich kapelanowi, a zarazem dowódcy oddziału powstańczego. Pieszy, nocny Rajd cieszy się coraz większą popularnością, a w tegorocznej jego edycji udział wzięło ponad 160 osób – ponad 60 osób z grupy Wiśniewskiej oraz około 100 osób z grupy Łukowskiej.

Wymarsz na trasy Rajdu poprzedziły Msze Święte sprawowane w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Wiśniewie oraz w Łukowie, w kościele św. Rocha - na cmentarzu.

Grupa z Wiśniewa o godzinie 18.00, wspólnie z ks. kanonikiem Henrykiem Krupą, przy Pomniku Niepodległościowym w Wiśniewie zapaliła znicze, odśpiewała hymn narodowy i wyruszyła do rezerwatu Jata pod pomnik ks. Brzóski.  Orientacyjna długość trasy, to około  25 km.

Grupa zatrzymywała się na krótką modlitwę przy pomniku poświęconym zmarłym mieszkańcom „Jastrząbia” na cholerę w Śmiarach, przy pomniku poświęconym poległym za ojczyznę w Mroczkach oraz przy „Dębie Straceń” w Lesie Mroczkowskim.

Tradycyjnie grupa „Wiśniewska” skorzystała z gościnności KGW w Mroczkach, gdzie miejscowe gospodynie przyjęły gorącą stawą zmarzniętych uczestników rajdu. Serdecznie dziękujemy za gościnę.

Organizatorami IV Pieszego Rajdu były: Gmina Wiśniew, Gmina Łuków, Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, Towarzystwo Przyrodniczo - Historyczne ORLIK, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, Nadleśnictwo Łuków i Lasy Państwowe. Mecenat nad rajdem objęli Posłowie na Sejm RP - Sławomir Skwarek i Krzysztof Głuchowski, a patronat honorowy Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda i Prezes Instytut Pamięci Narodowej, Jarosław Szarek.

Nocne wędrówki do miejsc pamięci cieszą się coraz większą popularnością, listy osób chętnych zapełniają się z każdym rokiem coraz szybciej. Wspólnie z grupą z Łukowa w nocnej wyprawie postanowili również wziąć udział, po raz drugi, kadeci ze szkoły w Radoryżu Smolanym, którzy wspólnie z organizatorami poprowadzili apel poległych.

W grupie z Wiśniewa szli m.in.: wójt Krzysztof Kryszczuk, zastępca wójta Józef Jan Romańczuk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wiśniewie Paweł Ksionek oraz alumni z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej z ojcem duchownym  ks. Maciejem Majkiem. Wsród uczestników znalazł się również pasjonat historii pan Julian Jastrzębski z Plut.

Ostatnim punktem nocnej wyprawy było spotkanie przy ognisku w leśniczówce - Dąbrówka. Stamtąd grupa wiśniewska około 1.20 odjechała autokarem. Część grupy łukowskiej wróciła pieszo, kończąc rajd przy Pomniku Powstańców na Placu Narutowicza o godzinie 4.00 rano.

loader...

Nasze wyróżnienia i certyfikaty